Hem Kültür Gazeteciliği Eğitimi aldılar hem de kültürel mekanları gezdiler

Hem Kültür Gazeteciliği Eğitimi aldılar hem de kültürel mekanları gezdiler
23 Haziran 2020 Salı Saat 19:47 0

Mesleki sivil toplum örgütleri arasında eğitim faaliyetleri ile ön plana çıkan Anadolu Yazarlar ve Gazeteciler Derneği’nin (AYGAD) Kültür ve Turizm Bakanlığı katkılarıyla düzenlediği “Kültür Sanat Gazeteciliği Eğitim Projesi” büyük ilgi ve alaka ile takip edildi. 22 ilden katılım sağlayan 60 gazeteci kültür ve sanat haberciliği alanındaki eksikliğini giderdi.

Yurdun dört bir yanından ve özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nden toplam 22 basın mensubu ile İstanbul yerel basınından 40’ı aşkın gazeteci, Pendik’te 16-19 Haziran tarihlerinde yapılan günlük eğitim çalışmaları ile “Kültür-Sanat Gazeteciliği, Pandemide Kültür ve Sanat, Dijitalleşen Dünyada Kültür-Sanat Faaliyetleri ve Dijital Medyada Kültür Sanat haberciliği” konularında eğitim aldı.

Hem Eğitim Hem Gezi

Dr. Abdülbeşir Ceylan, Prof. Dr. Nilüfer Narlı, Prof. Dr. Erhan Eroğlu ve Doç. Dr. Selva Ersöz’ün eğitim verdiği projede gazeteciler; Sultanbeyli’de Aydos Kalesi’ni, tarihi yarımada da Ayasofya Müzesi’ni, İstanbul Boğazı’nı, Şile’de tarihi kaleyi, Şile Bezi Üretim Tesisleri’ni, Gebze’de Osman Hamdi Bey Köşkü Müzesi, Gebze Kalesi ve Fatih Sultan Mehmet Han’ın otağ kurduğu Hünkar Çayırını gezme fırsatı yakaladı.

İstanbul Valiliği ve 6 Belediyenin Misafiri Oldular

Başkan Ahmet Işıkdağ başkanlığındaki AYGAD heyeti başta İstanbul Valisi Ali Yerlikaya olmak üzere, Sultanbeyli Belediye Başkanı Hüseyin Keskin, Pendik Belediye Başkanı Ahmet Cin, Ümraniye Belediye Başkanı İsmet Yıldırım, Şile Belediye Başkanı İlhan Ocaklı, Çekmeköy Belediye Başkanı Ahmet Poyraz ve Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz’ün misafiri oldular.

Yapılan derslere ve kültür gezilerine katılan gazeteciler eğitim sonunda Katılım Sertifikası alırken, geçen dolu dolu 4 günün ardından vedalaşarak memleketlerine döndüler. Tüm giderleri Kültür ve Turizm Bakanlığı desteği ile AYGAD tarafından karşılanan proje İstanbul’da büyük ilgi ile takip edildi.

Yerel başta olmak üzere Türkiye’deki kültür ve sanat haberlerinin daha fazla haberlere konu olacağını ve manşetlere taşınacağını ifade eden AYGAD Başkanı Ahmet Işıkdağ, “Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Mehmet Nuri Ersoy’a, Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz hanımefendiye, meslektaşım Sayın Fırat Aydınay’a, eğitimleri veren değerli akademisyenlerimize, ailelerinden koparak bizimle 4 gün ve gece aynı havayı soluyan il dışından gelen gazeteci dostlarımıza, hiçbir eksik kalmaması için gece gündüz mücadele eden değerli yönetim kuruluma teşekkür ederim. AYGAD bundan sonraki süreçte meslek adına daha birçok proje yaparak her alandaki eğitim ihtiyacına çözüm getirecektir” dedi.YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Mustafa Yaman’ın ismi Mardin’deki okuldan da kaldırıldı

Son Valiler Kararnamesi ile merkeze alınan Vali Mu [...]

1 gün önce...

Hedef: % 100 doluluk Artuklu Üniversitesi bir ilke imza atmak istiyor

Mardin Artuklu Üniversitesi, bir ilke imza atarak [...]

1 gün önce...

2 çocuklarını kaybettiler, 3'üncü çocukları için yardım istiyorlar

Midyat ilçesinde yaşayan ve Spinal Muskuler Atrofi [...]

1 gün önce...

Derik'te GSM Şirketine şebeke tepkisi

Derik İlçe Merkezi'nde GSM Şirketi Vodofone hattın [...]

1 gün önce...

Yılların sorununa belediyeden kökten çözüm

Dargeçit İlçesine bağlı Alayurt Mahallesini ikiye [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN