Hem Vefa Borcunu ödedi, hem de tersine göçü başlatacak

Hem Vefa Borcunu ödedi, hem de tersine göçü başlatacak
19 Mayıs 2020 Salı Saat 11:21 0

Ünlü Sanatçı Berdan Mardini, Mardin'de doğduğu köye vefa borcunu ödemek için kurduğu gül yağı ve gül suyu fabrikasında ilk hasadı alarak üretime başladı.

Mardini tarafından Artuklu ilçesine bağlı Yaylabaşı Köyünde kurulan fabrikada 50 işçi sürekli bin 500 işçi ise mevsimsel olarak istihdam ediliyor. İlk olarak 600 dönüm üzerine ekilen gül ve lavanta bahçelerinden toplatılan ürünler fabrikadaki kazanlarda işletilmeye başlandı.

TERSİNE GÖÇÜ BAŞLATACAĞIZ

Fabrikada ilk ürünün işlenmesi için bölgenin ileri gelen kanaat önderlerinden Süleyman Çelik, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Memduh Dinler, TKDK İl Başkanı Erdal Çelik, işçi ve köylülerle birlikte düzenlenen mini törene katılan Berdan Mardini, “Memleketimiz için hayal ettik ve hayalimizi gerçeğe dönüştürerek başardık. Hem memleketimize vefa borcumuzu ödeyelim dedik hem de artık köyümüzden ve bölgedeki diğer köylerden hiçbir gencimiz hiçbir yere göç etmesin dedik. Hatta buralarda çalışmak için tersine göç bile başlayacak”dedi.

İlk ürünlerden hazırladığı ilk hediyeyi cumhurbaşkanına hediye edeceğini anlatan Mardini, organik tarımın Mardin turizmine de büyük katkı sağlayacağını söyledi.

TURİZM CENNETİNE ÇEVİRECEĞİZ

Mardin’de ilk defa gül ve lavanta ürünleri üzerine bir fabrikayı kendi köyüne kuran Mardini, şunları söyledi:

“Ülkedeki istihdamı artırmak amacıyla buradaki sıkıntıyı birebir bildiğimiz gördüğümüz için buradayız. Bayramlarda seyranlarda gelip buradaki gençlerimizin gözlerindeki ışıltıyı gördüğümüzde buradaki gençlerin burada bir şeyler yapabilmeli isteğimizi yerine getirmek için bu yatırımı yaptık. Bölgemizi ve köyümüzü çok sevdiğim ve buralara bir şey yapma imkanını kendimizde bulduğumuz için bu çalışmamızı fabrikamızı iki yıllık bir emekten sonra bugün startımızı veriyoruz. Memleketin çocuğu olarak biz yaptığımız yatırımla gurur duyuyoruz. İlimiz açısından ülkemiz açısından çok dönemli bir çalışma. Bunu belki bir sene iki sene sonra çok daha iyi anlayacağız. Bölgeye büyük bir etkisi olacağını düşündüğümüz gül suyu, gül yağı ve lavanta yağı fabrikası ile burayı hem bir turizm cennetine çevirmeyi, hem istihdam sağlamayı, hem de insanlara burada yatırım yapmaya teşvik etmek için çalıştık. Hep birlikte Mardin’de çok güzel şeyler başarabileceğimizi ümit ediyorum. Memleketimize inşallah hayırlı uğurlu olur. Mardin’in gülleri diye bir parçamız vardı. Şarkımızda geçtiği gibi bülbüllerimiz ve dağlarımız vardı ama güllerimiz eksikti. Dağlarımıza güllerimizi de ekerek şarkımız artık tamamlandı.”

BİN 500 KİŞİYE KADAR İŞÇİ İSTİHDAM EDİLECEK

50’si sürekli, hasat sezonlarıyla birlikte çalışan sayısı bin 500’e kadar çıkacak olan fabrika hakkında bilgiler veren Mardini, “Huzurun geldiği Mardin dağları şu an güllerle donatılmış durumda. Ama bunu hep bunun devamı için hep birlikte gayret edeceğiz. Halkımızda gül ve lavanta ekimine destek vererek hem bölgede ayrı bir işkolu istihdam olacak hem de bizim açımızdan da bir prestij meselesi olacak. Biz hep deriz ya köylerden şehirlere göçler yapılıyor. İşte bunun önüne geçmek için buradayız. Biliyorsunuz köylerde iş imkanı olmadığı için para kazanacakları bir alan bulamadıkları için bu noktada göçler köylerden şehirlere yapılıyor. Benim dedem, amcam, teyzem niçin İstanbul’a geçti para kazanmak için ailesini kurtarabilmek geçindirmek için buradan göç ettiler.
PARA PUL KAZANMANIN DERDİNDE OLMADIK

Dolayısıyla biz burada ne kadar zarar edersek edelim maddiyatın dışında maneviyatımız için çok önemli olduğunu düşünüyorum. Köyde, köyün etrafındaki insanlara en azından bir iş imkanı sonra oluşturalım dedik. Bunu yaparken para, pul kazanalım maddiyatı düşünelim diye yapmadık.Hayallerini kurduğumuz çalışmamızda bir araya getirdiğimiz puzzelları bugün birleştirerek hayalimizi gerçeğe dönüştürmeyi başardık. İnşallah birlikte daha iyi, daha güzel şeyler yapacağız. Sayın Cumhurbaşkanımızı da ileriki zamanlarda hayatın normalleşmesi zamanında gül ve lavanta yağı fabrikamızın açılışına davet ediyoruz. Sayın cumhurbaşkanımıza ulaştırmak için de Mardin’in güllerinden kendi elimle yaptığım gül ve lavanta yağı hediyelerimizi hazırladım. İlk olarak kendisine hediye edeceğim.”dedi.


İLAÇ VE GIDA SANAYİNDE DE KULLANILACAK

Fabrikanın Genel Müdürü Şahin Karademir de fabrika hakkında teknik bilgiler vererek, “Fabrikanın tam kapasiteli çalışması durumunda günde 9 bin tona yakın bir üretim alanımız var. Burada organik şekilde üretimini yaptığımız güllerimizi parfüm, sabun ve kozmetik alanında antibakteriyel ve antioksidan özelliği nedeniyle ilaç sanayinde, şerbet, likör, pasta, sakız, reçel gibi gıda ürünlerde de organik katkı maddesi olarak da gıda üretimlerinde kullanacağız.”dedi.

Mardini'nin aynı zamanda amcası olan Şahin Karademir de ilk etapta 10 dönümlük atıl durumdaki bir arazide gül ektiklerini, daha sonra sırayla alanı genişleterek 400 dönüme gül, 100 dönüme de lavanta ekildiğini söyledi. Ekili alanların 2 yıl sonra görsel bir şölene dönüşeceğini aktaran Karademir, "Fabrikada 4 ton gülden bir kilogram yağ elde ediyoruz. Sabah erkenden işçilerimiz gülleri topluyor ve kazanlara atıyor. Bir ton gülden bir ton gül suyu elde ediyoruz." dedi.Mevsimsel olarak geçen yıl tarlada bin 500 kişinin istihdam edildiğini, bu yıl 2 bini geçtiklerini, fabrikada da 50-60 kişinin çalıştığını anlatan Karademir, gelecek yıllarda 12 bin kişinin bu işten ekmeğini kazanacağını belirtti.


MARDİN EKONOMİSİNE KATKI VERECEK

Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Memduh Dinler de fabrikada incelemelerde bulunduktan sonra gül bahçelerindeki hasat yapan işçilerle bir araya gelerek, “Buradaki bu yatırımımız inşallah köy ekonomisine, Mardin ekonomisine çok güzel bir katkı verir. Burada yaklaşık bir hektardan 400 ile 700 kilograma kadar da verim alınabiliyor. Hasadımız çok sağlıklı geçiyor, ürünlerimizin herhangi bir sıkıntısı gözükmüyor.”dedi.YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

KÜLTÜR SANAT HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Mardian Mall AVM'de sona gelindi

Dekinsan Grup ve Sinanoğlu Group yatırım ortaklığı [...]

1 gün önce...

Otomobil ile hafif ticari araç çarpıştı

Derik ilçesinde, otomobil ile hafif ticari aracın [...]

1 gün önce...

Mardin - Van arası artık üç saat daha yakın!

Mardin, Batman ve Siirt illerinin Van ile ulaşım m [...]

14 saat önce...

Vali Demirtaş, Ömerli'de İncelemelerde Bulundu

Mardin Valisi Mahmut Demirtaş, göreve başladıktan [...]

6 saat önce...

Karayolunda Tuzaklanan Patlayıcı ele geçirildi

Mardin İl Jandarma Komutanlığı ekiplerinin yapmış [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN