Hendekler ve Yıkımlar

M.Salih Keskin


[email protected]

Hendekler ve Yıkımlar

18 Aralık 2015 Cuma Saat 11:23

Malumunuz sadece Mardin’in ilçelerinde değil bölge genelinde açılan hendeklerin kapatılması, oluşturulan barikatların kaldırılması ve güven ortamının tekrar tesis edilmesi için 5442 sayılı İl İdaresi Kanunun ilgili maddeleri gereğince sokağa çıkma yasağı ilan ediliyor. 


  Yasak sonrasında yaşanan çatışmalar genelde bölgeyi özelde Mardin’i tam bir yangın yerine dönüştürmüş durumda. Nusaybin gibi nüfusunun yoğunlukta olduğu ilçede sokağa çıkma yasağı sürecinde şiddetli çatışmalara sahne olurken ilçe adeta harabeye dönmüş, altı ve üst yapının büyük bölümü tahrip olmuştur. Birçok masum insan hayatını kaybetti. Halk ise göç ediyor. 


          Olaylarda en çok mağdur olan esnaf ise çek ve senetlerini ödemediklerini, büyük bir sıkıntıyla karşı karşıya olduklarını belirtiyorlar. Aslında çok uzun bir zaman öncesinden sokak ve ana caddelere barikat ve hendekler kurulmuştu. Ara sokaklara araçların girmemesi ambulans vb. temel ihtiyaçların giderilmesinde araçların kullanılmaması sıkıntılara sebep oldu. Bu öyle bir seviyeye geldi ki artık yol kesmeler, kimlik kontrolleri ve yer yer silahlı çatışmalara kadar vardı. İlk başta yaşananlara göz yumulması olayları bu seviyeye getirdi. Yani olaylar adeta ‘GELİYORUM’ dedi. Halkta bunun farkındaydı, ancak ciddi tepki veremedi. 


 Peki, sadece halk mı? Hükümette ciddi bir tepki vermedi. Bugün olup bitenler barış süreci denilen karanlık sürecin bir meyvesidir. Hükümet, barış süreci adına bölgeyi PKK’ya teslim edince halk ne yapsın ki… Tüm zulümlerine, şehir merkezilerini cephaneye çevirmesine hükümet sessizken halk ne yapsın öyle değil mi? PKK, karanlık süreçte şehirlerde ellerini kollarını sallayarak örgütlendi. Yollara, caddelere, sokaklara, camilerin ve tarihi mekânların altına patlayıcı yerleştirdi. Bomba ve mayın yerleştirdi. Binlerce evi silah deposu haline getirdi. Güvenlik güçlerinin gözleri önünde binlerce genci pikniğe götürür gibi dağa götürdü. Hükümet tüm bunları gördüğü halde sesini çıkarmadığından bugün bölge yangına yerine döndü. Şehirlerimiz, cadde ve sokaklarımız, ev ve işyerlerimiz ve hatta camilerimiz harabeye dönmüş durumda. 


       PKK, çatışmaları sivil halkın içine taşımakla yetinmeyerek tüm halkı da savaşın içine çekmek istiyor. Derik'te her evden bir militan istiyor. İsmini vermek istemeyen bir Derikli, yaşanan bu olayı şöyle anlatıyor; “PKK’liler Derik ilçesinde ev ev dolaşıp her evden kız olsun erkek olsun bir kişiyi dağa çıkarmak ve şehir merkezlerindeki olaylarda kullanmak için ailelere baskı uyguluyor. Bunu kabul etmeyen aileleri ise tehdit ediyorlar. Aileler de çocuklarını PKK’ya kaptırmamak için ilçeden başka yerlere göndermek zorunda kalıyor. Bazıları da göç ediyorlar. Biz bunları 90’yıllarda da gördük. Özellikle kırsal kesimlerdeki köylere inen PKK’liler her evden bir kişiyi dağa götürmek için halka baskı uyguluyordu. Çocuklarını vermeyenlere ise hepinizi öldürüp evinizi yakacağız diye tehdit ediyorlardı. PKK’lilerin çatışmayı şehir merkezlerine taşımasıyla beraber şimdi de şehir merkezlerindeki evlere gidip her aileden bir kişiyi istiyor. Özellikle kendilerince Aşiretsiz sahipsiz gördüğü ailelere çok baskı uyguluyorlar. Anladığımız kadarıyla PKK dağda ciddi manada sıkışıp güç kaybetmiş çatışmaları şehir merkezine taşımasının sebebi ise halkı ayaklandırmak istiyor ama gördüğümüz kadar halktan ciddi manada destek görmedikleri için dağdan silahlı grupları şehir merkezlerine getiriyorlar.” 


 Sokağa çıkma yasaklarına ve operasyonlara sebep olarak gösterilen bu hendekler tüm bölge halklarına büyük zarar verdi, vermeye devam ediyor. Bölge ekonomisi durma noktasına geldi. Allah aşkına nedir bu hendek, bu yıkım ve perişanlık?


YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

DİĞER YAZILARI :::

Hepsini Gör
# YAZI TARİH
1. Uganda: Kara kıtanın yeşil vadisi 06 Ekim 2020 Salı Saat 16:55
2. Emperyalizmin taşeronlarının ‘Kutlu Doğum’ hazımsızlığı 05 Mayıs 2017 Cuma Saat 17:39
3. Diyarbakır’da tarihi gün 18 Nisan 2016 Pazartesi Saat 16:53
4. Habibullah'ın Etrafında Kenetlenmeden Bu Ateş Sönmez 12 Nisan 2016 Salı Saat 18:11
5. Ey Dünya! Gencecik Cafer’e kıydılar 01 Şubat 2016 Pazartesi Saat 19:14
6. Herkes kendine yakışanı yapar 29 Ocak 2016 Cuma Saat 17:39
7. Şubat Şehadet Ayıdır 28 Ocak 2016 Perşembe Saat 18:07
8. Mardin ve işsizlik  12 Ocak 2016 Salı Saat 16:03
9. Sosyal sorumluluk ve gazeteciler  10 Ocak 2016 Pazar Saat 16:55
10. Kurtuluşun Reçetesi 23 Ekim 2015 Cuma Saat 17:19

YORUMLANANLAR :::

Türkiye'nin gündemindeki taksici Nusaybinli çıktı

İstanbul'da taksisinde unutulan 300 bin Euro'yo sa [...]

1 gün önce...

Tarihi cadde, sokak ve meydanlar sessizliğe büründü

Mardin'de yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücade [...]

1 gün önce...

STK Hareketi Mardin İl başkanlından İstanbul Sözleşmesi açıklaması

Sivil Toplum Hareketi (STK) Mardin İl başkanı Serd [...]

1 gün önce...

Vali Demirtaş, Nusaybin Baraj Yolunun asfaltlanacağı müjdesini verdi

Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan vekili [...]

1 gün önce...

Vali Demirtaş, Çevreyolu İçin Sahada İncelemelerde Bulundu

Mardin Valisi Mahmut Demirtaş, Kızıltepe ilçesinde [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN


YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar