Hobi olarak başladılar, Yurtdışına açıldılar

Hobi olarak başladılar, Yurtdışına açıldılar
13 Aralık 2019 Cuma Saat 16:58 0

Mardin’de bir grup kadın Halk Eğitim Merkezi bünyesinde hobi olsun diye öğrendikleri ve Japonların oyuncak örme sanatı olan Amigurumi ile ördükleri oyuncakları yurt dışına satmaya başladı.

Mardin’de Halk Eğitim Merkezinde açılan kurslara devam eden kadınlar hem meslek sahibi oluyorlar hem de sattıkları ürünlerle de aile bütçelerine destek olmaya başladılar. Amigurumi kursunda öğrendikleri teknikle organik iplerden oyuncak yapan kadınlar, bunları yurt dışına da satmaya başladı.

MARDİN'İN MASKOTU OLDULAR

Mardin’in maskotu haline gelen merkepler başta olmak üzere ördek, kelebek, ayı, dinozor, kurbağa, maymun, bebek, tavşan, kuzu gibi sevimli hayvan modellerini ve çizgi film karakterli oyuncaklarını ören kadınlar, çalışmalarının takdirle karşılanmasından güç aldıklarını söylediler.

Antibakteriyel yüzde 100 organik iplerden yapılan oyuncakları kurumun sosyal medya hesaplarında paylaşan kadınların ele emeği göz nuru ürünlerine yurtiçinden olduğu kadar yurtdışından da müşteri çıkmaya başladı.

ÖĞRENDİKLERİ SANATLA YURDIŞINA AÇILDILAR

Kendilerine yurt içi ve dışından internet üzerinden ulaştıklarını dile getiren kursiyer Zeynep Temiz, “Eline ilk defa bu kurs sayesinde tığ alan biri olarak burada öğrendiğimiz sanatla yurtdışına örgü oyuncaklardan satmaya başladık. Genellikle bebek ve hayvan figürleri oyuncaklar istiyorlar yurt dışındakiler. Burada örgü oyuncak bebekleri yaparken adeta çocukluğumuza geri dönüyoruz. Sık iğne tekniğiyle örüp, içlerine pamukla dolduruyoruz. Yurtdışından siparişlere yetiştirmeye çalışıyoruz. Bunların hepsi Almanya yolcusu. Plastik ya da naylondan yapılan ucuz kanserojen sağlıksız oyuncaklar yerine, el emeği organik oyuncakları daha çok tercih ediliyor."diye konuştu.

ÖNCE TORUNLARINA YAPTI

55 yaşındaki Zübeyde Parlakoğlu, torunlarının kanserojen madde içermeyen oyuncaklarla oynaması için öğrendiği, Japonların şiş ve tığla yaptığı örgü oyuncak ve bebeklere yurtdışından alıcı bulunmasını sevinçle karşıladıklarını söyledi.

Hobi amaçlı başladığı bu teknikte satıcı konumuna gelmesine şaşırdığını belirten Parlakoğlu, örgü bebeklerin çocukların yeni neşesi olduğunu belirterek, “Hem sağlıklı, hem de şiddet içermeyen hatta içinde bolca sevgiyi de hediye eden örgü bebekler büyük ilgi görüyor. Torunlarıma oyuncak örnek için bu işi öğrendim şimdi de satışını yapıyoruz. Çocuklarının sağlığını ve psikolojik gelişimini önemseyen anne babalar için çok faydalı oyuncak modelleri yıllarca da saklanabiliyor. Bunları yaparken hem aile bütçemize katkıda bulunduk, hem de yeni bir meslek öğrendik. Psikolojik açıdan da çok mutluyuz. Hem para kazanıyoruz hem yeni arkadaşlar ediniyoruz. Boş vakitlerimizi değerlendiriyoruz."dedi.

13 BİNİN ÜZERİNDE KURSİYER

Halk Eğitim Merkezi Müdürü Ufuk Çete de kurum olarak 3 ayrı kurs merkezinde 465 kursta 13 binin üzerinde de öğrenciye eğitim verdiklerini söyledi. Çete, “Amigurumi oyuncak bebek yapım kursunda çalışan kursiyerlerimiz ince eleyip sık dokudular güzel ürünler ürettiler bunları biz kurumumuzun sosyal medya hesaplarında duyurduk o kanallarla yurtdışından toplu bir sipariş aldık. Bu siparişler üzerine kursiyerlerimiz şimdi harıl harıl ürünleri yetiştirmeye çalışıyorlar. Elinize kolunuza sağlık, çalışmalarınız için öncelikle sizlere teşekkür ediyorum. Hem aile bütçenize katkıda bulunmuş oldunuz. Hem de meslek edindirme kurslarına gelerek farklı bir meslek sahibi oldunuz. Kurslara devamınızı diliyor.”dedi.

AİLELERE UYARI

Kursiyerler son olarak ailelere uyarılarda bulunarak, "Bebeğin uyku arkadaşlığından başlayarak ilerideki yıllarda oyun arkadaşı olacak oyuncakları örgü bebekler olmalıdır. Çocukların plastikten ya da naylondan yapılan ucuz oyuncaklar yerine, el emeği oyuncaklarla büyümesi tavsiyesinde bulunuyoruz"dedilerYORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

KÜLTÜR SANAT HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Tarihin en kötü turizm sezonu yaşanıyor

Yeni tip Coronavirus (Covid-19) yaz tatilinin başl [...]

1 gün önce...

Ğurs Vadisi incirleri çarşı pazarda

Kızıltepe ilçesinde bulunan Ğurs Vadisi, şelale, p [...]

1 gün önce...

Kısıtlamalar geri mi geliyor? Bilim Kurulu yanıt verdi

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, Türkiye' [...]

1 gün önce...

Çalıntı elektronik cihazları satın alan aile yakalandı

Kızıltepe ilçesinde, çalıntı elektronik cihazları [...]

1 gün önce...

HÜDA PAR Nusaybin İlçe Teşkilatı 3’üncü Olağan Kongresini gerçekleştirdi

Nusaybin İlçe Binasında düzenlenen kongreye HÜDA P [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN