Hüda Par: “Batılı devletler bir çıkmazın içindeler”

Hüda Par: “Batılı devletler bir çıkmazın içindeler”
10 Mayıs 2018 Perşembe Saat 19:17 0

Fransızların Kur'an-ı Kerim'i hedef alan bildirisine tepki gösteren HÜDA PAR Kızıltepe ilçe Başkanı Abdullah Kavan, bunun batılı devletlerin nasıl bir buhran ve çıkmazın içerisinde olduklarının bir göstergesi olduğunu söyledi.

Fransa’da eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ile eski başbakanlardan Manuel Valls’ın da aralarında bulunduğu 300 siyasetçi ve yazarın, “Yahudi karşıtı fikirleri yaydığı gerekçesiyle Kur’an-ı Kerim’den bazı ayetlerin çıkartılmasını” istemesine bir tepki de HÜDA PAR Kızıltepe İlçe Başkanı Abdullah Kavan’dan geldi.
Kavan, batı halklarının Kur’an’ın nuruyla şereflendiğini, bunun üzerine çıkmaza giren batılı devletlerin bu yola başvurduğunu söyledi.
Batılı devletlerin daha önce de Kur’an-ı Kerim’e defalarca saldırı girişiminde bulunduklarını hatırlatan Kavan, şöyle sürdürdü:
“O dönemlerde Müslümanların tepkisini de görmüştük. Fakat gelinen noktada bu tür saldırıların Kur’an’ın nurunun önüne geçemeyeceğini ve özellikle batı halklarının bu nurla şereflenmesi üzerine batılı devletler farklı bir yol seçti. Özellikle kendi semavi kitapları Tevrat veya İncil’de yaptıkları tahrifat sonucu herhangi bir etkisinin olmadığıyla ilgili bir kanaate vardılar. Ve bunu da Kur’an-ı Kerim üzerinden Müslümanların öfkesine sebep olacak sözde entelektüel olarak geçen ve aralarında eski Devlet Başkanı Nikolas Sarkozy’nin olduğu 300 kişinin Kur’an-ı Kerim’den bazı ayetlerin çıkartılması ile ilgili bir açıklama yapıldı.”
Kavan, “İşin özüne baktığımızda aslında bu tür kesimlerin Kur’an-ı Kerimle mücadele edemeyeceklerini anladıktan sonra böyle bir yolu benimsediklerini görüyoruz. Bunu Mekke’deki müşriklere benzetiyorum. Çünkü Mekkeli müşrikler, Kur’an nurunun önüne geçemediğinde kulaklarını tıkadığını, ayetleri işitmek istemediklerini ve bugün de aynı tabloyu yaşadığını söyleyebiliriz. Bütün bu saldırılara rağmen, yüce Rabbimizin Tur suresi 34’üncü ayette ifade ettiği gibi ‘Eğer siz söylediklerinizde doğru sözlü iseniz, onun bir benzerini getirin’ şeklinde bir münazarası vardır. Bu bin 400-500 yıla yakın bir meydan okumadır. Hatta o dönemde müşrikler İran tarafından bazı şiirler ve roman türü yazılar getirerek Kur’an’a meydan okumayla ilgili bazı girişimlerde bulundular. Fakat o gündür bugündür Kur’an’ın bir benzeri ve bütün cihanı kapsayan bir yönüyle hiçbir etki bırakmamıştır. Bugün de batılı ülkelerin aslında yapmak istediği biraz da budur. Kur’an’ın bütün insanları kapsayıcılığı ve insanları etkilemesi onları endişelendirmiş ve böyle bir yola başvurmuşlar. Bu hiçbir Müslüman’ın kabul etmeyeceği ve sadece Müslümanlar değil, aydın olarak kendini gören herkesin buna karşı çıkması gerektiği ve böyle bir şeyin sadece gerginliğe yol açacağı aslınsa sadece bunların meselesi Kur’an değil, medeniyetten de uzak olduklarının, nasıl bir buhran ve çıkmazın içerisinde olduklarının bir göstergesidir.” diye konuştu.


YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

POLİTİKA HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Türkiye'nin ilk bin ihracatçısı listesinde Mardin'den 5 firma

Türkiye İhracatçılar Meclis (TİM) tarafından düzen [...]

1 gün önce...

Altın fiyatlarındaki düşüş piyasayı canlandırır

Son aylarda altın fiyatlarında yaşanan dalgalanmay [...]

1 gün önce...

Feci kazada motosiklet sürücüsü, hayatını kaybetti

Mardin'de bir motosiklet, kavşaktan dönüş alan yol [...]

1 gün önce...

Köpeğe araç lastiği bağlatıp işkence yaptı, savunmasıyla pes dedirtti

Mardin'de bir kişi, pitbull cinsi köpeğe araç last [...]

1 gün önce...

Mahkumlara Müjde! 2 ay uzatıldı

Adalet Bakanlığı, yeni tip corona virüs (Kovid-19) [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN