HÜDA-Par iki aile arasındaki husumeti barışla sonuçlandırdı

Dargeçit İlçesinde 3 yıl önce çıkan kavga nedeniyle aralarında husumet bulunan iki aile, yetkililerin devreye girmesiyle barıştırıldı.

Üç yıl önce Dargeçit’in Sümer Mahallesinde yaşayan iki akraba çocukları arasında çıkan kavga, kan davasına dönüştü. İki aile arasındaki husumet son bulması için Dargeçit Kaymakamlığı, Dargeçit Belediyesi, HUDA PART devreye girdi.

Ali Akgüç ve Hayri Baş aileleri arasında çıkan kavgada 1 kişinin ölmesiyle başlayan husumetin sona erdirilmesi için Dargeçit İlçe Kaymakamı Doğan Kemelek, Dargeçit Belediye Başkanı Mehmet Cüneyt Aksoy,  HUDA PAR Mardin İl Başkanlığına İsmail Çevikve kanaat önderlerin girişimleri sonucu Sümer Mahallesinin taziye evinde barış töreni düzenlendi. Törende husumetli ailelerin büyüklerine kuran-ı Kerim kitabı verildi.

Kur'an-ı Kerim'in okunmasının ardından konuşma yapan Dargeçit Belediye Başkanı Mehmet Cüneyt Aksoy, aralarındaki husumeti sona erdiren ailelere teşekkür ederek, bu girişimin herkese örnek olması gerektiğini söyledi.

Birlik beraberliği sağlayabilmek için burada toplandıklarını kaydeden Başkan Aksoy, “Bu iki aileyi bir arada tutmayı kardeşliği esas kılarak, kardeşlik bağları yeniden tesis etmeyi uygun gördük ve bu işlemin sonucunu kardeşliğe dönüştürmek için buradayız.” İfadelerini kullandı.

İki akraba arasında ufak bir tartışma sonucunda konunun biraz büyüdüğünü ve istenmeyen sonuçların meydana geldiğini söyleyen Başkan Aksoy şu ifadeleri kullandı;

” Peygamber (SAV) efendimiz sahabeler’e şöyle buyurmuştu; eğer siz günah işlemeseydiniz Allah (c.c) sizleri helak eder yerinize günah işleyen bir kavim getirirdi. Ve o günah işlemenin sonunda tövbe edip Allah’tan af edilmelerini isteyeceklerdi. Eğer bu olay olmasaydı bu affetme ve biraya gelme meselesi de yaşanmayacaktı. Önemli olan o güzel olmayan çirkin olayı güzellikle kapatmak ve örtmektir.Allah (C.C) Müminlerin kardeş olduğunu buyuruyor. Ve müminler kendi aralarındaki bir kavgaya olduğunda aranızı düzeltin buyuruyor. Siz takva sahibi olursanız Allah’tan sakınırsanız birbirinizi affederseniz. O zaman Allah’ın affıda mutlaka size icabet edecektir. Allah’ın günahlarımızdan ötürübizi affetmesini istiyorsak ilk önce birbirimizi affetmemiz gerekmektedir. Bizi yoktan var eden Allah bizi yanlışlarımızda ve günahlarımıza karşı bizi affediyorsa. Biz mahruk olarak yaratılmış olarak birbirimizi affetmek durumundayız. O açıdan bu güzel affetme merasiminde Rabbim iki tarafı ve hazır bulunan cemaati merhametiyle muamele edilsin. Rabbim İlçemizi, Köyümüzü, ülkemizin bekasını ve selametini daim etsin. Neticede iki tarafda burada bulunmaktadır. Bu barış programı olduktan sonra bizim örf ve adetlerimizde bundan sonraki süreçte kardeş gibi yaşamaktır. Daha önce kan davası olan bazı kişilerin şuan buradaki cemaatin içinde olduğunu görüyoruz. Eminim ki bu iki tarafın birbirini sevdiği kadar belki bu cemaatin içinde o kadar birbirini seven kimse yoktur. Niyet halis ve hayır olduktan sonra akıbetinin de hayır olacağını düşünüyoruz. İyi bir niyetle birbirimize yaklaşmayı gösterelim. Bu güzel mahallemizde kardeşçe yaşamayı öğrenmeliyiz. Allah huzurumuzu daim eylesin. Buraya katılan bütün herkese ayrı ayrı teşekkür ederiz.”

Başkan Aksoy’un ardından konuşma yapan İlçe Kaymakamı Doğan Kemelek, Bu güzel anlamlı programda yer aldığımız için mutluyuz. Hepimiz insanız bu yüzden hata yapabiliriz. İnsanı insan yapan şey bu hatalardan ders çıkartmak erdemli olmaktır. Emeği geçen öncellikle başkanımız olmak üzere herkese teşekkür ederim.” Diye konuştu

Dargeçit İlçe Müftüsü Taha Seyidoğlu ise şu ifadelerde bulundu, “Bu vesileyle barış için gelen tüm ailelere Allah razı olsun. İnşallah bu barış ilelebet devam edecektir. Bu barış töreninde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”

Barış törenine; Dargeçit İlçe Kaymakamı Doğan Kemelek, Dargeçit Belediye Başkanı Mehmet Cüneyt Aksoy,  HUDA PAR Mardin İl Başkanlığına İsmail Çevik, Binbaşı Aydın Aktaş, İlçe Müftüsü Taha Seyidoğlu, kanaat önderleri, aileler ve akrabalar katıldı.

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle