"Huzur evlerinde değil, sevdiklerimizle birlikte olmak istiyoruz"

01 Temmuz 2019 Pazartesi Saat 10:45 1

Emeklilerimizin ve Yaşlılarımızın 30 Haziran- 04 Temmuz Dünya Emekliler Haftası dolayısıyla yazılı bir açıklama yapan Mardin Emekli Memur Sen İl Başkanı Salih Çalhan yaşlıların, gençliklerinde ve çalışma hayatlarında bu ülkenin kalkınması için ter akıtan, fikir geliştiren, politika yapan, karar alan insanlar olduklarının unutulmaması gerektiğini kaydetti.

Çalhan, Mardin’de 1263 üye ile yollarına devam ettiklerini hatırlatarak, "Emeklimizim ve tüm Emeklilerin Emeklilik Hayatlarını Sağlık ve Huzur içinde Sürdürmelerini Temenni Eder Emeklilerimizin ve Yaşlılarımızın 30 Haziran 4 Temmuz Dünya Emekliler Haftasını Kutlarım"ifadelerini kullandı.

Yaşlıların, Türkiye'nin bugünlere gelmesindeki katkılarını hatırlama çağrısı yapan Çalhan, "Emeklilerimizin maaşları, emekli olmalarıyla birlikte yarıya düşmektedir. Eş parası, çocuk parası, gibi ödeneklerden mahrum bırakılan emeklilerin genişleyen aile bağları giderlerini de artırmaktadır. Bir emekli, emekli olunca işinden boşanırken eşinden boşanmamaktadır. Anne ve babalar torunları dünyaya geldiğinde hayata yeniden tutunur. Çocukları için yapmadıkları fedakârlıkları onlar için yapmak ister. Hayatın sonbaharındaki bu insanları, sevdiklerinden ayrı tutarak, kış yaşatmayalım. Evinde huzuru bozulanların, huzur evlerine gittiği bir gerçektir. Hiçbir yaşlı severek ve isteyerek kendi arzusuyla huzur evine gitmez. Oysa çocuklar ve yaşlılar evin bereketidir. Biz yaşlılar, huzur evlerine muhtaç olmak değil, evlerimizde sevdiklerimizle birlikte olmak istiyoruz. Kimse bize bunu çok görmesin. Zira bugünün gençleri unutmayın ki yakın gelecekte sizler de bizim gibi yaşlanacaksınız. Siz büyüklerinize nasıl davranırsanız sizleri rol modeli olarak alan çocuklarınız da sizlere öyle davranacaktır."dedi.

1990’lı yıllarda Dünya Sağlık Örgütü tarafından dünyanın gündemine 'Aktif Yaşlanma' teriminin getirildiğini de söyleyen Salih Çalhan bu terimin insanların yaşlılık dönemlerini çeşitli faaliyetlere katılarak geçirmelerini sağlayarak onların hayata tutunmalarını ve zinde bir yaşlılık dönemi geçirmeleri ilkesine dayandığını ifade etti.

"Gelişmiş ülkelerde 'çevre dostu şehirler' terimine 'yaşlı dostu Şehirlerin kazandırıldığını. Bayramlarda emekliye verilen Bayram ikramiyesi ile emekli Bayramlarda rahat nefes almıştır" diyen Salih Çalhan ülkemizde de şehirlerin alt yapısı düzenlenirken yaşlıların hayatlarını kolaylaştırıcı uygulamaların unutulmaması gerektiğini vurguladı.YORUMLAR :::

  1. Ğursi
    01 Temmuz 2019 Pazartesi Saat 12:49 CEVAPLA
    Emekli ikramiyesi ve maaşlarının miktarları son yıllarda bir hayli bir hayli düşürüldü. Diğer yandan insan yetiştiren iklimimiz bozuldu, emeklilerin/yaşlıların sevdikleriyle bir arada olmaları çok zorlaştı. Huzur evlerinde yer bulabilirlerse buna da şükür.

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Normalleşme takvimi iddiaları

Türkiye corona virüsü ölü ve vaka sayısında gözle [...]

1 gün önce...

Tarihi çarşı ve sokaklarda tarihi sessizlik

Coronavirus tedbirleri kapsamında 81 ilde Ramazan [...]

1 gün önce...

Depremde evi hasar gören vatandaşa devletin şefkatli eli uzatıldı

Sivrice ilçesinde 24 Ocak 2020'de meydana gelen de [...]

1 gün önce...

Piknik alanındaki tesiste yangın çıktı

Nusaybin ilçesinde Beyazsu piknik alanlarındaki bi [...]

1 gün önce...

Tabiat parkındaki Şelale'de koronavirüs sessizliği

Derik ilçesinde bulunan, 'Türkiye'nin 223'üncü tab [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN