İdam kararına bir tepki de DOST DER'den

İdam kararına bir tepki de DOST DER'den
10 Nisan 2014 Perşembe Saat 11:11 0

Mısır'da cunta yönetimince 529 kişiye verilen idam kararını kınayan Mardin DOST-DER, tüm vicdan sahiplerini zulme karşı durmaya ve duyarlı olmaya çağırdı.

Mardin merkezde faaliyet yürüten Dostluk Eğitim Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (DOST-DER), Mısır'da cunta yönetimine bağlı Minye Mahkemesi'nin çoğunluğu İhvan-ı Müslimin üyesi olan 529 kişiye verdiği idam cezasını, yaptığı basın açıklamasıyla kınadı. Basın açıklamasını DOST DER Genel Sekreteri Mehmet Arasan okudu.

"Cunta zulümlerinde sınır tanımıyor"
Mısır halkının meşru-seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'yi askeri darbeyle deviren Sisi cuntasının Müslüman Kardeşler'e yönelik baskı ve zulümlerinin sınır tanımadığına dikkat çeken Arasan, cunta yönetimine bağlı Minye Mahkemesi'nin geçtiğimiz günlerde dünyada eşi benzeri görülmemiş bir hukuksuzluğa daha imza atarak 529 kişiye idam cezası verdiğini hatırlattı.

"Rabia Meydanı’nda insanlar diri diri yakıldı"
“Mısır halkı özgür İradesi ile Adalet ve Hürriyet Partisi'ni iktidar olarak seçti.” diyen Arasan, “Ama Amerika, Batı dünyası ve işbirlikçi Arap kralları seçilen hükümetin Müslümanlardan müteşekkil olmasını kabullenemedi. Mısır’ın cuntacı askeriyesi, bu güç odaklarından cesaret alarak hükümete karşı darbe yaparak tarihin en kanlı katliamına imza attı. Rabia Meydanı’nda insanlar diri diri yakıldı. Mısır sokaklarında kan dökmedikleri tek bir karışlık alan kalmadı. Baltacı çetelerin eliyle satırlarla, baltalarla insanlar kameralar önünde doğranarak katledildi. On binlerce insan zindanlara dolduruldu. Zindanlara doldurulmakla kalınmadı. Sembolik mahkemelerde yargılanan darbe karşıtı 529 kişi idam cezasına çarptırıldı.” diye konuştu.

"Karar, halkı sindirmeye yöneliktir"
Mahkemenin hukuksuzluğuna değinen Arasan, “Cuntacı mahkeme 529 kişinin idam kararını verirken, mahkemede hiçbir savunma avukatı bulunmuyordu. Mahkeme öncesi savunma avukatlarının tutsaklara ulaşılması engellendi. Uluslararası bütün hukuk normları ile adeta alay edildi. Sembolik mahkeme, beş yüz yirmi dokuz tutsağın, mahkemesini toplam yirmi dakikada sonuçlandırdı. Verilen kararlar adil, tarafsız ve somut delillere dayalı değil, direnişi yok etmeye ve cuntacı darbeye karşı Mısır halkını sindirmeye yöneliktir.” dedi.

DOST-DER olarak bu kararı lanetliyoruz
Verilen kararı lanetlediklerini açıklayan Arasan, sözlerini şöyle noktaladı; “DOST-DER olarak; bu kararı kabul etmiyor ve lanetliyoruz. Bu kararı, askeri darbenin çirkin yüzünü gösteren bir katliam ve vahşet olarak görüyoruz. Müslüman ülkelerin liderlerinden ve halklarından, kurum ve kuruluşlarından insanlığın ve askeri cuntanın alnında bir leke olacak bu zulme karşı durmaya ve duyarlı olmaya çağırıyoruz. Allah’tan temennimiz; Mısır halkının en yakın zamanda kendi hür iradeleri ile seçtikleri iktidarlarına kavuşmalarıdır. İhvan'a karşı gerçekleştirilen bu zulmün karşısında kardeşlerimizin yanında olduğumuzu bir kez daha haykırıyoruz!"



YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Sulama tankerine çarpan kurye vefat etti

Kızıltepe refüjdeki ağaçları sulayan belediye araz [...]

1 gün önce...

Miroğlu: Bakanlar kurulu'ndan müjdeli haberi bekleyeceğiz!

Ankara'da AK Parti Genel Merkezi'nde Cumhurbaşkanl [...]

1 gün önce...

Mahkeme maske cezasını iptal etti: Devletin günde 3 maske vermesi lazım

Maske takmadığı için ceza yazılan kişinin cezası m [...]

1 gün önce...

Kızıltepe'nin sevilen simasi hayatını kaybetti

Kızıltepe'nin sevilen simalarından ve 40 yıldır bö [...]

12 saat önce...

Nusaybin'in Yeni Kaymakamı Emrullah Temizkan kimdir?

Resmi Gazetede yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararna [...]

11 saat önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN