İHH'dan 'Yetimlerle Buluşma' Etkinliği

İHH'dan 'Yetimlerle Buluşma' Etkinliği
22 Mart 2014 Cumartesi Saat 19:51 0

İnsani Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı, Mardin'de "Yetimlerle Buluşma" etkinliği düzenledi.

Mardin’de İHH geleneksel hale getirdiği yetim buluşmasına bu yılda devam etti. İnsani Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı, Mardin'de "Yetimlerle Buluşma" etkinliği düzenledi.

Geçen yıllarda uygulamaya konulan "Yetim Buluşması" adı altında artık her yıl düzenlen kahvaltı programı bu yılda Grand-Yay Otel’de düzenlendi.

Mardin İHH tarafından organize edilen programa İl Müftüsü Dursun Ali Coşkun, Kadim Akademi Başkanı Doç.Dr. İbrahim Özcoşar, Mardin MÜSİAD Mardin Şube Başkanı Mehmet Ali Dündar, İlim Yayma Cemiyeti Mardin Şube Başkanı Necmettin Başboğa, Turizm ve Kültür Derneği Başkanı Şeyhmus Dincel, KOTEK Derneği Başkanı Abdurrahman Ceylan, hayırsever işadamları ve İHH gönülleri katıldı.

İHH Mardin Gönüllüsü Süleyman Demir, Mardin’de bulunan yetimleri İHH gönülleri ile buluşturarak bir araya toplayıp güzel bir gün geçirdiler.

Konuyla ilgili açıklama yapan Demir, “Bu organizasyonu geçen yıllarda başlattık, bu yılda devam ediyoruz. Bu vesile ile yetimlerimizin yüzünü güldürmek, onları birbirleri ile kaynaştırmak bir nebze de olsa hasretlerini dindirmek istedik. Burada beraberce kahvaltı yaptık. Yetim ailelerimize çeşitli hediyeler verdik. Zaten bu ailelere her ay İHH tarafından düzenli olarak maddi katkıda da bulunuyoruz. Çok güzel bir gün oldu. İnşallah yetimlerimiz ve aileleri de sevinmiştir. Bu organizasyonun gerçekleşmesinde emeği geçen Mehmet Yay kardeşimize teşekkür ederiz.dedi.

İHH İnsani Yardım Vakfı Mardin Temsilcisi Mehmet Timurağaoğlu da, geleneksel olarak düzenledikleri "Yetimlerle Buluşma" etkinliği çerçevesinde Mardin'de 37 yetimi, yetim aileleri, sivil toplum kuruluş temsilcilerini ve sponsorları buluşturduklarını söyledi.  Mardin genelinde 76 yetimden her birine 90 lira tutarında aylık maaş bağladıklarını bildiren Timurağaoğlu, şöyle konuştu:

"Dini ve resmi münasebetlerde, okul döneminde giyecek yardımında bulunuyoruz. Bundan sonraki çalışmalarda daha sistemli daha organizeli ve İHH'nın ruhuna yakışır bir şekilde Mardin'deki çalışmaları sürdüreceğiz. Bu, bir yetim buluşmasıdır. Aslında yetimler, bereketi beraberlerinde getirir. Çünkü, yetimler, ümmetin yetimleridir. Bizler, yetimlere ne kadar sahip çıkarsak o kadar iyi olur."

İHH İnsani Yardım Vakfı Genel Başkan Yardımcısı Hasan Aynacı, etkinlikte yaptığı konuşmada, kentte 76 yetime hami, onlara gözeten ve kollayan olmaya çalıştıklarını söyledi.

Mavi Marmara olayından sonra yaptıkları ve gönderilen yardımlarda büyük bir patlama olduğunu kaydeden Aynacı, "Geçen hafta itibariyle dünyada 42 ülkede ve Türkiye'de 54 ilde 40 bin 500 yetime hami olmaya çalışıyoruz. Vakıf olarak Suriyeli kardeşlerimizin bu haklı mücadelelerinde yanında olmaya karar verdik" diye konuştu.

Olayların başladığı Mart 2011'den bu yana Ürdün, Lübnan, Irak ve çoğunluğu Suriye içinde olan mültecilere Türkiye içindeki Suriyeli mültecilerle beraber 2 bin 800'den fazla tırı o bölgelere gönderdiklerini bildiren Aynacı, bunların içerisinde gıda, barınma, giyecek ve sağlık malzemelerinin bulunduğunu anlattı.

Aynacı, son 3 aydan beri Türkiye'nin istikrarına yönelik bazı faaliyetlerin içerisinde İHH İnsani Yardım Vakfı'na yönelik bir karalama kampanyası başlatılmaya çalışıldığını ve buna rağmen kendilerine olan teveccühün arttığını sözlerine ekledi.

Yetimlere oyuncak dağıtılırken, yetim ailelere de nakdi yardım yapıldı. Program sonunda İHH Mardin Şube Başkanı Mehmet Timurağaoğlu, yetimlere yatığı yardımlardan dolayı hayıırsever işadamı Mehmet Yay'a bir plaket verdi.
YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Türk ve Çinli çiftin çocuklarına Nusaybin'de sünnet

Türk ve Çinli çiftin çocuklarına Nusaybin'de sünne [...]

1 gün önce...

Memur-Sen zam teklifine ilişkin basın açıklaması düzenledi

Hükûmetin zam teklifini kabul etmeyen Memur-Sen, k [...]

1 gün önce...

Hasankeyf'in son hali

Batman’ın Hasankeyf ilçesinin yeni yerleşkesinde [...]

1 gün önce...

Kart dolandırıcılarının kurbanı olmamak için ne yapılmalı

Yazılımı değiştirilmiş POS cihazlarıyla sipariş gö [...]

1 gün önce...

Huzur ve güven, Mardin'i turizm çekim merkezine dönüştürdü

TÜRKİYE'nin kültür ve inanç turizminin önemli merk [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN


YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar
Nezir Güneş
Nezir Güneş

Bugün günlerden...!

1
Faraç Çobanoğlu
Faraç Çobanoğlu

Yolum Maraş'a Düşünce

2
Fırat Ensari
Fırat Ensari

Yaşamın Adaleti

3
Mustafa Aydın
4
Kadir Üründü
Kadir Üründü

Ters Açı...

5
Abdurrahim Akdağ
Abdurrahim Akdağ

Girdi, Sermaye, Kaynak

6
Muhammed Dağ
Muhammed Dağ

Aydın(lık) Sorunsalı

7