İHH'yla Ramazan bereketi Sudan'ı sardı

Türkiyeli gönüllülerin ve hayırseverlerin destekleriyle kuruluşundan bu yana Ramazan organizasyonları gerçekleştiren İHH, bu Ramazan ayında da Ortadoğu’dan Balkanlara, Afrika’dan Asya’ya 100'n üzerinde ülkedeki ihtiyaç sahiplerine ve yetimlere Ramazan ayının feyz ve bereketini ulaştırıyor.

Bu kapsamda İHH'nın kıtlık ve kuraklıkla mücadele eden Afrika ülkesinde görevlendirilen gönüllü ve vakıf çalışanlarından oluşan ekipler, tespit edilen bölgelerin ihtiyacına göre kumanya dağıtımı, iftar organizasyonları, zekât-sadaka bağışı, sağlık yardımları, kalıcı projelerin açılışının yapılması gibi faaliyetlerine başladı.

İFTAR PROGRAMI
İHH Gönülleri bu kapsamda her gün farklı bir Kur'an Kursunda düzenledikleri iftar programları ile binlerce Sudanlı gencin iftar sevincine ortak oluyor. Ramazan'ın ilk günü Hartom'a 55 kilometre uzaklıktaki Bin 200 kişilik Ebabekir Hafızlık Kuran Kursundaki öğrencilerle iftarını açan İHH Gönülleri iftar sonrasında da öğrencilere Ramazan Bayramlarını erken kutlayarak hediyeler verdiler.
Türkiye'den Sudan'a gelen İHH Gönüllüler gündüzleri ise İHH İnsani Yardım Vakfının Sudan Sorumlusu Fethullah Kirenci ile birlikte Sudanlı Müslümanlara Ramazan kumanyası dağıttı. İHH Gönüllüleri ile birlikte yardım çalışmalarını organize eden Kirenci, Ramazan çalışmalarında, İHH ekipleri olarak önceden tespit edilen bölgelerdeki ihtiyaç sahiplerine ve yetim ailelerine kumanya dağıtımı yaptıklarını söyledi.
Ramazan ayı boyunca Sudan'da İHH olarak 20 bin Sudanlıya  yardim ellerini uzattıklarını belirten Kirenci, Ramazan kumanyasının içinde ağrılıklı kuru gıdalar olduğunu anlattı.
Sudan'a gelen yardımlardan dolayı,Sudanlıların Türkiye'ye her zaman müteşekkir olduklarını ifade eden Kirenci, İHH'nın Sudan çalışmaları hakkında şu bilgileri verdi:

30 BİN KATARAKT AMELİYATI
"İHH 2006 yılından beri Sudan'da insani yardım çalışmalarına devam ediyor. Kurban ve Ramazan çalışmalarının yanında Sudan'da bir sağlık merkezi kurarak 30 bine yakın Sudanlı kardeşimize katarat ameliyatı 300 bin kardeşimizi de muayene ettik. Bunun dışında yetim sponsorluğunda olan 6 bin yetim kardeşimiz var. Çalışmalarımız Darfur ve Hartom ağırlıklı. Burada farklı ülkelerden gelen mültecilere yönelik ayrıca yardım çalışmalarımız var. Bu sene başladığımız burada öğrenci yurdu açıyoruz. Artık Türkiye'den gelen öğrencilerimize Arapça, Sudanlı gençlerimize de barınma imkanı sağlayacağız. Bunun yanında yetim ailelerimize ve fakir ailelere balık tutmayı öğretmek adına onlar için farklı projelere imza atıyoruz. Bazı yetim ailelere dikiş makinesi alarak kendi geçimlerini sağlamalarına aracı olduk. Bazı kardeşlerimize üç tekerlikli motorsiklet alarak geçimlerini sağlamaları yönünde yardımcı olduk.Önemli olan burada fakir, yardıma muhtaç insanların kimseye muhtaç olmadan kendi hayatlarını devam ettirmeleri. "dedi.

İHH Gönüllüleri arasında yer alan İHH Mardin Şubesi Yöneticisi Nezir Güneş, Ailelere verdikleri kumanyaların yanında yetimleri de verdikleri hediyelerle sevindirdiklerini anlattı.

MARDİNLİLERİN SELAMINI İLETTİ
Sudan Müslümanlarına Mardin'in ve Türkiye'nin selamlarını ulaştırdıklarını ifade eden Güneş, "Partner kuruluşumuz ile kırsal bölgelerde yer alan farklı mahallerdeki Kuran Kurslarda yardımlar gerçekleştirdik. Gittiğimiz yerlerde insanların samimiyeti, onurlu duruşları ve kibarlığı dikkatimizi çekti. İlk durağımız olan Sudan'ın Hartum Eyaletine bağlı Umdurman şehrine bağlı Darusselam Mahallesindeki Kuran Kursuna devam eden yetim aileler başta olmak üzere yaklaşık bin kişilik gıda yardımında bulunduk. Buradaki dağıtım yerinde Kuran Kursu hocaları, sorumluları, mahalle sakinleri ve yetkililerden oluşan bir grup bizleri karşıladılar ve kısa bir tanışmadan sonra dağıtımlarımızı gerçekleştirdik. Programdan sonra da bir istişare toplantısı gerçekleştirdik."dedi.

55 BİN 560 YETİM ÇOCUK GİYDİRİLECEK
İHH'nın yetimlere niçin öncelik verdiğini Sudan'da bir kez daha anladığını belirten Güneş, "Ailelerini kaybeden, sahipsiz ve korumasız kalan yetimlerin çoğu İslam coğrafyası üzerinde bulunuyor. İnsan kaçakçılığı, çocuk askerliği, çocuk işçiliği, organ mafyası, madde bağımlılığı, suç örgütleri, fuhuş ve dilenci şebekeleri bu korumasız çocukların karşılaşabileceği tehditlerden bazıları. Misyoner kuruluşlar ise sahipsiz kalan milyonlarca yetim çocuğa Müslüman ülkelerde bile ulaşıp onları kendi çıkarları için kullanıyor. İHH İnsani Yardım Vakfı da mağdur çocukların ve yetimlerin her türlü ihtiyaçlarını karşılamaya devam ediyor. Ramazan ayında toplamda 55 bin 560 çocuğa bayramlık hediye edilecek. Hayırseverlerimiz böylelikle 120 TL ile bir yetimi baştan ayağa giydirebilecek ve bayram sevinçlerine ortak olabilecekler.”ifadelerine yer verdi.
Darusselam Kuran Kursu sorumlusu Hüseyin İbrahimi de "Yardımlarınıza minnettarız ve sizden gelecek yardımları bekleyen nice insanımız var. Bizim için Türkiye ayrı, dünya ile aynı yerde değil.Bize İslam kardeşliğini birebir yaşatarak gösterdiniz. Tekrardan teşekkür ediyoruz. "dedi.

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle