İkinci el aracını satan ev alıyor

İkinci el aracını satan ev alıyor
28 Eylül 2020 Pazartesi Saat 14:08 0

İkinci el araç fiyatlarının 1,5 yıl içerisinde yüzde 100 değer kazanmasının ardından vatandaşlar araçlarını satara konut sahibi olmak istiyor. Konut sahibi olmak isteyenler ikinci el araçlardaki fiyat artışını değerlendirerek soluğu oto pazarlarında alıyor

Oto pazarı sahibi Emrah Eroğlu, pandemi döneminde ikinci el araçların değerlendiğini, bayilere sıfır otomobil gelmemesinin bunda etkili olduğunu dile getirdi.

Araçlardaki fiyat artışını vatandaşların değerlendirdiğini belirten Emrah Eroğlu, araç satışının ardından vatandaşın parasının bir kısmını katılım firmaları ya da bankalarına ev almak için peşinat olarak yatırdığını belirtti.

"Sıfır araç fiyatı yükselince haliyle ikinci el araçların fiyatları da yükseldi"

Eroğlu, "Şu an araç fiyatları çok yüksek, birkaç ay önceki fiyatı 100 bin TL olan araç şimdi 300 bine dayanmış durumda. Vatandaş fiyatı çok yükselmiş aracını satıp 150 bin TL'sini katılım firmaları veya bankalarına ev almak için peşinat veriyor. Geri kalan para ile de daha düşük model bir araç alıyor, ticaret yapıyor ya da araba alım satımı yapıyor. Fiyatların yüksekliği Açık Oto Pazarı olarak bizi etkilemiyor ama araç almak isteyen vatandaşları olumsuz etkiliyor, bu halde vatandaş istediği aracı alamıyor. Sıfır araç fiyatı yükselince haliyle ikinci el araçların fiyatları da yükseldi. Sıfır araç fiyatları düşmeli ki ikinci el araçlar da düşsün." dedi.

"64 bin TL'ye sattığım aracım şu an 110 bin TL'ye satılıyor"

Araç almak için oto pazarına geldiğini belirten Kenan Yılmaz, 64 bin TL'ye sattığı aracının şu an 110 bin TL'ye satışa sunulduğunu ifade etti.

Yılmaz, "Araç fiyatları şu an çok yüksek, alamıyoruz. Birkaç ay önce 64 bin TL'ye sattığım aracım şu an 110 bin TL'ye satılıyor. Vatandaş 150 bin TL'ye aracını satıyor, 100 bin TL'sini ev peşinatı olarak veriyor, 50 bin TL ile de düşük model bir araç alıyor. Piyasanın özeti bu. Araç sahibi 100 bin TL'lik araca 150 bin TL fiyat çekiyor ya da 50 bin TL'lik araca 85 bin, 95 bin TL fiyat çekiyor. Bundan dolayı araç alımı yapılamıyor maalesef." ifadelerini kullandı.

Araç almak için pazara gelen Seyhan Eroğlu ise şunları söyledi:

"Fiyatların aşırı yüksek olması sebebiyle araçlara yaklaşamıyoruz. Pandemiden önce 10 bin TL'lik araca şu an 30 bin TL fiyatla satışa sunuluyor. 100 bin TL'lik araca 300 bin TL fiyat biçiliyor. Ne olacak bu piyasanın durumu? Bu fiyat artışları araçlarda olduğu kadar konutlarda da artmış durumda."
YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

EKONOMİ HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

İşadamı Hadi Kahraman'dan Eğitime arsa desteği

Kızıltepe ilçesinde hayırsever, okul için arsa hib [...]

1 gün önce...

Kızıltepe’de inşaatı tamamlanan 7 okul eğitim-öğretime açıldı

Mardin’in Kızıltepe İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet [...]

14 saat önce...

Gülseren'in hayatı, cinayet gibi kazada son buldu!

Kızıltepe'ye bağlı Örencik (Xerabkurka) köyü nüfu [...]

1 gün önce...

işte rakamlar Korona denetimlerine takılanlara cezai işlem yapılıyor

Mardin genelinde denetim ekipleri koronavirüs salg [...]

1 gün önce...

Otobüs Terminali'nde Koronavirüs Tedbirleri Denetimi

Vali Mahmut Demirtaş, İçişleri Bakanlığınca 81 il [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN