İkinci el araçlarda fiyat düşer mi?

İkinci el araçlarda fiyat düşer mi?
30 Eylül 2020 Çarşamba Saat 10:03 0

Pandemi dolayısıyla fabrikaların sıfır araç üretmemesi ikinci el araç fiyatlarının büyük oranda artmasına neden oldu. Ancak sektör temsilcileri, bu artışın ileriki günlerde devam edeceğini belirttiler.

Tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip Coronavirus (Covid-19) her sektörde olduğu gibi otomobil sektörünü de olumsuz etkiledi.

Fabrikalarda sıfır araç üretimi durma noktasına gelirken yoğun talep nedeniyle ikinci el otomobillerin değeri ise yüzde yüz oranında arttı.

Otomobil sektörü temsilcileri, ikinci el otomobil fiyatlarında yaşanan artışı değerlendirdi.

“BUGÜN ALDIĞIMIZ ARACI YARIN AYNI FİYATA ALAMIYORUZ”

Murat Sessiz, sektörün büyük bir sorun yaşadığını dile getirdi.

Sessiz, “Galericilik sektörü son bir yıldır fiyat konusunda genel anlamda büyük bir sorun yaşıyor. Fiyatlar dengelenmiyor. Bugün aldığımız aracı yarın aynı fiyata alamıyoruz. Fiyat konusunda şu anda bir belirsizlik var.” dedi.

“FİYATLARDA BİR DENGESİZLİK VAR”

Araç fiyatlarının düşeceği yöndeki görüşlere katılmadığını ifade eden Sessiz, “Araç fiyatlarının düşeceğini zannetmiyorum. Çünkü sıfır araba geldiği zaman yine o fiyat farkı olacaktır. Ama fiyatlar konusunda şu anda büyük bir dengesizlik var. Biz de bu nedenle büyük sorunlar yaşıyoruz. Müşteriye ne diyeceğimizi artık bilemiyoruz.” diye konuştu.

“SATAN DA RAHATSIZ ALANDA”

Sattıkları aracı aynı fiyata alamadıklarını vurgulayan Sessiz şöyle devam etti: “Biz 2 ay önce bir milyona 3 araba alırken bugün bir buçuk araba alıyoruz. Yani sorun büyük. Bir an önce yetkililerin bu konuya el atması lazım. Bu durum nereye kadar gidecek? Satan da rahatsız alanda rahatsız… Çünkü bir denge yok. Bir hafta önce 100 bin TL’lik araba bugün 130 bin TL olmuş. Böyle bir dengesizlik olamaz.”

“SATTIĞIMIZ ARACIN YERİNE BAŞKA ARAÇ KOYAMIYORUZ”

İkinci el araç piyasasının büyük bir sıkıntı içinde olduğunu belirten oto galerici esnafı Erdal Baz ise şunları söyledi: “Yaklaşık 20 yıldır bu sektörün içindeyim. Yaklaşık bir yıldır ikinci el araçlarda büyük bir sıkıntı var. Şu an sıfır araç hiç gelmiyor. Gelen sıfır araçlarda halkın ihtiyacını karşılamıyor. Onun için ikinci el araçlarda çok sıkıntı yaşıyoruz. Sattığımız aracın yerine başka araç koyamıyoruz. Araç bulamıyoruz. Galericiler olarak çok sıkıntı çekiyoruz.”

“FİYATLARDA DÜŞME OLMAZ”

Şu anda ikinci el araç fiyatlarında bir düşme ihtimalinin olmadığını ifade eden Baz, “Bu şekilde giderse pandemiden dolayı fiyatlar daha da yükselir. Gün geçtikçe yükseliyor. Örneğin bundan 3 ay önce 300 bin liralık araba şu anda 400 bin lira. Fiyatlarda düşme olmaz. Şu an biniciler çok sıkıntı çekiyor, araç alamıyor.” diye konuştu.
YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Milletvekili Demirkaya'dan Mevlit kandil mesajı

AK Parti Mardin Milletvekili, İnsan Haklarını İnce [...]

1 gün önce...

Dolardan yeni rekor geldi: 8,23 ile tüm zamanların en yüksek seviyesinde

Yükselişini sürdüren dolar güne rekorla başladı. [...]

1 gün önce...

Kredi ve burs başvuruları başladı

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, [...]

1 gün önce...

Mardin’de hırsızlık zanlıları yakalandı

Artuklu ve Kızıltepe ilçelerinde yaşanan 2 ayrı hı [...]

1 gün önce...

Vali Demirtaş’tan ‘29 Ekim’ Kutlama Mesajı

Mardin Valisi Mahmut Demirtaş, ‘29 Ekim Cumhuriyet [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN