İktidar partisinin Mardin İl başkanı kim olmalı?

              Bütün gündemi işgal eden AK Parti'de Mehmet Ali Dündar'ın il başkanlığını bırakmasından sonra, gözler şimdi de yeni il başkan adaylarına çevrildi.

              Mardin'de gündem olarak partili-partisiz hemen herkesin sorduğu yeni il başkanının kim olacağı? Bu soru gittiğimiz her ortamda karşımıza çıkıyor. Hatta bu yazıyı da bu soruya cevap olarak yazdım. Ama bir farkla o da kimin olacağı değil kimin olması gerektiği?

              İktidar partisinde yaşanan bu değişim herkesin merak ettiği konuların başında. Hatırlarsanız AK Parti genel merkezinin talimatlarıyla metal yorgunluğu bahanesiyle yönetimlerin değişmesine start verilmişti. Türkiye'nin geleceği için büyük bir değişim olacak gözüyle bakılan değişimlerde yaşın yanında kuru misali yetersiz, defolu, koltuk işgali yapan, performansı düşük olanların yanında başarılı, hakkını veren, karşılığı olan yönetimler de görevi bıraktı.

              Türkiye'nin geleceği için büyük bir değişim olacak gözüyle bakılan değişimlerden beklenen sonucun yansımaları şimdiden merak edilir oldu.

              Sayın Dündar'ın görevi bırakmasıyla AK Parti il başkanlığının istifasıyla beraber müracaatlar başladı, hatta bazı adayların alt yapı çalışmaları Dündar'ın görevi bırakmadan önce de kulislerde 6 aydan beri konuşulmaya dedikodusu yapılmaya başlanmıştı.

              Her gecen gün sayıları hızla arttan adaylar, ciddi bir sayıya ulaştı.Şehirlerin nüfus ortalamalarına göre Mardin yanılmıyorsam müracaatta zirveye oynuyor….

              Peki il başkanı kim olacak? Emin olun bende herkes gibi merakla bu ismi bekliyorum. ‘Sen gazetecisin bilirsin’ diyenlere AK Parti'nin sürprizlerini hatırlatıyorum.

              İl Başkanlığında da her türlü sürprize hazır olmak gerekir. Hiç olmaz dediğiniz olur, bu isim olmalı dediğiniz ilk 3’e bile giremez. Kulisleri dinliyorum, etkili ve yetkili isimlerin kafasında kimler var öğrenmeye çalışıyorum hatta birkaç isim de aldım diyebilirim. Lakin ortada bazı kriterler var ve kriterlere uygun aday bulmakta zorlanıldığı kanaatindeyim. Partinin bu kriterleri neler mi? Üniversite mezunu ve Mardin'de yaşıyor olmak, İhalelerle ismi anılmamış olmak, bugüne kadar parti içindeki kutuplaşmalarda olmamış olmak ve  dava geleneğinden gelen birisi olmak.

              Şimdi bu kriterlere uygun bir isim aranıyor. En azından genel merkez böyle bir isim arıyor. Bunlar önemli kriter mi? Bana göre hiç değil. 7 Haziran ve 1 Kasım seçimlerinde ortaya konulan kriterleri ve seçilen adayları net bir şekilde gördük.

              Öncelikle AK Parti davasında tarafsız bir isim olması gereken yeni aday, Mardin ölçeğinde sözü dinlenen bir isim olmalı. Partinin ve şehrin menfaatleri için gerektiğinde masaya yumruğunu vurabilmeli, inisiyatif alan biri olmalı.  Tarafları bir araya getirebilecek ve sorunu çözebilecek siyasi tecrübesinin yanında  liyakat ve ehliyeti ile de kişisel donanımı olmalı.

              Milletvekillerinin yada başka bir kurumun değil partisinin, davasının, liderinin adamı olmalı. Herkesin üzerinde mutabık olduğu şehir insanının sevdiği, saygı duyduğu biri olmalı.

              Bence asıl aranması gereken şartlar bunlar olmalı. Yoksa kanun çıkartmak ve ülkeyi yönetmek üzere vekil tayin ettiğimiz milletvekilinde aranmayan ‘üniversite mezunu’ kriterini il başkanında aramanın bir mantığı yok.

              Gelelim adaylara. Öncelikle şunu söyleyeyim iktidarda ki bir partinin il başkanı olmak bu kadar kolay olmamalı. İsteyen herkes bir form doldurup il başkanı adayı olmamalı, olamamalıydı. Bilindiği gibi Ak Parti genel  merkezinin  daha sağlıklı bir süreç olabilmesi açısından, bazı maddeler ve kriterler açıklandı. Yönetime akrabalar, dünün mücahitleri, bugünün müteahhitleri, geçmişinde FETÖ ve PKK  bağlantısı olanlar defolu  ve metal yorgunluğu olanlar yönetime ve adaylığa baş vuramayacaklar, diye ilan edildi.

              Mardin'de siyaseti bilen bilmeyen, Mardin'i tanıyan tanımayan herkes birilerinin referansı ile başvuruda bulunmuş. Mardin'de kendisini Reisin temsilcisi olarak gören sayısı arttıkça başvuru sayıları artıyor. İl başkanlığı için bu sayının 40'ı bulduğu konuşuluyor. Akıllara şu soru da gelmiyor değil? Nereden çıktı bu AK Parti sevdası madem bu kadar aday çıkabiliyorsa bu parti de daha düne kadar neden seçim çalışmalarında iki vekil ve il başkanından başkasını göremiyorduk? Neden oy oranı % 18'lere kadar düşmüştü? Neden Artuklu belediyesini bile kaybettik? Tabi halkın buna cevabı belli menfaat ve çıkar.

              Bu göreve Hakkı ile aday olan ve sayıları bir elin parmak sayısını geçmeyen değerli şahsiyetlerden özür dileyerek tabiri caizse yoldan geçen, il başkanlığı için başvuruda bulundu. İsmi geçen mevcut 30’a yakın adaylara baktım da kimse kusura bakmasın birçoğunun amacı il başkanı olmak değil sadece ismini duyurup yönetime falan girmek. Bunların arasında ismi sırf haberlerde çıksın, google kaydına girsin diye başvurandan, bunu kartvizite dönüştürene, başvurusunu ihale şartnamelerini ararken kendisine etiket olarak kullanacaklardan sıçrama tahtası olarak görenlere kadar çeşit çeşit kişiler var.

              Geçmişten günümüze bilginler ve alimler, Devleti yönetenlerde bulunması gereken özellikler üzerine kafa yormuşlar ve fikir üretmişlerdir. Platon Devlet adlı eserinde Devleti yönetenlerin özelliklerini tek tek sıralayarak “bilge” olsun ister. Kutadgu Bilig adlı eserinde Yusuf Has Hacip de baştan sona, devlet yöneticilerine bulunduğu tavsiyelerde adil olmalarını ister. Farabi Medine’tül Fazıla (Erdemli Şehir) adlı kitabında idareciden bulunması gereken 12 özelliği sayar ve en başa, “aklı, zekayı ve fazileti” yerleştirir. Nizam’ül Mülk, Siyasetname isimli kitabında, devlet adamlarına yol gösterir ve adaletten, savunmadan ve birlikten bahseder. Bu alimlerin fikirlerinden çıkan sonuç şudur ki, başta Devleti yönetenler olmak üzere bizler de il başkanı için öncelikle bilge, adil, erdemli ve akıllı olması gerekir diyoruz.

              Açıkçası zaten başvuranların birçoğu il başkanı olacak donanıma, birikime, kapasiteye sahip de değiller. Daha ileri götürmek gerekirse il başkanlığına değil birilerinin adamı olmaya adaylar. Zaten sorunda bu değil mi? Aslında partinin en baştan birilerinin adamı olmaya aday isimleri elemesi gerekir, onlar başkalarının gölgesinde yaşamaya çalışırlar. bunlar yerine asıl davanın, partinin adamı olacak isimleri bulmak lazım. Mardin, kısır çekişmelerin olduğu bir şehir olsa da bu isim mutlaka vardır.

              Genel merkezin bu çekişmelere alet olmaması ve bu çekişmenin dışında kalabilecek bir ismi getirmesi gerekir. Çünkü Mardin kavgalardan, kutuplaşmalardan, taraf olmaktan, birilerinin adamı olmaktan çok çekti.

              Tabii biz böyle idealist insanları sevmiyoruz. Adaylara bakıp şimdiden “kime iş yaptırabiliriz” hesabı yapıyoruz. Özellikle etkili ve yetkililerin bu zihniyetle seçim yapar ve bu talepleri yerine getirmek istemeye devam ederlerse Mardin'de hiçbir şey değişmez. bunun yanında “İyi insan” dediğimiz ama siyasette, yönetmekte bizleri felakete sürükleyenleri de unutmadık. Kişileri iyi insanlığının yanında ehliyet ve liyakatı ile de değerlendirelim. İyi ve başarısız iseler hemen eleyelim.

              Tabi AK Parti il başkanını arıyor. İlk etapta başvuran isimlerden 6'sının ismi yukarıya gidecek. daha sonra 3’ü komisyonda elenip kalan 3’ü cumhurbaşkanının karşısına çıkacak. Adaylık müracaatı yapanların yüzde 90’ı bu görevi yapacak isimler değil. Korkuyorlardır bile hasbel kader il başkanlığı üzerimize kalırsa ne yaparız diye.

              O zaman parti yetkilileri kişisel çıkarlarını bir tarafa bırakıp doğru ismi bulmak zorundalar. Genel Merkez yöneticilerinin kendilerine değil partiye hizmet edecek isme referans olurlarsa genel ve yerel seçimler öncesi sorunu çözmüş olurlar.

              Kim bilir belki de parti ve şehir menfaatlerinde bir olmanın temelini de atmış olurlar bu vesileyle.

              Mehmet Ali Dündar'ın yeniden aday olma ihtimali uzak olsa da AK Parti İl Başkanlığı için şu ana kadar 20’ye yakın ismin genel merkeze başvurduğu belirtilirken,genel merkez tarafından ismi geçenler arasında da çarpıcı isimler var. Peki gerek Mardin'e gerekse de genel merkeze başvuran bu adayların seçilmemesi halinde daha önce olduğu gibi küskünler gurubuna mı katılacak yoksa 2019 seçiminin önemini farkında olup seçilecek il başkanının etrafında kenetlenip seçim startını mı verecekler? Bunları da önümüzdeki süreçte  göreceğiz...     

              Yeni gelen başkan  kimlerle nasıl bir yönetim kuracağını bilemeyiz. Gelen başkanın maddi gücü yoksa ve elini cebine atmayacaksa kuracağı yönetimi ihalelere bulaşmadan nasıl finanse eder bu da akıllarda kalan soru işaretlerinden biri?

              Unutulmasın ki 7 Haziran başarısızlığında harama bulaşmayan bir il başkanının mesai mefhumunu gözetlemek zorunda kalmasının da katkısı var.

 

Nezir Güneş

Mardin Gazeteci ve Yazarlar Derneği Kurucu Başkanı Mardin Life Dergisi ve Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Şırnak AA-TRT Muhabiri 2000-2002 Şırnak İHA Muhabiri 2002-2004 Mardin İHA Temsilcisi 2004-2

YORUMLAR

 • Bir vatandaş ve partili olarak olmasını istediğimiz kişi mehmet nur çelik . Mardinin oylarını arttırır ve adaletli bir şekilde çalışacağından şüphemiz yoktur

  SN.MEHMET VEJDİ KAHRAMAN İl Başkanlığına Getirilecek Tek Aday Ve Adamdır AK Patinin Kuruluşundan Bu Tarihe Kadar Desteğini Kesmeyen Sn. MEHMET VEJDİ KAHRAMAN Ve KAHRAMAN Ailesi En Büyük Hakka Sahiptirler Mardinde Tüm Oyların Akpatiye Verildiği Köy Akziyaret Köyüdür Ve Bu Köyde KAHRAMAN Ailesinin Köyüdür

  Bence İl Başkanı Mardin Valisi olmalı

  Nezir kardeş kriterleri güzel sıralamışsın da; başkan şimdiden belli değil midir? Demokrasi olmayan bir parti söz konudur. Yani tek adam kimin ismini söylerse aday da odur, başkan da odur, kanaatindeyim.

  Haddini asan yazilarla mide bulandirmaya devam ediyirsonuz. Bu kadar yalakalik olmaz,tarafsiz olsun siz medyasiniz halki aydinlatmak icin gorev yapmalisiniz ki takdir edileseniz. Hic yakismiyor hic.

  • Faruk Kılıç

  Saydığınız Bürün kriterler Tek bir Kişide Bulunuyor Ve O Kişide Mehmet Vejdi KAHRAMAN'dır Hakeden Birisi Varsa O da Odur

  Allah aşkına şu adaylardan hangisinde M.Ali Dündar da bulunan kriterler var.
  Genel merkez geçen seçimlerdeki oy oranını şimdiki seçimlerde 2 ye katlayan istenilen bütün kriterlerin Bırakan il başkanında olduğunu unutmuşmuydu !

  Ağzına sağlık hocam

  BU PARTİ VİTESİ GERİYE TAKMIŞ. ARTIK HAYIR GELMEZ DÜŞÜNÜYORUM. NERDE ESKİ VEKİLLER, ESKİ İL BAŞKANLARI ESKİ PARTİLİLER, ESKİ KURUCULAR.

  güzel yazmışsın da bunları hak edecek, temsil edecek yerine getirecek kaç aday var.

Yorum Ekle