Ilısu Barajı’nda su tutma işlemine sayılı günler kaldı!

Ilısu Barajı’nda su tutma işlemine sayılı günler kaldı!
21 Mayıs 2019 Salı Saat 12:04 0

12 bin yıllık geçmişi olan Hasankeyf ve diğer bazı yerleşim yerlerini sular altında bırakacak olan Ilısu Barajı’nda, 10 Haziran’dan itibaren su tutma işlemine başlanacağı öğrenildi.

Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) kapsamında Dicle Nehri üzerindeki yapımına 2006 yılında başlanan Ilısu Barajı ve Hidroelektrik Santrali Projesi nedeniyle 12 bin yıllık geçmişi bulunan tarihi Hasankeyf ilçesi ile birlikte birçok yerleşim yerinin sular altında kalmasına az bir süre kaldı. UNESCO'nun tüm kriterlerini yerine getirmesine rağmen bir başvuru olmadığı için Dünya Mirası Listesi'ne alınmayan kent, tarihi yapıların bir bölümünün başka yere taşınması sonrası yakın zamanda sular altında kalacak. Nehir tabanından itibaren 135 metre uzunluğunda, bin 200 megavat kurulu gücünde inşa edilen barajda, 10 Haziran’dan itibaren su tutma işlemine başlanacak.

Yetkililer, 10 Haziran 2019 tarihi itibariyle Ilısu Barajı’nda su tutulmaya başlanacağını açıklayarak, bu nedenle baraj havzasında kalan yerleşim yerlerinin boşaltılması için gerekli önlemlerin alınmasını istediği öğrenildi.

Baraj kapakları Mardin’in Dargeçit ilçesinde inşa edilen Ilısu Barajı’nın su biriktirme havzası Mardin, Batman, Siirt, Şırnak ve Diyarbakır illeri sınırları içerisinde yer alıyor. Barajda su tutma işlemine başlanması ile birlikte tarihi Hasankeyf ilçesi ile birlikte toplam 199 köy ve mahalle sular altında kalacak.

HÖYÜKLER, MAĞARALAR, CAMİLER, KLİSELER

Tarihi ilçe için yıllardır mücadele eden Hasankeyf Yaşatma Girişimi’nin daha önce hazırladığı raporda, bu yerleşim yerleri ile birlikte bölgede yer alan 250’ye yakın höyük, 5 binden fazla mağara, tarihi camiler, minareler, kilise kalıntıları, sahabe kabirleri, türbeler ve tarihi köprüler gibi eşsiz pekçok eser ve değer yine sular altında kalacak.

Atatürk Barajı’ndan sonra Türkiye’nin en büyük ikinci barajı olacak olan Ilısu Barajı, yol açacağı kültürel yıkım kadar doğadaki canlı yaşamını da ciddi bir şekilde etkileyecek. Barajın faaliyete geçmesi ile birlikte bölgedeki birçok bitki ve canlı hayvan türlerinin yaşam alanlarının daralacağı ya da tamamen yok olacağı belirtilen raporda, bazı hayvan ve bitki türlerinin besin ve habitatlarının yok olmasıyla birlikte iklimde yumuşama ve doğal yaşamda değişim gibi birçok ekolojik ve çevresel etkilerin yaşanacağı uyarısında bulunulmuştu.

SU ALTINDA KALACAK YERLEŞİM YERLERİ

Ilısu Barajında su tutma işlemine başlanmasıyla sulara altında kalacak olan bazı yerleşim yerlerinin isimleri şöyle:

Mardin’in Dargeçit ilçesine bağlı mahalleler: Ilısu (Germav), Karabayır (Zengan), Kayapınar, Temelli (Amara), Kartalkaya (Liyan).

Şırnak’ın Güçlükonak ilçesine bağlı köyler: Yatağankaya (Liyan), Çevrimli (Geri), Düğünyurdu (Taruni) Çetinkaya (Guvinan), Demirboğaz Dağyeli, Gümüşkaya.

Siirt merkeze bağlı köyler: Yokuşbağları, Meşelidere, Bağlıca, Demirkaya (Hadit), Yerlibahçe (Kutmis), Kayaboğaz (Xert), Gökçebağ (Cıwanka), Güneşli (Şemsi), Kayıklı (Mehina), Bostancı (Daraalp), Koçpınar (Aynbaran), Kutluca, Yüklüce, Oğulcak, Komarlı Aktaş, Arpalı, Düzlüce, Bakır, Çınarlısu.

Siirt’in Eruh ilçesine bağlı köyler: Ekinyolu (Guveşil), Ormanardı (Gırdara), Kemerli, Gundık, Taşdibek, Yeşilören (Gınyanıs), Kavakgölü (Rexine).

Siirt’in Kurtalan ilçesine bağlı köyler: Uluağa, Girigavana, Ayacık, Akçalı, Yürekveren, Dibek, Kendelan, Aydemir, Tatlı, Karabedir, Tolumtaş (Cefan), Atalay, Yeniköprü, Bağlıca, Ergüven (Beylek), Kılıçlı (Başuran),Erenler, Meydandere, Kurşunköy, Mollahasan.

Batman: Hasankeyf ilçesi ile Yolüstü (Kedil), Mağaralı, Atlıhan, Çardaklı, Karağıl, Üçyol (Dıfne), Saklı, Koyunlu, Palamut köyleri.

Batman merkeze bağlı köyler: Yeniköy, Balpınar, Zor, Segırkan, Şeyhçoban, Soğuksu, Çayüstü, Serkani.

Batman’ın Beşiri ilçesine bağlı köyler: Tepecik, Işıkveren (Dusakdık), Yeşilova (Derdevin), Pompalı, Çakıllı, Yakacık (Mezareş), Yazıhan (Mezrik), Kıyımlı, Yağlıca (Cimsarip), Çimenli.

Batman’ın Gercüş ilçesine bağlı köyler: Kantar, Delasor, Otlu

Diyarbakır’ın Bismil ilçesine bağlı mahalleler: Kınık, Çeltikli (Mirkulyan), Aluz (Aluç), Yapılar, Sefari, Kurudere (Badi), İnardı, Korukçu, Yenice, Aş. Oba, Çöltepe, Tepe, Aygeçit, Kayabaşı, Kenan, Sinan, Yk. Salat, Ağılköy, Bozçalı, Kasrışahin.

Diyarbakır’ın Kulp ilçesine bağlı mahalleler: İnkaya Mahallesi tamamen, Ünal, Üç Kuyu, Konuklu, Argunköy, Akbulak, Güleç, Barın, Taşköprü, Demirli, Karaağaç, Kurudere, Güllük, Zeyrek, Bağcılar, Kamışlı, Karabulak, Temren, Karpuzlu, Özbek ve Turgut Özal Mahallesi de kısmen sular altında kalacak.YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

EKONOMİ HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

AK Parti'den Gazetemize destek ziyareti

AK Parti Mardin İl Başkanı Faruk Kılıç, beraberind [...]

1 gün önce...

Babasıyla aynı kaderi paylaştı

Babasıyla aynı gün ve yaşta şehit olan 8 çocuk bab [...]

1 gün önce...

Mardin Teröre Karşı Tek Yürek

Mardin'de 15 Temmuz Demokrasi ve Şehitler Parkında [...]

1 gün önce...

MOVA'da 11. Araç Talihlisini Buldu

Movapark Avm, açıldığı 2012 yılından bu yana ziyar [...]

23 saat önce...

İki başlı buzağı 3 saat yaşadı

Nusaybin'e yakın Karasuda hayvancılık yapan bir va [...]

23 saat önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN


YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar
Gürsel Ekmen Miroğlu
Gürsel Ekmen Miroğlu

Yargı Reformu Stratejisi

2
Fırat Ensari
Fırat Ensari

Varsın Öyle Olsun…

4
Mehmet Kızılkaya
Mehmet Kızılkaya

Mezopotamya İncisi Mardin...

5
Mustafa Aydın
6
Kadir Üründü
Kadir Üründü

Ters Açı...

7