İlk kez uygulanan tedaviyle sağlığına kavuştu

İlk kez uygulanan tedaviyle sağlığına kavuştu
27 Ocak 2020 Pazartesi Saat 13:53 0

Kızıltepe Devlet Hastanesinde ilk defa gerçekleştirilen Elektrofizyolojik Çalışma ve Ablasyon Yöntemiyle 66 Yaşındaki hasta sağlığına kavuştu.

Kızıltepe Devlet Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı olarak da görev yapan Başhekim Dr. Fethullah Kayan tarafından, polikliniğe ritim bozukluğu ve kalp çarpıntısı şikayetleriyle başvuran 66 yaşındaki Mehmet Şerif Abuşçu adlı hastaya gerekli muayene yapıldıktan sonra hastanın kalbinde ritim ve iletim bozuklukları tanısı yapılarak yatış işlemi yapılarak tedavisine başlandı.

İlgili tetkik ve gözlemlerin ardından tıp dilinde EPS (ElectroPhysiological Study) adı verilen Elektrofizyolojik Çalışma ve Ablasyon Yöntemiyle hasta ameliyata alındı. Uzman Dr. Fethullah Kayan ve ekibinin yaptığı başarılı operasyon ile 66 yaşındaki Mehmet Şerif Abuşçu sağlığına kavuştu.

Yapılan operasyonla ilgili açıklamada bulunan Uzm. Dr. Fethullah Kayan; Elektrofizyolojik Çalışma (EFÇ ya da EPS) kalbin ritim ve iletim bozukluklarının tanısı amacıyla uygulanan bir girişimsel tetkik olduğunu kaydetti.

Elektrofizyolojik çalışma ,kalpteki elektrik sistemini inceleyen ve varsa sorunlarını ortaya çıkaran ve ne tür bir tedavi uygulanacağı hakkında ayrıntılı bilgi veren bir uygulama olduğunu ifade eden Uzm. Dr. Kayan, "İşlem, hasta hafif bir şekilde uyutularak (sedatize edilerek) ya da tamamen uyanıkken yapılır. EPS’nin yapılış şekli koroner anjiyografiye benzer ancak tamamıyla farklı bir uygulamadır. Sağ ve bazen de sol kasık bölgelerinden lokal anestezi yapıldıktan sonra toplar-damarlar yoluyla kalbin içine 2 ya da 3 adet elektrod (2 mm kalınlığında kablolar) ilerletilir. Daha sonra kalbin çeşitli noktalarına yerleştirilen bu elektrodlardan elde edilen kayıtlar özel bir program sayesinde bilgisayar ortamına aktarılır. Aynı zamanda kalbe ilerletilen elektrodlar yoluyla kalbin çeşitli noktalarına elektriksel uyarılar da gönderilir ve kalbin mevcut ritim ve iletim sisteminde herhangi bir bozukluğun olup olmadığına bakılır. Ağrılı bir işlem değildir. Yalnız kasık bölgesini uyuştururken başlangıçta hafif iğne batması şeklinde ağrı hissedilebilir. EPS işlemi yaklaşık olarak 20-30 dakika sürmektedir. EPS, çoğunlukla hastanede 1 gün yatmayı gerektirir. Fakat duruma göre hasta, aynı gün de taburcu edilebiliyor." dedi

EPS temelde düşük riskli bir uygulama olduğunu kaydeden Uzm. Dr. Kayan, "Diğer tedavi yöntemi radyofrekans ablasyon (RFA) tedavisidir (halk arasında yakma tedavisi denilmekte). Yine EPS de olduğu gibi kasık toplar damarında giriş yapılarak kalbin içerisine ulaşılmakta ve kalbin içerisinde çeşitli bölgelerden ölçümler alınarak ritim bozukluğu yapan odak tespit edilmektedir. Ritim bozukluğu yapan odak tespit edildikten sonra ablasyon kateteri denilen özel kateter ile o bölgeye ulaşılmakta ve radyofrekans akımı verilerek ritim bozukluğu yapan o bölge tahrip edilmektedir. %95'e varan başarı şansı vardır. Böylelikle hastalar kalıcı olarak tedavi edilebilirler. RF Ablasyon işlemi sonrası hastalar birkaç saat sonra ayağa kalkmakta ve ertesi gün taburcu edilmektedir. Şunu da belirtmek isterim ki daha önce burada gerçekleştirilemeyen ve yapılamayan birçok ameliyatın burada gerçekleşme şansını bize sağlayan başta İl Sağlık Müdürümüz Uzm. Dr. Saffet Yavuz’a, diğer tüm yöneticilerimize ve mesai arkadaşlarım ile sağlık çalışanlarımıza canı gönülden teşekkür ediyorum.”ifadelerini kullanmıştır."

Sağlığına kavuştuktan sonra taburcu olan Mehmet Şerif Abuşçu, yakınlarıyla birlikte Kızıltepe Devlet Hastanesi Başhekimi ve Kardiyoloji Uzmanı Dr. Fethullah Kayan ile Hastane Müdürü Abdullah Saruhan'ı ziyaret ederek, yapılan başarılı operasyondan ötürü teşekkür ettiler.YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Gazeteci Velit Aok’un acı günü

Gazetemiz internet editörü Velit Aok’un bir süredi [...]

1 gün önce...

Araçtan hırsızlık güvenlik kamerasına yansıdı

Kızıltepe ilçesinde park halindeki hafif ticari ar [...]

10 saat önce...

Urfa yolunda otomobil devrildi: 5 yaralı

Mardin-Şanlıurfa yolunda seyir halindeki otomobil [...]

10 saat önce...

Kaçak yollarla Mardin'e gelen PYD'li 5 terörist tutuklandı

SURİYE'den kaçak yollarla geldikleri Mardin'in Kız [...]

9 saat önce...

Nusaybin'in tek yerel gazetesi satışa çıkarıldı

Nusaybin'de yayın yapan tek haftalık yerel gazetes [...]

9 saat önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN