İnşaat sektörü can çekişiyor...

İnşaat sektörü can çekişiyor...
21 Temmuz 2019 Pazar Saat 16:56 0

​İnşaat sektörünün adeta can çekiştiğini, durma noktasına geldiğini belirten emlakçılar, inşaat sektöründeki kötü gidişatın ana sebebinin ekonomik sıkıntılar olduğunu söylediler.

Yaklaşık 2 yıldır döviz kurundaki hareketlilik, inşaat sektörünü can çekişir hale getirdi. Ekonomideki sebepler nedeniyle inşaat sektöründe bir durgunluk hâkim.

Sadece Mardin ve bölgemizde değil tüm Türkiye genelinde inşaat sektöründe büyük bir durgunluğun yaşandığını ifade eden emlakçılar, son yıllarda inşaat sektörünün adeta can çekiştiğini, durma noktasına geldiğini belirttiler. Bunun en büyük sebebinin ekonomideki sıkıntılar olduğuna işaret eden emlakçılar, hükümete çağrıda bulundular.

Emlak Danışmanı Abdurrahim Tosun, "Yaklaşık 10 yıldır emlak sektöründe faaliyet gösteriyoruz. 2010 yılından bu yana işin içindeyiz. O zamanda gerçekten çok hareketli bir piyasa vardı. İnşaatlar sadece yerleşme amacıyla da yapılıyordu, bir de ticari bir yönü vardı. Örneğin bir esnaf aldığı daireyi para kazanarak tekrar satardı. Arsalar da hakeza bu şekildeydi. Bu durum 2017 yılına kadar bu şekilde devam etti. Her sene biraz daha kötüye doğru gitti." dedi.

"Ekonomik kriz inşaat sektöründe kendini hissettirdi"

İnşaat sektörünün bir önceki seneyi aratacak duruma geldiğini aktaran Tosun, "Son 2 senede Türkiye'de yaşadığımız ekonomik krizin yansımaları en çok da emlak sektöründe kendini hissettirdi. Emlak sektörü Türkiye, hatta bütün dünya ekonomisinin ana konularından bir tanesini teşkil ediyor. Ekonomik sıkıntıya girilince ilk başta da emlak sektörü darbe yiyor. İnşaat sektöründeki kötü gidişatın ana sebebi ekonomik sıkıntılardır." diye konuştu.

"Şu anda 5-6 müteahhit ya çalışıyor ya çalışmıyor"

Tosun, konuşmasının devamında şunları söyledi: "Bu sıkıntılar belki vatandaşa tam olarak yansımamış olabilir ama şu an yavaş yavaş ticari faaliyette bulunmayan en küçük aileden en büyük üretim yapan insanlara kadar ciddi anlamda hissedilir şekilde kendini gösteriyor. Gerçekçi olacaksak inşaat sektörü can çekişiyor diyebiliriz."

"Sıkıntılar her tarafa yansıyor"

İnşaat mevzuatının oluşturduğu sıkıntıların da olduğunu aktaran Tosun, "Emlak sektörünü biraz ciddiye almak gerekiyor. Özellikle de inşaat bazında. İnşaat sadece müteahhittin ekmek yediği bir sektör değil. Bunda onlarca kalem var. Kalıpçısı, sıvacısı, fayansçısı, boyacısı, bu işin aracıları, alıcıları var. Geniş bir insan profilinin ekmek yediği bir alan olduğu için sıkıntıları her tarafa yansıyor." ifadelerini kullandı.

"İnsanların kendini huzurlu, güvenli, önünü görebildiği bir ortam oluşmalı"

Sorunun genel olduğunu dile getiren Tosun, konuşmasına şöyle devam etti: "Bu sorun Batman'da olduğu gibi Konya'da, Isparta'da da, İstanbul'da da var. Hükümetin ivedilikle herkesi kucaklayacak, ortamı yumuşatacak, insanlara güven telkin edecek söylem ve eyleme başlaması gerekiyor. İnsanların kendini huzurlu, güvenli, önünü görebildiği bir ortam oluşursa kendi öz kaynaklarıyla bile olsa Türkiye'nin tekrar şahlanacağını, esnafın güleceğini, herkesin yaptığından tatmin olacağı bir ortamın olacağını düşünüyoruz. Sonrasında ciddi ekonomik hamleler yapılırsa o enerji insanlarımızda var, tekrar hepimiz piyasayı belli bir kıvama taşıyacağımıza inanıyoruz."

"Yeniden bir imar revizyonuna ihtiyaç var"

İmar probleminin olduğunu vurgulayan Tosun, "Çarpık kentleşme, bazı alanların katlarının düşük olması, arsa fiyatlarının çok yüksek olması sorunu var. Belediyeden isteğimiz; bu işin esnaflarıyla görüşmesidir. Merkezin yeniden bir imar revizyonuna ihtiyacı var. Yeni açılan imar alanları var fakat müteahhitleri cezbetmiyor. Hatta mesken olarak kullanmak isteyen vatandaşları da cezbetmiyor. Yeni imar alanlarının açılması gerekir. Belediyenin kolaylaştırıcı uygulamalar yapması gerekir." dedi.

Emlak sektörünün durma noktasına geldiğini belirten emlakçı Selahaddin Tunç, inşaat sektörünün canlanması için yetkililerin üzerine düşeni yapması gerektiğini kaydetti.

"İnşaat malzemeleri ikiye katlandı"

Tunç, "Tüm Türkiye'de olduğu gibi inşaat sektöründe ciddi bir durgunluk var. İki yıldır inşaat sektörü hemen hemen durma noktasına gelmiştir. Diğer sektörler de inşaat sektörüne bağlıdır. Millet şikâyetçidir, mağdurdur. Bizler bu sorunu dövize, faize bağlıyoruz. Demir, çimento fiyatı hemen hemen ikiye katlanmış durumda. Bütün inşaat malzemeleri ikiye katlanmıştır." diye konuştu.
YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

EKONOMİ HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Otogar cinayetinde katile verilen cezayı az buldular

Şehirlerarası otogarda herkesin gözü önünde vahşic [...]

1 gün önce...

Patlayan şebekenin onarılmaması tepkilere neden oldu

Kızıltepe'de bir hafta önce patlayan su borusunun [...]

1 gün önce...

AK Parti,esnafları ziyaret etti

AK Parti Mardin İl Başkanı Faruk Kılıç, AK Parti M [...]

23 saat önce...

Prof. Dr. Güneş'in Cenazesi Toprağa Verildi

Dün yaşamını yitiren Mardin Artuklu Üniversitesi Ö [...]

22 saat önce...

Turnuvada Türkiye Birincisi Oldu

Antalya’da, 18-25 Ocak tarihleri arasında düzenlen [...]

21 saat önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN