İran Büyükelçisinden Vali Taşkesen ve Başkan Türk'e ziyaret

İran Büyükelçisinden Vali Taşkesen ve Başkan Türk'e ziyaret
24 Eylül 2014 Çarşamba Saat 15:55 0

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM)’nin Mardin’de düzenlediği program kapsamında Mardin’de bulunan İran İslam Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Alireza Bikdeli, Mardin Valisi Mustafa Taşkesen ve Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk'ü makamında ziyaret ettiler.

İran İslam Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Alireza Bikdeli ilk olarak Vali Mustafa Taşkesen'i ziyaret etti.
Tarihi Valilik binasında gerçekleşen nezaket ziyaretinde, Vali Taşkesen Büyükelçi Bikdeli’ye ziyaretinden dolayı teşekkürlerini iletti. Karşılıklı plaket takdiminden sonra Büyükelçi Bikdeli makamdan ayrıldı.
İran Büyükelçisi Ali Rıza Bikdeli, daha sonra Mardin Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Ahmet Türk’ü makamlarında ziyaret etti. Burada yapılan sohbette Türk, Kobani’ye yapılan saldırılara dikkat çekerek İran’ı n Ortadoğu siyasetine bakış açısının ve buna ilişkin perspektiflerinin ne olacağı konusunun kendileri için büyük bir önem arz ettiğini söyledi.
İran Büyükelçisi Ali Rıza Bikdeli, Mardin Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Ahmet Türk’ü makamlarında ziyaret etti. Burada kısa bir sohbetin ardında Türk, kendi çalışmaları ve Mardin hakkında bilgiler aktardı. Türk, belediye olarak her zaman halka hizmet etmeyi esas aldıklarını ifade ederek gerekli hizmeti yapmaya çalıştıklarını söyledi. Mardin’in jeopolitik konumuna dikkat çeken Türk, Mardin’in Mezopotamya kentlerinin kıralı olduğunu bunun yanında sınırlara yakın olması itibari ile de savaşı bire bir yaşadıklarını vurguladı.
“Ortadoğu’da ki siyaseti de tartışmak zorundayız”
Sözlerinin devamında Türk, halkla hizmetin yanı sıra Ortadoğu siyasetini de tartışmak zorunda olduklarını kaydederek “Bizler hem parti olarak hem yerelde ki arkadaşlar olarak halkla hizmet etmeyi esas almışız. Ama bunu yaparken Ortadoğu da ki siyaseti de tartışacağız. İran’ın bu sürece nasıl baktığını, yaşanan savaşı nasıl değerlendirdiğini ve nasıl bir perspektif uygulayacakları gerçekten bizler için büyük bir önem taşımaktadır” dedi.
Türk, Kobani Kanton’una İŞİD çetelerince yapılan saldırılara dikkat çekerek “Evet şuanda Kobani de adeta bir soykırımla karşı karşıyayız. Kobani de ciddi anlamda büyük acılar yaşanıyor. Kürt halkı hiçbir zaman bir devletin yada bir halkın topraklarına saldırmadı. Kürt halkı sadece kendi özgür toprakları üzerinde özgür bir şekilde yaşamaktan başka bir şey istemedi. Fakat şuanda Kürt halkının kendi topraklarına bir saldırı yapılıyor ve herkes buna sessiz kalıyor” şeklinde konuştu.
“Bazı durumları değiştirmeye gücümüz yetmez ama neden kardeş olmayalım”
Özellikle komşu ülkelerden İran’ın yaşanan savaş için görüşlerinin kendileri için önemli olduğunu sözlerinde belirten Türk, komşu ülkelerin halkları ile kardeşliklerinin bu siyasette yeniden değerlendirilmesinin gerekli olduğunu söyledi. Türk, Kürt halkı olarak kardeşliğe her zaman hazır bir halk olduklarını sözlerine ekleyerek “Bizler neden İran ile kardeş olmayalım. Neden birbirimizin diline, dinine saygı göstermeyelim. Örnek verecek olursa Türkiye halkları ile olan yaklaşımlarımızda bizler sınırları parçalamak istemiyoruz. Bizler sadece eğer Kürtler burada bir halk ise, halk olmaktan kaynaklanan haklarını kullanmasını istiyoruz. Kendi ekonomik, politik haklarını kullanmalarını istiyoruz” dedi.
Türk’ün konuşmasının ardında İran Büyükelçisi Ali Rıza Bikdeli’de Türk’e yaşananlar hakkında görüşlerini belirtti. Bikdeli, konuşmasının ardında Türk’e getirmiş olduğu hediyeleri takdim etti.
Görüşmenin ardında Türk, Bikdeli’nin ziyaretlerinden dolayı teşekkürlerini belirterek uğurladı.


YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

ETKİNLİKLER HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Suriyeli anne yaşadığı “dramı'' anlattı

Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Mardin’e gelen H [...]

1 gün önce...

Büyükşehir'de yolsuzluk iddialarına tutuklama

Mardin Valisi Mustafa Yaman'ın Büyükşehir Belediye [...]

1 gün önce...

Hamit Kılıçarsalan Vefat Etti

Mardin'in tanınmış simalarından Kızıltepe'de yerle [...]

1 gün önce...

Tır, Otobüs Durağına Daldı

Mardin Kızıltepe Karayolu'nda seyir halindeki Tır' [...]

1 gün önce...

Komşusunun kapattığı su tahliye yolu nedeni ile evini su basıyor

Mardin'in Yeşilli ilçesinde ikamet eden Ferit Arsl [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN


YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar