İrfan-Der'den Mova Park açıklaması

İrfan-Der'den Mova Park açıklaması
04 Temmuz 2012 Çarşamba Saat 12:54 16

Mardin`de açılan Mova parkta kadın ve erkeklerin karışık olarak havuza girmesine tepki gösteren İmam Hatipleri Yaşatma ve Geliştirme Derneği'nden sonra Kızıltepe İrfan-Der de uygulamayı inanclarına aykırı bulduğunu ve gençler başta olmak üzere toplumda yozlaşmaya yol açacağını öne sürdü.

İrfan-Der Başkanı Şeyhmus Akman yaptığı açıklamada, Mova parkta kadın ve erkeklerin karışık olarak havuza girmesine tepki gösterdi.
Akman, "Sözde halka hizmet için açılan Mova Park`ta kadın erkek karışık yüzme havuzunda yüzmektedir. Bu tür rezaletlerin özellikle bölgemizde olması, uluslararası odakların bilinçli bir şekilde gençlerimizi dininden, ahlakından, gelenek ve göreneğinden soyutlayıp maneviyatsız bir gençlik yetiştirme gayretinde olduklarını gösteriyor. Bu uygulama inancımıza aykırı olduğu gibi geleneklerimize de tamamen terstir. Başta gençlerimiz olmak üzere toplumda yozlaşmaya yol açacaktır" dedi.

Mova park yetkililerine seslenen Akman, "Bay ve bayanları bir arada yüzme havuzlarına bırakmanız ahlaki yozlaşmadan başka bir şey değildir. Olsa olsa fazla müşteri çekmek amacıyla bu gayri ahlaki uygulamayı seçtiniz; fakat unutmayın ki sizin bu yaptığınız Müslüman mahallesinde salyangoz satmaya benzer ki, namuslu Kürt halkı asla bu rezalete tahammül etmez. Mova park yetkililerini bir an önce bu uygulamadan vazgeçmesi konusunda uyarıyor, kamuoyunu ve STK temsilcilerinin bu ahlaksızlığa karşı gereken tepkileri göstermeye davet ediyoruz" ifadelerini kullandı
YORUMLAR :::

 1. ismail tasdelen
  05 Ağustos 2013 Pazartesi Saat 16:55 CEVAPLA
  Giden gider gitmeyen gitmez kime ne ? Orası özel işletme eğer karını bu kadar kıskanıyorsan götürmezsin havuza kapatırsın evine ?!!
 2. KADİRİ
  08 Temmuz 2012 Pazar Saat 20:38 CEVAPLA
  Bölgemizde özelde de ilimizde kim bir taş üstüne bir taş koyarsa istihdam sağlarsa ALLAH ondan razı olsun demiyormuyuz.Siz yerel medya bu girişimleri desteklemeniz gerekirken önyargılı düşüncesi fikri belli bir iki derneğin etkisinde kalarak böylesine acımasız bir başlık kullanmanız normal sayılamaz habercilikte de yeri yoktur.Ne olursunuz sağduyulu davranalım bu ilimiz için bütün güzelikleri istihdamları hep beraber destekliyelim.Yoksul insanlar bizim baş tacımızdır. Yanlış anlaşılmasın yokluk her kötülüğün anasıdır.herkese yorumlarından dolayı teşekür ediyor İYİKİ VARSIN MOVA PARK diyorum
 3. Murat Ulu
  06 Temmuz 2012 Cuma Saat 15:19 CEVAPLA
  Selamünaleyküm
  Arkadaslar eger Allah Kadin erkek karisik sekilde yari ciplak olarak Biz müslümanlara havuzlarda yüzmeyi yasakladi ise daha Bunu tartismaya hic gerek yok.burada Allahin kanunu önemli senin benim fikrim degil.Bir hadisi serifte peygamberimiz buyuruyorki "" Sakin erkek Kadin karisik olan yüzme yerlerine gitmeyiniz , oralar seytanin oyun yerleri Ve cehennem yuvalaridir."""Artik arkadaslar gerisini sizler düsünün. Hepinizi Allah a emanet ediyorum.
  Murat Ulu. Münih -- Almanya
 4. Murat Ulu
  06 Temmuz 2012 Cuma Saat 15:13 CEVAPLA
  Selamünaleyküm
  Arkadaslar eger Allah Kadin erkek karisik sekilde yari ciplak olarak Biz müslümanlara havuzlarda yüzmeyi yasakladi ise daha Bunu tartismaya hic gerek yok
 5. mizgin
  06 Temmuz 2012 Cuma Saat 15:12 CEVAPLA
  kesinlikle yerine bir açıklama destekliyorum
  biz bu tür ecnebi uygulamalarını istemiyoruz.
 6. Mahmut ABDULLAH
  05 Temmuz 2012 Perşembe Saat 13:49 CEVAPLA
  YUSUF AK İSİMLİ BEY'e VE ONUN GİBİ DÜŞÜNENLERE
  İnsanların yabancıların önünde soyunuk olması ile ilerlemenin ne alakası var?
  eğer var diyorsanız o zaman balta girmemiş ormanlarda ilkel kabilelere mensup olan ve (BİKİNİ GİYENLER GİBİ) çıplak yaşayanlar olanlar ile af buyrun herşeyleri ortada olan diğer mahlukatlar çok ilerlemiş oluyurlar öyle mi? Amerikayı yeniden keşfetmeye gerrek yok bugün edep ve hayadan yoksun çağdaş (sahi ilkel kabilerle aynı çağı yaşıyoruz yani (ÇAĞ'DAŞ-IMIZDIRLAR) ve ileri (!) bir hayat yaşayan insanların içinde bulunduğu cinsel sapıklık çürümüşlük aile mefhumun dejenere olması ile meydana gelen toplumsal felaketlere bakarsak bu tür bir hayat tarzının bizi götüreceği yer açıktır. LÜTFEN BİRAZ OKUYUN ARAŞTIRIN KENDİMİZE ÖRNEK OLARAK ALDIĞIMIZ ÇAĞDAŞ DİYE BİLDİĞİMİZ TOPLUMLARIN GELDİKLERİ UÇURUMU GÖRÜRSÜNÜZ.
 7. sabri oktes
  05 Temmuz 2012 Perşembe Saat 12:44 CEVAPLA
  ben de hak veriyorum bu uygulamaya karşıyım
  benim annem ve eşim başı açık ama onların karışık havuzlara karşıyım bun medenileşme ile de ilgisi yok
 8. Yusuf ak
  04 Temmuz 2012 Çarşamba Saat 21:03 CEVAPLA
  SİZİN GİBİ İNSANLAR VAR OLDUKÇA..!MARDİN HEP GERİDE KALACAK SİZ1900YİLLARA GİDİYORSUNUZ SONRA VAY EFENDİM MARDİNLİLER GERİDE KALMİŞ YAW ŞİMDİ MİLLET HAVUZA ALİSVERİSE GİTSE SİZENİ DANİSACAK .?
 9. Fırat gece
  04 Temmuz 2012 Çarşamba Saat 19:25 CEVAPLA
  GİREN KİŞİ KENDİSİNE YAKİŞTİRDİKTAN SONRA SİZ NİYE BASA BASA MOVAYA TEPKİ DİYORSUNUZ.?SİZİN AİLENİZ GİRMESİN SİZİN ÇOCUKLARİNİZ GİRMESİN MİLLETİN OZGURLUGUNE KARIŞAMAZSİNİZ .!
 10. DEMİR
  04 Temmuz 2012 Çarşamba Saat 17:23 CEVAPLA
  İŞ NAMUS VE NAMUSSUZLUK DEĞİL
  ADAMLARIN SÖYLEDİĞİ YOZLAŞMA BUGÜN KADIN ERKEK HAVUZA GİREN YARIN ÇIPIL ÇIPIL YAN YANA OTURUR BİRAZDAHA DA İLERİ GİDEREK SARMAS DOLAŞ SONRA DA ZİNAYA KADAR VARIR...
  ALLAH SABUR VERSİN VE İSLAH ETSİN
 11. DİREKÇİ AHMET
  04 Temmuz 2012 Çarşamba Saat 17:18 CEVAPLA
  MALAMİNE
  LAW MA WİN ÇİMA XWE ADİSDİKİN
  XOCA RAST DİBEJE
 12. ALİ
  04 Temmuz 2012 Çarşamba Saat 16:33 CEVAPLA
  tepki olarak verieln yorumlar hep birbirine benziyıor.her şey yatırımmı?beyefendiler hanımefendiler kimse yatırıma karşı değildir.mova park iki havuz yapar bir erkeklere bir bayanlara bu kadar atrtışma olmazdı.at gözlüğüyle olayylara bakmayın.yatırım maddi refah zaten bunlar son hız oluyor.ya maneviyat nerde kaldı.ölümü hiç mi düşünmüyoırsunuz.zalimler ve ehli keyifler için yaşasın cehennem
 13. Mahmut ABDULLAH
  04 Temmuz 2012 Çarşamba Saat 16:00 CEVAPLA
  İMAN ŞEREF VE HAYSİYET SAHİBİ TÜM KİŞİ KURUM VE KURULUŞLARI TEPKİ VERMEYE DAVET EDİYORUM ÇÜNKÜ YARIN ÇOK GEÇ OLABİLİR.
  EĞER BU EDEBSİZLİK DEVAM EDERSE YARIN BENZERLERİN ÖNÜ AÇILIR. Tekrar söyluyorum bu olay olumsuz anlamda bölge tarihimizin çok önemli bir miladı olacaktır. İmani ve insani duyarlılığını kaybetmemiş olanlar şimdi konuşsun yoksa yarın konuşacak yüzü olmayacaklardır. Lütfen bizi biz yapan değerlerimizin aşınmasına seyirci olmayalım. Oraya gitmeyi boykut mu ederiz mesajşllarla protesto mu ederiz konuu gündemde turmaya bir şeki,lde devam ederim. Beş kuruşluk menfaat için milletin değerlerine göz dikenlere fırsat vermeyelim.
 14. selman dündar
  04 Temmuz 2012 Çarşamba Saat 14:35 CEVAPLA
  Değerli mardin halkı artık uyanın. Dış güçlerin yeni bir oyunu da mova park. Adamlar 4.sünü mardinde kuruyor.hiç mi düşünmediniz bunlar niye burada açıyorlar. Arkadaşlar dış güçler önce sünni-şii ardından türk-kürt çatışmasını çıkardılar ama iman dolu halkımızı yolundan edemediler. Şimdide gençlerimize yeni tuzaklar kurma peşindeler bütün analar babalar çocuklarınızı dış güçlerin taşeronlarına yem etmeyin uyanın bu uykudan.bu hizmet değil çöküştür.
 15. Duyarlı Vatandaş
  04 Temmuz 2012 Çarşamba Saat 14:09 CEVAPLA
  Ben duyarlı bir vatandaş ve kültürüne-inancına sahip çıkan bir mardinli olarak aquaparkta erkek-kadın karışık olarak yüzmelerini bölgemiz için çok ta uygun bulmuyorum. yorumlara bakıyorum da çoğu çok sığ ve komik. kimi Kürd halkı yüzme bilmiyormuş. diğeri mova park ile çağdaşlaşacakmışız. şimdiye kadar çağdışı idik te kızlarımızı ve kadınlarımızı elalem ile havuzda eğlendirerek muasır medeniyetler seviyesine çıkacağız, öyle mi ? bana okullarda ve devlet kurumlarında tesettürün hoyratça yasaklandığı günleri hatırlatı bu olanlar. tesettür olmasaydı kemalist çağdaşlar uzaya çıkacaklardı. ama herşey tesettüre takılmıştı işte... bakın canlar yüzmek isteyen yüzer, alışveriş yapmak isteyen yapar. ama her şeyin bir adabı vardır. bu bölge halkı kadın-erkek karışık havuzlarda yüzmeyi kaldıramaz. şimdiye kadar böyle bir şey olmamış. illa yüzülecekse erkekler ayrı bayanlar da etrafı kapalı havuzlarda yüzebilirler. bu şekilde devam ederse ALLAH (c.c)'ın umumi felaketleri şefkat tokadı niyetine göndermesi kaçınılmazdır. o zaman da yaş ve kuru birarada yanar. bölgemizin geri bırakılmışlık gerçeği üzerinden edebiyat yapanlara kanmayalım. ahlaki çöküntüye doğru giden bir zamanda havuzlarda yüzerek ilerlemeyeceğiz. böyle söylentiler kapitalist zihniyetin halkla alay edercesine yıllardır dillendirdikleri uyduruk yalanlardır. ayrıca batıda ki sahiller bize örneklik teşkil etmez. o sahillerde ne çirkefliklerin olduğu herkesin malumudur. ne yani biz de mi onlar gibi olalım ? kısacası bölge halkları ırkı ne olursa olsun müslümandır ve müslümanca yaşamktan başka seçeneğimiz yoktur. bu böyle bilene....
 16. Muhammed
  04 Temmuz 2012 Çarşamba Saat 13:50 CEVAPLA
  bu tür etkinliklerin ticari ve ya kültürel amaçlı olduğunu kimse iddia edemez.tamamen güzel insanımızı ahlaksızlaştırma proğramıdır.gerçekten böyle bir durum varsa bu insanların yerli olmadıklarını düşünüyorum.bu proğramı yapanlar yabancı olduğu gibi bunu uygulayanlarda dışardan gelen yabancılardır.mova park yetkililerine sesleniyorum.alın parkınızı içindeki havuz ve havuzda karışık yüzen malzemelerinizi ve geldiğiniz yere defolun gidin memleketimizden bizden size ekmek yok.

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

DEVA Partisi'nde Ali Babacan'ın A Takımı belli oldu

Ali Babacan liderliğinde kurulan Demokrasi ve Atıl [...]

1 gün önce...

Şahin’den “Fakülte” değerlendirmesi

Sanat ve Tasarım Fakültesi'nin ilçeye büyük bir ka [...]

1 gün önce...

Nusaybin Emniyeti Kovit-19 önlemleri için seferber oldu

Nusaybin İlçe Emniyet Müdürü Murat Sönmez öncülüğü [...]

1 gün önce...

Cadde ve sokaklarda dezenfekte sürüyor

Mardin'de, yeni tip Coronavirus (Covid-19) salgını [...]

1 gün önce...

Mahalle muhtarı giriş ve çıkışı yasakladı

Derik bağlı kırsal Ambarlı Mahallesi Muhtarı Fera [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN