Irmak, Roboski katliamı protestosuna katıldı

Artuklu Belediyesi Eş Başkanı Emin Irmak, 3 yıl önce Roboski’de 34 yurttaşın katledilmesi için gerçekleştirilen protesto eylemine katıldı.

Mardin’de aralarında HDP ve DBP Artuklu ilçe örgütleri, KESK Şubeler Platformu, Demokratik Araplar Derneği, 78’liler Girişimi ile İHD öncülüğünde, 28 Aralık 2011 tarihinde Şırnak’ın Uludere ilçesine bağlı Roboski köyünde 34 sivil yurttaşın katledilmesi yapılan yürüyüş ve basın açıklaması ile protesto edildi.
Katliam protestosu öncesinde, DBP Mardin İl Örgütü ve KESK Şubeler Platformu binaları önünden iki yürüyüş kolu halinde, Karayolu Parkı’na yürüyüş yapıldı. “Roboski katliamını kınıyor, fetvayı veren munafıkı, emri veren faşist zihniyeti lanetliyoruz”, “Roboski katliamdır, unutmadık, unutmayacağız” ile “Unutursak kalbimiz kurusun, Roboski” pankartları eşliğinde yapılan yürüyüşün ardından, Karayolu Parkı merdivenlerinde basın açıklaması düzenlendi. Açıklamada, “Roboski’yi unutma, unutturma” ve “Adalet adalet Roboski’ye adalet” sloganları atıldı.
Çok sayıda yurttaşın katıldığı açıklamaya, Barış Anneleri, DBP Mardin İl Eş başkanları Ömer Öcalan ve Perihan Ağaoğlu, Artuklu Belediyesi Eş Başkanı Emin Irmak ve Artuklu Belediyesi Eş Başkan Yardımcısı Mehmet Hadi Baran ile Artuklu Belediyesi Meclis üyeleri katıldı. Grup adına yapılan açıklamaların ardından, 5 dakikalık oturma eylemi gerçekleştirdi. Eylem atılan sloganlarla sona erdi.

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle