İŞKUR'dan üniversite öğrencilerine destek

İŞKUR'dan üniversite öğrencilerine destek
25 Haziran 2019 Salı Saat 11:15 0

İŞKUR İl Müdürlüğü, üniversite öğrencilerine yönelik çalışma programı kapsamında başvuruların bugün başladığını söyleyerek kentteki kamu kurum ve kuruluşlarına yerleştirme yapılacağını bildirdi.

İŞKUR İl Müdürlüğü ile kentte bulunan kamu kurum ve kuruluşları işbirliğinde sadece üniversite öğrencilerinin yaz tatili döneminde belirlenen alanlarda çalışacağı geçici süreli sosyal çalışma programı uygulanacak.

Uygulanacak olan sosyal çalışma programının hedefi; üniversite öğrencilerinin çalışma hayatıyla tanışmalarını sağlamak, mesleki niteliklerini geliştirmek, toplumsal faydanın yüksek olduğu alanlarda sunulan hizmetlere geçici süreyle katılımlarını sağlamak ve bu kişilere çalışma disiplini sağlamak olduğu bildirildi.

Bugün itibariyle başlayan başvurular, 28 Haziran'da sona erecek ve 5 Temmuz'da merkezi elektronik kura ile yerleştirmeler yapılacak. İşe yerleştirilen üniversite öğrencileri 8 Temmuz'da işbaşı yapacak ve 30 Eylül tarihine kadar çalışacak. Başvuruda aranan koşullar ise şu şekilde;

"İŞKUR'a kayıtlı işsiz olmak, 18 yaşını tamamlamamış olmak, aktif statüde önlisans veya lise öğrencisi olmak (açık öğretim, yüksek lisans, doktora öğrencileri hariç), emekli veya malul aylığı almamak, dersleri devam eden veya zorunlu staj yapmakta olan kişiler programdan yararlanamaz. Üniversitelerin yaz okulu uygulama programlarından ders alan öğrenciler programdan yararlanamaz. Genel akademik not ortalamasının not döküm cetvelinde 4'lük sistemde 2 ve üzerinde olması, genel akademik not ortalamasının 100'lük sistemde 53,33 ve üzeri olması, bazı üniversitelerin hazırlık sınıflarında olduğu gibi not ortalaması hesaplanmayan öğrenciler için ilgili dönem itibariyle başarısız olunmadığının belgelendirilmesi şartlarından birisini sağlamaları gerekmektedir."

Konu ile ilgili bilgilendirmelerde bulunan İŞKUR İl Müdürü Mehmet Akın ise; "İl Müdürlüğümüz ve kamu kurum ve kuruluşları ile sadece üniversite öğrencilerinin katılacağı 360 kişilik sosyal çalışma programı uygulanacaktır. Sosyal çalışma programı sadece üniversitede okuyan, 18 yaşını tamamlamış, açık öğretim, yüksek lisans ve doktora öğrencisi olmayan öğrencileri kapsayacaktır. Dersleri devam eden ve zorunlu staj yapanlar dahil edilmeyecektir. Bu konu ile ilgili geniş açıklama internet sitemizde ilan edilmiştir. Başvurular 25'inde başlayacak, 4 gün süreyle internet sitemizden giriş yapılabilir. Başvuru 28'inde bitecek, yani 4 gün sürecek. Merkezi kura sistemi ile yapılacak, yani bu seneye mahsus olmak üzere genel müdürlükte çekilecek kura. Bu çalışmalar 3 ay süre ile olacak, Temmuz'un 8'inde başlayacak, 1 Eylül'de sona erecek. Bu programda bizim ilan ettiğimiz şekilde ne işler yapılabilecekse ayrıntılı açıklanmıştır. Bir kişi 3 yere başvurabilir. Tercihine göre bu 3 yerden birine yerleştirmesi yapılacaktır. Bunlar haftada 3 gün çalışacaklar, fazla çalışamayacaklar. Bu seneye mahsus toplamda 39 gün çalışacaklar. Asgari ücretin günlük tutarı üzerinden para alacaklar ve normal sigortaları yapılacak" ifadelerini kullandı.

Üniversite öğrencilerine yönelik sosyal çalışma programı 2019'un yaz döneminde başlayacak şekilde sonraki her yaz tatilinde uygulanacak. Öğrencilik dönemi boyunca sosyal çalışma programından toplam 3 ay yararlanma hakkı bulunuyor.YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

İlköğretim haftası Midyat’ta törenle açıldı

2019-2020 Eğitim öğretim yılı açılışı ve ilköğreti [...]

1 gün önce...

İşte EYT’de son durum

Emeklilikte yaşa takılanlar ile ilgili son dakika [...]

1 gün önce...

Okula yeni başlayan çocuklara hediye

Mardin'de okullar açıldı. Birçok çocuk da ilk kez [...]

1 gün önce...

Nusaybin Kültür Sanat Festivali konserle sona erdi

Nusaybin Belediyesi tarafından organize edilen Kül [...]

1 gün önce...

Hasta yakınlarına aşure ikramında bulundular

Muharrem ayı dolayısıyla aşure günü etkinlikleri s [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN