İŞTE Mardin'in Yeni Milletvekilleri

İŞTE Mardin'in Yeni Milletvekilleri
08 Haziran 2015 Pazartesi Saat 19:55 13

7 Haziran Genel Seçimleri sonucunda Mardin'den meclise gidecek milletvekili listesi de belli oldu.

HDP'nin aldığı 

HDP'den 
Mithat Sancar
Gülser Yıldırım
Erol Dora
Mehmet Ali Aslan
Enise Güneyli

Mithat Sancar Kimdir?
Mithat Sancar, 1963 yılında Mardin'in Nusaybin ilçesinde doğmuştur. Diyarbakır Öğretmen Lisesinden mezun olduktan sonra Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi. Ardından aynı üniversitede “Temel Hakların Yorumu’’ konulu teziyle 1995 yılında doktorasını verdi. 1999 yılında da ‘‘Hukuk Devleti’’ konulu teziyle de Doçent oldu. 2007 yılında profesör olmuştur. 

Mithat Sancar, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinde Öğretim Üyesi görevine devam etmektedir.
Kürt sorununun çözülmesi konusunda birçok yazıları bulunmaktadır. 2007 yılından itibaren “Birgün” gazetesinde köşe yazıları yazmaktadır. Taraf gazetesinde de yazmaktadır. Ayrıca imc tv’de Erol Katırcıoğlu’la birlikte Arayış programını sunmaktadır.

Mithat Sancar, Türkan Sancar ile evlidir.
Başta “Birikim” olmak üzere çeşitli dergilerde çok sayıda yazısı yayımlanan Mithat Sancar A.Ü. Hukuk Fakültesi’nde öğretim üyesi ve Hükümetin teröre çözüm arayışında kurduğu 'Akil Adamlar Komisyonu'nda adı geçen kişilerdendir.

Mithat Sancar, 3 nisan 2013 tarihinde Ak Parti Hükümeti tarafından açıklanan ve barış sürecini yönetecek olan 63 kişilik Akil insanlar listesine Marmara Bölgesi Temsilcisi olarak girmiştir.

Mithat Sancar, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesindeki akademisyenlik görevinden 10 Şubat 2015 tarihinde ayrılıp 7 Haziran 2015 genel seçimlerinde Halkların Demokratik Partisi’nden (HDP) milletvekili adayı olmak için başvuru yaptı.

Kitapları : 
Geçmişle Hesaplaşma, Unutma Kültüründen Hatırlama Kültürüne 
Şehrin Zulası, Ankara Kalesi 
"Devlet Aklı" Kıskacında Hukuk Devleti

Gülser Yıldırım Kimdir?
Gülser Yıldırım, 1963'te Mardin'in Nusaybin İlçesinde doğdu. Babasının adı Zübeyir, annesinin adı Yıldız'dır.
Lise mezunudur.
İyi düzeyde Kürtçe bilen Yıldırım, evli ve 4 çocuk annesidir.

Erol Dora Kimdir?
Erol Dora (d. 2 Şubat 1964; Silopi, Şırnak [Not: Silopi, o dönem Mardin'e bağlıydı]) Süryani avukat ve milletvekili. Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloku'nun Mardin bağımsız milletvekili adayı olarak 2011 Türkiye genel seçimlerinde milletvekili seçildi. Dora böylece Türkiye Cumhuriyeti tarihinin ilk Süryani milletvekili oldu. Ana dili Süryaniceyi bilen Dora, orta düzeyde Kürtçe, Ermenice ve İngilizce bilmektedir.
Dora, 1964 yılında Şırnak'ın (aslında o dönem Mardin'in) Silopi ilçesinde herkesin Süryani olduğu Hessana köyünde doğdu. Ailesi burada çiftçilik ile uğraştı ve Dora, sekiz yaşına kadar burada büyüdü. Ana dili Süryanice olan Dora, Türkçeyi okula başlayınca öğrendi. Yaşadığı köyde sadece ilkokul olmasından dolayı babası tarafından öğrenim görmesi için İstanbul'a gönderildi. İlkokulu İstanbul'da Ermeni bir okulda okudu ve burada Ermenice de öğrendi. İlkokulu bitirdikten sonra Süryanilerin Ermeni okullarına gitmesi yasaklandığı için sıradan bir orta okula devam etti.
Tıp okuyarak Güneydoğu'da daha çok doktorların uğramadığı yerlerde doktorluk yapmayı düşünen Dora, puanının yetersiz olmasından ötürü ikinci tercihi olan hukuk okudu. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun olan Dora, Süryani Katolik Vakfı'nın da avukatlığını yaptı.

Özel hayatı
Evli ve Nehrin adında bir kız ile Sargun adında bir erkek babasıdır. Oğlunun adı bir Asur kralından gelmektedir. Askerliği, Malatya'da bedelli olarak yaptı.

Milletvekili oluşu
Mardin ve Avrupa'daki Süryani kurum ve kuruluşlarıyla yapılan temaslar sonucu Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) tarafından Dora'ya milletvekili adaylığı teklifi götürüldü. Türkiye ve dünya siyasetini amatörce izleyen Dora, kendisine gelen teklifi kabul etti. Verdiği karar ile bölgeden ve diasporadan olumlu tepkiler aldı. BDP, %10 barajından dolayı bağımsız olarak seçimlere girdi ve Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloku, Mardin'de üç aday gösterdi ve Dora, bunlardan biri oldu.

Nusaybin, Midyat ve Derik, Dora'nın ilk etapta seçim bölgesi olarak belirlendi ve bu şekilde basına yansıtıldı. Ardından "birtakım dengeler gözetilerek" seçim bölgesi değiştirildi. Kendisiyle birlikte Ahmet Türk ve Gülseren Yıldırım, BDP'nin desteklediği bağımsız Mardin adayları oldu.

12 Haziran 2011 tarihinde yapılan genel seçimlerde, 52.582 oy alarak % 16,22 ile milletvekili oldu. Dora'nın da içinde yer aldığı Emek Demokrasi ve Özgürlük Bloğu'ndan bağımsız milletvekili seçilenler (Ahmet Türk, Aysel Tuğluk, Leyla Zana ve Kemal Aktaş hariç), BDP'ye geçti. Hatip Dicle'nin vekilliğinin düşürülmesi ve vekil seçilen tutuklu KCK sanıklarının tahliye edilmemeleri sonucu TBMM'de yemin etmeyen bağımsızlardan olan Dora, "halkın iradesinin üstünde hiçbir gücün olmadığı söyleminin somut olarak hayata geçirilmesini istediklerini, Ankara'nın da bunu görmesi gerektiğini" söyledi. 1 Ekim'de BDP vekilleriyle birlikte yemin etti.

Mehmet Ali Aslan Kimdir?
Midyat doğumlu olan Mehmet Ali Aslan, eğitimcidir. Bir süre önce kapatılan Mihallemi Derneği Başkanlığını da yapan Aslan, birbirinden ilginç çıkışları medyada her zaman gündeme gelen biri isim.  Midyat ilçesi'ne bağlı Mercimekli Köyü'nde daha önce ölümünün ardından Michael Jackson için gıyabi cenaze namazı kılıp helvasını dağıtarak bu konuda uzun süre gündeme gelmişti.

Enise Güneyli?
Nusaybin doğumlu olan Enise Güneyli, HDP listesinden beşinci sırada girdi. Elektrik Elektronik Mühendisi olan Enise Güneyli, Diyarbakır'da özel bir firmada yönetici olarak çalışıyor.  


Orhan Miroğlu kimdir?
AK PARTİ'den ise Orhan Miroğlu Midyat'ta doğan Orhan Miroğlu'nun gençliği Batman ve Diyarbakır'da geçti. Kürtçe konuştuğu için hapis yapan Miroğlu, 1970-1980 yılları arasında demokratik gençlik hareketi içinde bulundu. 1980'de Diyarbakır Eğitim Enstitüsü Edebiyat Bölümü'nden mezun oldu. Bir yıl öğretmenlik yapmasının ardından 12 Eylül 1980 asker darbesinden sonra tutuklanarak Devlet Güvenlik Mahkemesi'ne çıkartıldı. Türkiye Kürdistanı Sosyalist Partisi davasında 15 yıl mahkumiyet cezasına çarptırıldı.

1988'de cezaevinden tahliye edilen Miroğlu, 1995'e kadar siyasi yasaklıydı. 20 Eylül 1992'de Diyarbakır'da uğradığı silahlı saldırıda hayatını kaybeden Kürt aydını Musa Anter'in yanında olan Miroğlu ağır yaralandı ve bir süre tedavi gördü.

1999'dan bu yana önce Halkın Demokrasi Partisi (HADEP) ve Demokratik Halk Partisi'nde (DEHAP) Genel Başkan Yardımcısı olarak görev aldı. Miroğlu, bağımsız milletvekili adayı olduğu 22 Temmuz 2007 Genel Seçimleri sırasında Mersin'deki seçmenlerine Kürtçe konuştuğu gerekçesiyle mahkum oldu.

Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi, Demokratik Toplum Partisi (DTP) genel başkan yardımcısıyken yaptığı konuşmalarda "PKK örgütü propagandası yaptığı" gerekçesiyle Orhan Miroğlu'nu iki yıl bir ay hapis cezasına mahkum etti.

Demokratik Toplum Partisi (DTP) Genel Başkan Yardımcılığı da yapan Miroğlu parti hakkında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği kapatma kararında siyaset yapması yasaklandı. Gerekçe olarak Miroğlu'nun DTP yöneticisiyken PKK hakkında yaptığı konuşmalar gösterildi. "Dijwar - Onlara Dair Her Şey" (Avesta Yayınları - 2004) ve "Çapraz Ateşte İki Halk: Türkler ve Kürtler - Yeni Jeopolitika ve Nasyonalizm" (Beybun - 2005) isimli iki kitabı bulunan Miroğlu Radikal İki, Ülkede Özgür Gündem, Özgür Politika ve BirGün gibi gazete ve dergilerde yazılar yazdı.Star Gazetesi'nde köşe yazarlığını sürdüren Miroğlu evli ve iki çocuk babasıdır.YORUMLAR :::

 1. Mardin li
  15 Haziran 2015 Pazartesi Saat 00:50 CEVAPLA
  Bu adaylarin hepsii birbirindenn değerlidir.Muamer Guler ve Gonul Şahkulubey den Çok daha Fazlaa Mardin i sevdikleri ve halk ile birlikte olacaklari kesindir.En azindann Evlerinde Ayakkabi kutularinda Bizim paramizi çalmiyorlarr...
 2. ŞIXMEN
  11 Haziran 2015 Perşembe Saat 21:25 CEVAPLA
  KÜRTLERİN SIRTINDAN DOYAN DOYANA

  Kürtlerin sırtından doyan doyana
  Bunu gören Kürtler nasıl dayana
  Yiğit muhtaç olmuş kuru soğana
  Bilmem söylesem mi söylemesemm
 3. Sedat
  10 Haziran 2015 Çarşamba Saat 15:27 CEVAPLA
  Bu adamlar Mardin'in bir sokağını bile bilmiyor. Allahın bir kulunu bile muhatap almayacaklar. Onlar mecliste maaşları devlet imkanlarını cebe indirsin siz de burada bol bol halay çekip Biji apo diye bağırın. Memleketi bu hale getirenler utansın diyeceğim ama haya da kalmamıştı ki onlarda.
 4. kemalist
  10 Haziran 2015 Çarşamba Saat 14:37 CEVAPLA
  Allah hayır etsin mi bilemedim şimdi...
 5. XURSİ
  09 Haziran 2015 Salı Saat 08:58 CEVAPLA
  TIRŞIKÇILER TIRŞIKSIZM I KALDINIZ.DDDD
 6. KABURGAYE
  08 Haziran 2015 Pazartesi Saat 15:21 CEVAPLA
  GÖNÜL ARTIK SARAYIN MUTFAĞINA TRANSFER OLUR. MARDİN SİLDİ BİTİRDİ SİZİ. ARAPLAR SİZİ YİNE HDP ONURE ETTİ. YOKSA İMAR HIRSIZLARINA, RANTÇILARA,HIRSIZLARA ARSIZLARA EMANET OLACAKTINIZ.
 7. mesut
  08 Haziran 2015 Pazartesi Saat 13:35 CEVAPLA
  artık muhatap olabilecek bir vekil bulabilirseniz bulun bakalım!Mevcut adaylardan şikayetçi olan silahşörler!hiç şikayetçi olmayın yarın öbür gün yüz bulamamaktan,olaylardan.
 8. bilal
  08 Haziran 2015 Pazartesi Saat 12:42 CEVAPLA
  diyarbakır patlamsında eğlencesine devam eden haysiyetsiz simdi de oynasın bakalım milleet onları nasıl şapaoturttu
 9. kemal
  08 Haziran 2015 Pazartesi Saat 12:42 CEVAPLA
  sonuçlarda HAYIR yok..
 10. westa
  08 Haziran 2015 Pazartesi Saat 11:43 CEVAPLA
  Hdp'yi tebrik ediyorum ülkemiz için hayırlısı ne işe o olsun.hdp'ye yapılan saldırılar hdp'yi mağdur duruma düşürdü halkımız daima mağdurun yanında yer almıştır.sayet akp hükümeti yapılan saldırıları engellemiş olsaydı veya saldırganları tutuklamiş olsaydı akp bu kadar kan kaybetmezdi .Bazı seçmenler biliyorum bu saldirilar yüzünden dolayi hdp'ye oy verenler de oldu AKP'de iç çatışma Heran başlayabilir sn Arınç i ring'e bekliyorum
 11. mardin
  08 Haziran 2015 Pazartesi Saat 08:45 CEVAPLA
  bu secimde saibe var, hdp 276 bin, akp 72 bin...hic kimse bu rakamlari aciklayamaz..midyatta bile hdp kazanmis,olacak sey mi
 12. Mardinli
  08 Haziran 2015 Pazartesi Saat 04:51 CEVAPLA
  Mardinlife. Sayin Gulser Yildirim hakkinda sadece bu kadar bilgiye mi sahipsiniz???Çok yazik size.Kendisinin O kadar geçmişi var ve zaten Miiletvekiliydi.
 13. mısto
  08 Haziran 2015 Pazartesi Saat 01:49 CEVAPLA
  biji biji HDP :DD

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

POLİTİKA HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Otogar cinayetinde katile verilen cezayı az buldular

Şehirlerarası otogarda herkesin gözü önünde vahşic [...]

1 gün önce...

Patlayan şebekenin onarılmaması tepkilere neden oldu

Kızıltepe'de bir hafta önce patlayan su borusunun [...]

1 gün önce...

AK Parti,esnafları ziyaret etti

AK Parti Mardin İl Başkanı Faruk Kılıç, AK Parti M [...]

23 saat önce...

Prof. Dr. Güneş'in Cenazesi Toprağa Verildi

Dün yaşamını yitiren Mardin Artuklu Üniversitesi Ö [...]

23 saat önce...

Turnuvada Türkiye Birincisi Oldu

Antalya’da, 18-25 Ocak tarihleri arasında düzenlen [...]

22 saat önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN