İşte yeni kabine

İşte yeni kabine
06 Temmuz 2011 Çarşamba Saat 14:30 18

AK Parti'den milletvekili olan Muammer Güler'in yeni açıklanan kabinede isminin olmaması Mardinlileri hayal kırıklığına uğrattı.

Eski İstanbul Valisi ve Kamu Düzen ve Güvenliği Müştesarlığı görevinden istifa ederek AK Parti'den milletvekili olan Muammer Güler'in kabinede isminin olmaması birçok vatandaşın tepkisine yol açtı.

Başbakan Erdoğan 61. Hükümet'in yeni kabinesini Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün onayına sunmak için Köşk'e çıktı... Başbakan Erdoğan görüşmenin ardından basın toplantısıyla yeni kabineyi açıkladı.

İşte Erdoğan'ın konuşmasından satırbaşları:

Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının 109. maddesi uyarınca Bakanlar Kurulu’nun İstanbul Milletvekili Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından kurulması uygun görülmüştür.


61. Bakanlar Kurulu listesini takdim ediyorum. Başbakan yardımcıları 4 kişiden oluşuyor

Başbakan Yardımcıları:

Bülent Arınç, Ali Babacan, Beşir Atalay, Bekir Bozdağ

Yeni Bakanlar

Sadullah Ergin: Adalet Bakanı

Fatma Şahin: Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı

Egemen Bağış: AB Bakanı

Nihat Ergün: Bilim Sanayi Teknoloji Bakanı

Faruk Çelik: Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı

Erdoğan Bayraktar: Çevre ve Şehircilik Bakanı

Ahmet Davutoğlu: Dışişleri Bakanı

Zafer Çağlayan: Ekonomi Bakanı

Taner Yıldız: Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı

Suat Kılıç: Gençlik ve Spor Bakanı

Mehmet Mehdi Eker:  Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı

Hayati Yazıcı: Gümrük ve Ticaret Bakanı

İdris Naim Şahin: İçişleri Bakanı

Cevdet  Yılmaz: Kalkınma Bakanı

Ertuğrul Günay: Kültür Bakanı

Mehmet Şimşek : Maliye Bakanı

Ömer Dinçer: Milli Eğitim Bakanı

İsmet Yılmaz: Milli Savunma Bakanı

Veysel Eroğlu: Orman ve Su İşleri Bakanı

Recep Akdağ: Sağlık Bakanı

Binali Yıldırım: Ulaştırma Bakanı

6 YENİ BAKAN

6 yeni arkadaşımız bu kabinede görev alırken 3 arkadaşımızın da bakanlıklarında değişiklik yaptık

BEŞİR ATALAY TERÖRLE MÜCADELEYE BAKACAK

Başbakan yardımcılarından benim adıma Terörle Mücadele Yüksek Kurulu’na mücadele ediyordu. Beşir Atalay bu göreve başkanlık edecek ve açılım sürecini yürütecek

Geçen dönem kalfalık ve çıraklık dönemini başarıyla yürüten arkadaşları değiştirmeye gerek yok. Bunun dışındaki arkadaşlarımızın da başarılı çalışmaları oldu. 45 yıl aynı ekiple gideceğiz diye bir kural yok. Bizim 4 yılımız performansı yüksek bir 4 yıl olacak.

Bekir Bozdağ daha çok Faruk Çelik’teki görev ve onun yanına yeni görevler eklemek olabilir. Bu başbakan yardımcısı arkadaşlarımın hepsi inandığım, güvendiğim, başarılı arkadaşlarım

Önce yarın saat 11.002’de Bakanlar Kurulu’nu toplayacağım. Bakan yardımcılarının 3 ana görevi olacak. Bakan yardımcılarının sabit bir görevi var. İllerim sorunlarını onlar almalı. STK’ların sorunlarını onlar takip etmeli.

Hükümet sözcüsünün kim olacağını yarın Bakanlar Kurulu’ndan sonra açıklayacağım.

“15 TEMMUZ AÇIKLAMASI SÜRÇ-Ü LİSANDIR”

Grup Başkanvekili arkadaşımız Elitaş’ın ayın 15’i ile ilgili açıklaması olmuş. Sürç-ü lisandır. Ana muhalefet her zaman marjinal değildir. İktidarın alternatifidir. Marjinal bir konumda olursa kendilerine yetki verenleri de üzer.

Ana muhalefetin tavrını tasvip etmemiz de mümkün değil. Milletvekili olmuşlardır ama vekaleti tamamlayıcı o yemini etmedikten sonra ciddi vebal altındadır. Yasama çalışmalarına katılmadıktan sonra vekalet olur mu? MHP’nin yaptığı gel çalışmalara katıl. Ama onlar buradaki çalışmalara katılamamak suretiyle çalışmalara katılmıyor.

15 günlük süreçte kendileri yeminleri yapmak suretiyle yasama görevlerini yaparlarsa memnun oluruz. Yasama görevlerini yerine getirmezlerse parlamento içi hukukun gereği neyse onu da yerine getirmek zorundayız.

SORULAR:

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ SAYISI EN AZ 27’YE ÇIKIYOR

Bir bakanlık daha eklendi. Veysel Eroğlu olmayacak dediniz?
Ben olmayacak demedim. Bu yeni oluşumda bir konu hassas. Orman Türkiye’de yüzölçümünün büyük bir kısmını oluşturuyor. Su adeta petrol kadar değerli. Suyu çevrecilik olarak balıkçılık olarak iyi değerlendirirsek önemli. Türkiye’de plan noktasında sıkıntımız var. Bir belde belediyesi kendisine göre plan yapıyor. Yanında mimar yok. Öyle bir belde belediyesi neyin planını yapacak, yapamaz. Türkiye’nin ulusal planı yok. 780 bin km2’nin planının yapılması lazım.Bunu yapmak lazım. 250 binlik planları bölgesel olarak biz yapalım. 100 binlik veya aşağısını da Büyükşehirler yapsın. 2014 seçimlerinde Büyükşehir belediyelerinin sayısı asgari 27’ye çıkıyor. Mardin ve Malatya da 750 bini yakalarsa o zaman bu sayı 29a çıkacak. Şehirleri kaçak yapılaşmadan kurtaralım ve şehirlerimizi modern şehirler haline getirelim istiyoruz. Orman ve Su İşleri’nde çok ciddi bir barajlarda, HES’lerde çalışmalarımız var. Suyu artık atıl kullanmayan bir ülke haline geliyoruz. Artık su akar Türk bakar demeyeceğiz. Su akar Türk yapar diyeceğiz. Orman ve Su İşleri Bakanlığı olarak da belediyelerle bu geri dönüşümü çok iyi değerlendirmemiz lazım. Suyu bol bir ülke değiliz.
YORUMLAR :::

 1. PATATA
  07 Temmuz 2011 Perşembe Saat 18:16 CEVAPLA
  AK PARTİ MARDİN DE GERÇEKTİ 3 5 KİŞİ YÜZÜNDEN PATATES OLDU 4 TEN 3 DÜŞÜRÜLDÜ NEDEN İL BAŞKANI NEDEN AKDAG NEDEN MÜAMMER NEDEN GÜNÜL NEDEN AK PARTİ 4 VEKİLLİKTEN 3 DÜŞTÜ NEDEN SEÇİMDEN ÖNCE MANGALDA KÜL BIRAKMIYORDUNUZ NE OLDU GERÇEKTİ HİKAYEMİİİ OLDU .....
 2. ÇOBAN
  07 Temmuz 2011 Perşembe Saat 17:58 CEVAPLA
  SAYIN MARDİN HALKI MUAMMER GÜLERİ İYİ DESTEKLERSEK BAKAN OLACAK DİYENLER (YALAN) KONUŞMAYIN MARDİN BAŞARISIZ BİR OY ÇIKARDI BU BAŞARISIZLIGIN SORUMLUSU KİM? YÖNETİM BENCE YÖNETİMİN KABUK DEYİŞTİRMESİ ACİL GEREKİYOR YOLA DEVAM EYYYYY MARDİN KUZU LARI.
 3. suleyman
  07 Temmuz 2011 Perşembe Saat 17:48 CEVAPLA
  muammer beyin tecrubesi ve bilgisi herkesin malumu....
  Siyaset uzun soluklu bir is...
  Bugun bir yarin iki ...
  Idris naim 12 yildir beraberler, daha yeni bakanlik verdiyseler...
 4. cesur altınterın
  07 Temmuz 2011 Perşembe Saat 11:51 CEVAPLA
  A.K.P nın mardın&mardın halkına verdıgı sozlerı neden yerıne getırmıyor,bu partıye calısın bakalım yakında mardıne denız getırecekler ve sayın gulerı denızlerden sorumlu bakan yapacaklar,oy ugruna yapmayacakları bısey yok ama bıttıler.beledıyede gereken dersı alırlar dıyorum.
 5. HAYALDİ HAYAL DA KALACAK
  07 Temmuz 2011 Perşembe Saat 11:21 CEVAPLA
  ARKADAŞLAR BAŞTAN BERİ BELLİYDİ ADAMA BAKANLIĞIN VERİLMEYECEĞİ AMA ONLAR BÖYLE DERSEK DAHA ÇOK OY TOPLARIZ MANTIĞIYLA GİRDİLER İŞE AMA UMDUKLARI GİBİ OLMADI TABİ CÜNEYT YÜKSAL İÇİN DE BAKAN OLACAK DİYORLARDI AMA NERDE DİYECEĞİMİ BAŞTA DA DEDİM MARDİN İÇİN BAKANLIK HAYALDİ HAYAL DA KALACAK EMİN OLUN
 6. MİDYATLI
  07 Temmuz 2011 Perşembe Saat 11:18 CEVAPLA
  hani nerde bakanınız değerli mardinliler
  bakan olacak haberi cüneyt arkın gibi yalan çıktı...
  bizden ve memlketten bişey olmaz seçim öncesi verilen sözler yerine getirilmez sonrada eleştiririz vay vay vay bu mardin niye bu hale mardinin kaderidir kendimize bahane buluruz kendimizi kandırıyoruz oyalıyoruz BAŞIMIZA NE GELİYORSA HAKEDİYORUZ bölünmez gibi birine sahip çıkamadık
 7. yorumları okuyunca ???
  06 Temmuz 2011 Çarşamba Saat 23:11 CEVAPLA
  sadece yüzeysel bir haber, Muammer Güler bence zaten bakan sıtatüsünde, kendilerinin ve diğer vekillerin başarılı olacağından hiç şüphem yok.Yapılan yorumlar kalitesiz ve niteliksiz sadece içlerindeki çirkinlikleri dışarı çıkarıyorlar.Akıllarına şaşarım bunlar mardinlimi.. Yapılan bir hizmetten bütün mardin faydalanacak kişisel olaylara bakmamak lazım.YOLUNUZ AÇIK OLSUN SİZLER AK SINIZ KİRLETEMEZLER.
 8. Rıdvan Demir
  06 Temmuz 2011 Çarşamba Saat 22:49 CEVAPLA
  ya ben daha aday olduğu gün yapmayacağını söylemiştim. nedenlerini de söylemiştim. o değil de en çok beşir atalay ile vecdi gönüle şaşırdım yaw, helal olsun erdoğana. ikisini de güzel pasifize etti. çiçeği de meclise başkan etti. o fosil çıkarcı kafalar dışarda kaldı. artık zaman tam icraat zamanı gibi. ustalığın hakkını verir de inşaallah bizi de utandırır.
 9. BAKANLIK NEDEN O KADAR ÖNEMLİ-2
  06 Temmuz 2011 Çarşamba Saat 19:56 CEVAPLA
  Ama, bu da bize ders olsun; sırf bakan olacak da, bana yeğenime kardeşime iş sağlayacak amacıyla değil; memlekete katkısı olacak, beni temsil edebilecek düşüncesi ile seçim yapıp oy kullanmak lazım. Ben şahsen, hala Muammer Güler'den umutluyum. Dİğerlerinden de ... Bakan olmak önemli değil, bizi layıkıyla temsil etsinler, gereken yatırımları yapsınlar, halk ile devlet arasında körü olsunlar yeter.
  VE LÜTFEN, YORUMLAR İNCİTİCİ OLMASIN, YAKIŞAN BİR DİL KULLANMAK GEREK.
 10. BAKANLIK NEDEN O KADAR ÖNEMLİ
  06 Temmuz 2011 Çarşamba Saat 19:50 CEVAPLA
  Bence hiç de önemli değil; önemli olan hükümetin Mardin için bir şeyler yapması önemlidir. Ama, hakikaten artık "ayıptır" diyorum; Mardin'den adam gibi bir aday çıkmıyor. Ya ağa, ya para babası, kıro, ezberlediği iki lafı bir araya getirip bir STKda sivrilmiş biri olmak zorunluluğu kalkmalı artık. Seçim çalışmaları abartılmamalı; seçimde herkes sadece kendini tanıtmalı, vizyonunu açıklamalı. Yeterince yalan dolan yutturamadığı için birine "başarısız, oy kaybetti" de denilmemeli.
 11. ahmedi necat
  06 Temmuz 2011 Çarşamba Saat 18:24 CEVAPLA
  miletvekili listeleri acıklandığında memnuniyetsizliğini bu sitede yazanlara karşı takdik geliştiren eyyyy yalancı üçkağıtçılar şimdi nerdenisiz hani mumamer güler içişleri bakanı olacakta hani burda nutuk atıp duruyordunuz bakan oluyor fabrikalar kurulacak turizmde patlama olacak mardinin kaderi değişecek gibi onlarca yalanı peş peşe bu setenin yorum sayfalarına döşeyen günahkarlar şimdi nerdesiniz bakanınız nerde fabrikanız nerde çok şükür ki sizin yalan dolanlarınıza inanacak kadar akıl mantık fukarası deiliz..bu size kananların sorunudur artık ama okadar yalan dolan olurmu ya ayıp deilmi günah deilmi yazıklar olsun ogünlerde mumer güler bakan olacak umudunu fakir fukaraya aşılıyan söylemlerde bulunun herkese bu umutla oy verenlerin günahları da boynunuza
 12. bakan
  06 Temmuz 2011 Çarşamba Saat 18:06 CEVAPLA
  mardin adayları belli olunca ve liste zayıf kalınca akp li şak şakçılar hemen strateji olusturdu muamer güler bakan olacak mardinin kaderi değişecek vahh vahhh... insan iradesini yalan dolanla değiştirmek her halde büyük bir günah olsa gerek helede benden öte benden ziyade müsülman yok diyen kesim öyle yalan dolanla insan iradesini değiştirmek gibi bir günahı işlememeli muamer güler in bakan olacagı zaten yoktu liste zayıf olunca tek çıkış noktaları bu yalan kalmıstı onu öne sürdüler tabi bu yalana inananlarada acımak ve acımamak arasında teredüt yaşamıyorda deilim allah akıl mantık vermis insana yani nevar biraz analiz yeteginiz olsada yalanı dolanı en azından kavraya bilseydiniz. kendinizi kullandırtmasaydınız hayal kırıklığına ugramasaydınız yazık size ya
 13. hilal
  06 Temmuz 2011 Çarşamba Saat 17:47 CEVAPLA
  siz boş hayallerle avutun kendinizi. geçen dönem cüneyt yüksel bu dönem muammer güler. ne yaptılarki bakan olacaklar? mardinde ak parti oy kaybetmiş, birde kalkıp bakanlıkmı vereceklerdi. başarısızlığınızı ödüllendirmedi diye başbakana tepki gösteriyorsunuz birde.
 14. mechul yabancı
  06 Temmuz 2011 Çarşamba Saat 17:45 CEVAPLA
  hani nerde içişleri bakanımız aaa göremedim şakşakçılar nerdesiniz
 15. hıdır
  06 Temmuz 2011 Çarşamba Saat 17:02 CEVAPLA
  işte mardin halkını yine kandırdılar bu ak partinin mardine her zaman yaptığı oyun yine başaılı oldu inanın ben buna çok sevindim yine her zamanki gibi el kaldır el indir için seçtik bunları bu memleketin kaderidir bakalım belediye başkanımız yine bölünmez kazanmadı diye çığlıklar atacakmı bakalım belediye seçimleri için bakanlar gelip kurtacakmı allah büyük sabır diyor mardin halkı ve belediye seçimlerini sabırsızlıkla bekliyoruz...
 16. tema
  06 Temmuz 2011 Çarşamba Saat 16:14 CEVAPLA
  En çokta akp seçim bürolarında Mumammer güler bakan olursa bizde torpil yolu ile memur oluruz diyen 2 genç arkadaşıma üzüldüm..
 17. yavuz
  06 Temmuz 2011 Çarşamba Saat 15:35 CEVAPLA
  muammer güler ismi seçim çalışmalarında getirdiği balonlarla birlikte söndü.tabii etrafındaki balon şakşakçılar da.geçmiş olsun
 18. Mehmet Ateş
  06 Temmuz 2011 Çarşamba Saat 14:57 CEVAPLA
  Bence Mardin tepkisini Başbakan'a iletmeli...

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

POLİTİKA HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Başıboş köpekler korku salıyor

Ramazan Bayramı'nda uygulanan sokağa çıkma yasağı [...]

1 gün önce...

Normalleşme takvimi iddiaları

Türkiye corona virüsü ölü ve vaka sayısında gözle [...]

1 gün önce...

Virüsün yarattığı ekonomik krizi değerlendirdi: En az 10 yıl sürecek

2008 ekonomik krizini bilen ve 'Doktor Kıyamet' la [...]

1 gün önce...

Sokağa çıkma yasağı nedeniyle mezarlıklara ziyaret yapılamadı

Her bayram arefesinde dolup taşan mezarlık ziyaret [...]

1 gün önce...

2. gününde de bayramı evde geçiriyorlar

Coronavirus (Covid-19) tedbirleri kapsamında 4 gün [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN