İşten çıkarılan Engelli Arkadaşları İçin Yürüdüler

İşten çıkarılan Engelli Arkadaşları İçin Yürüdüler
23 Ekim 2019 Çarşamba Saat 10:20 0

Derik İlçe Belediyesindeki işine son verilen Kasım Salim için ilçe genelindeki engelliler toplanarak başkanlarına destek vermek için Cumhuriyet Meydanından belediye önüne kadar yürüyüş düzenledi. Burada HDP’li yönetime tepki gösteren engelliler adına Mardin Sakatlar Derneği Başkanı Hasan Anuk bir basın açıklaması okudu.

Derik Belediyesi'nde 2 yıl önce işe başlayan aynı zamanda Derik Engelliler Derneği Başkanı olan Kasım Salim, HDP'li yönetim tarafından işine son verildi.


YÜZDE 93 ENGELLİ

Kas iskeleti eğriliği, boyun kırıklığı, yürüme bozukluğu nedeniyle yüzde 93 engelli raporu olan Kasım Salim'in HDP'li belediye tarafından işten çıkarılmasına Mardin'deki engellilerin tepkilerine neden oldu.

2’si üniversite okuyan ve biri de üniversiteye hazırlanan 4 çocuk babası geçindirme konusunda sıkıntı yaşadığını anlatan 47 yaşındaki Salim, işine geri dönmek için, devlet büyüklerinden yardım istedi.


4 ÇOCUK BABASI

Bedensel engelli olduğu için belediyede engellemelerle karşılaştığını anlatan Salim, “4 çocuk babasıyım, kiralık evde yaşıyorum. Belediyede işe başladığımda iyi, kötü bir şekilde geçimimi sağlıyordum. Çocuklarıma, aileme bakabiliyordum. HDP’li belediye başkanı göreve geldiği günden beri bana engel oluyorlardı. İşimi kaç sefer değiştirdiler. Engelli olmama rağmen en zor işi bana yaptırıyorlardı. En son beni engelli asansörü, engelli merdiveni ve korkuluğu olmayan ama bir kat yani 20 merdiven aşağı inmek zorunda olduğum Kadın birimine verdiler. Ben onca mobing uygulamasına, baskıya ve yıldırma politikalarına rağmen işimi yapmaya devam ettim. Ama en son Engelliler Derneği Başkanı olarak Mardin’i ziyaret eden Sayın Bakanımız Zehra Zümrüt’e Derik Zeytinin tanıtmak üzere izinli olmama ve belediye başkanına bizzat bilgi vermeme rağmen Mardin’e gittiğim için ertesi gün işime son verdiler. Bunun için de bana hiçbir gerekçe göstermediler iş akdimin fesh edildiğini de SGK’dan tarafıma gönderilen bir mesajla öğrendim. Suçum Derik Zeytinin tanıtmak. Başka suçum varsa bana söylesinler. Suçum yoksa işime tekrar iade edilmek istiyorum. Bu konuda devlet büyüklerinden yardım istiyorum" dedi.


ENGELLİLER DESTEK İÇİN AÇIKLAMA YAPTI

İşten çıkarılmasının ardından büyük üzüntü yaşayan Kasım Salim’e Mardin Sakatlar Derneği Başkanı Hasan Anuk ve ilçe genelindeki engelliler bir araya gelerek kendisine destek verdiler. Belediye önünde toplanan engelliler adına bir açıklama yapan Anuk, “Çalışma hakkı, uluslararası sözleşme, anayasa ve yasalarla güvence altına alınmış en temel haklardan biridir. Engellilik meselesini uzuv eksikliği, yeti yetmezliği, fiziksel kısıtlılık olarak ele almak son derece yetersizdir. Önemli olan, engelli bireylerin toplumsal yaşama katılımda karşılaştıkları güçlüklerin aşılması ve buna bağlı yaşanan hak mahrumiyeti ve mağduriyetlerin sona erdirilmesidir. 31 Mart 2019 Genel seçimlerinden sonra Derik Belediye Başkanlığını kazanan HDP'li Belediye Başkanı Mülkiye Esmez ve yanına topladığı birkaç kişi ile personellere istifa etmeleri için mobbing uygulamıştır. Bunun en son örneği olarak da Derik Engelliler Dernek Başkanımız Kasım Salim’e yapılan mobbingdir. Mevcut belediye başkanının seçildiği HDP Genel Merkezi ve milletvekilleri her fırsatta engellilere yönelik olarak pozitif ayrımcılık yapılması yönündeki açıklamaları varken aynı partiden seçilmiş olan Delik belediye başkanı ise Engelli Personele yönelik sürekli baskı uygulamıştır. Derik Belediye Başkanlığı bünyesindeki Personel A.Ş de personel olarak çalışan Delik Engelliler Dernek Başkanımız Kasım Salim'in istifa etmesi için sürekli ayrımcılık ve mobbing uygulanmış, tüm bu uygulamalara rağmen istifa etmeyen arkadaşımızın iş akdi hukuksuz bir şekilde sonlandırılmıştır. Engellilere yönelik bu ve benzeri hukuksuz uygulamalara karşı hangi parti olursa olsun sessiz kalmayacağımızı ve bu durumun gerek hukuki gerekse de sosyal olarak takipçisi olacağımızı belirtiyoruz.”dedi.

Öte yandan, Derik Belediyesi yetkilileri, bu konuda açıklama yapmak istemediklerini belirtti.YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

İşadamı Hadi Kahraman'dan Eğitime arsa desteği

Kızıltepe ilçesinde hayırsever, okul için arsa hib [...]

1 gün önce...

Kızıltepe’de inşaatı tamamlanan 7 okul eğitim-öğretime açıldı

Mardin’in Kızıltepe İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet [...]

8 saat önce...

2020 asgari geçim indirimi 2020 AGİ ücreti ne kadar oldu?

Asgari ücretin belirlenmesinden sonra, Asgari Geçi [...]

1 gün önce...

Kredi kartı kullananlar dikkat!

Ticaret Bakanlığı, internet ve telefon aracılığıyl [...]

1 gün önce...

Erdoğan'dan Eğitim Özeleştirisi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İbn Haldun Üniversitesi Kül [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN