İstismar davasında, sanığa 80 yıl 10 ay hapis cezası

İstismar davasında, sanığa 80 yıl 10 ay hapis cezası
18 Eylül 2019 Çarşamba Saat 09:56 0

Derik ilçesinde 2017 yılının Mart ayında yaşları 6 ile 12 arasında değişen 50 öğrenciyi cinsel istismara maruz bırakan okul temizlik görevlisi M.Ş.Y.’nin tutuklu yargılandığı davanın karar duruşması görüldü. Sanık M.Ş.Y.’ye 80 yıl 10 ay hapis cezası verildi

Mardin 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya mağdur ve sanık tarafları ile avukatları katıldı.

Sanık M.Ş.Y. tutuklu bulunduğu cezaevinden duruşmaya getirilerek, hazır edildi. Yapılan kimlik tespitinin ardından duruşma başladı.

Duruşmada ilk olarak söz alan mağdur avukatları, çocukların ifadelerini baskı altında geri çektiklerini belirterek, savcılık mütalaasına katıldıklarını, sanığın "Birden fazla çocuğun nitelikli cinsel istismarı" suçlamasıyla cezalandırılmasını istedi.

Ardından söz alan sanık avukatları ise, müvekkillerine karşı bir komplo kurulduğunu ileri sürüldü. M.Ş.Y.’nin daha önce ihbar ettiği köy muhtarı ve kardeşinin intikam almak için bu tarz bir komplo kurduklarını ileri süren avukatlar müvekkillerinin beraatini istedi. Avukatlar ayrıca ses kayıtlarında ismi geçenlerin tanık olarak dinlenmesini ve okulda görev yapan öğretmenlerin de tespitinin yapılmasını istedi.

Savcılık makamı, sanık avukatlarının taleplerinin reddi yönünde karar verilerek, daha önce vermiş olduğu mütalaayı tekrarladı.

Mahkeme sanık M.Ş.Y. hakkında 8 mağdur yönünden ayrı ayrı 2 yıl 6 ay, 5 mağdur yönünden ayrı ayrı 3 yıl 5 ay, 4 mağdur yönünden ölümle tehdit suçlamasından ayrı ayrı 4 yıl, yaşları 12'den küçük 9 çocuğun cinsel istismarı suçlamasından ayrı ayrı 3 yıl 1 ay hapis cezası verdi. Mahkeme toplamda M.Ş.Y.’ye 80 yıl 10 ay hapis cezası verdi. M.Ş.Y.’ye verilen cezalar en alt sınırdan verildi. M.Ş.Y. bazı suçlamalardan ise beraat etti.

Duruşma öncesi Mardin Şahmaran Kadın Platformu yaptığı açıklamada çocukların istismar edilmesine sessiz kalmayacaklarını dile getirdi.YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Nusaybin'de hasar tespit çalışmalarına başlandı

Mardin Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ekipleri, [...]

1 gün önce...

Kızıltepe'de Cumhuriyet Bayramı satranç turnuvası

Kızıltepe ilçesinde Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü [...]

1 gün önce...

Vergi uygulamalarında yeni dönem

E-Belge ve e-Defter zorunluluğu için öngörülen cir [...]

1 gün önce...

İmam Hatipliler, Mezunlarla Buluştu

Mardin Önder İmam Hatipliler Derneği, her yıl gel [...]

1 gün önce...

Ömerli'de ana güzergahta çalışmalar sürüyor

Ömerli Belediyesi ilçenin daha yaşanılır, daha mod [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN


YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar