Jan'da yeni dönem heyecanı

Jan'da yeni dönem heyecanı
05 Ekim 2015 Pazartesi Saat 17:33 0

TRT KURDİ'de yayınlanan Mardin'de çekimleri devam eden Berdan Mardini ile Gönül Dilan'ın paylaştığı 'Jan' (Sızı) adlı dizinin yeni yayın dönemi heyecanı sürüyor.

Geçtiğimiz yıl Ekim ayında Mardin'de çekimlerine başlanan ve 13 bölüm olarak öngörülen ardından da gösterilen yoğun ilgi üzerine 40'a aşkın bölümü çekilerek yayınlan Dizi, yeni yayın döneminde de ekranlara gelmeye devam edecek.

Seyirciden büyük ilgi toplayan Jan adlı dizinin sezon finali Mardin'de Sezon finalini renkli düğün görüntüleriyle ekrana taşınacak olan yeni yayın döneminin ilk bölümünün çekimleri Mardin'in farklı noktalarında yapıldı.

Berdan Mardini'nin müstakbel eşini canlandıran Gönül Dilan, düğün sahnesinde giyeceği gelinlikler için Mardin'de şubesi bulunan ünlü gelinlik markası olan Henna'yı seçti. Ravza Caddesi üzerinde bulunan Mardin Henna Gelinlik Mağazasına taşınan dizi seti ve ekibi, Dizideki gelin Gönül Dilan'ın gelinlik seçmesi, denemesi ve hazırlanmasının canlandırıldığı beş sahnelik çekimi iki günde ancak tamamlayabildiler.

Aslen Savur Sürgücülü olan Berdan Mardin'i ile oyuncu Berdan Mardin'i ile oyuncu Gönül Dilan'ın baş rollerini oynadıkları dizi, Müslüman bir erkek ile Süryani bir genç kızın imkansız aşkını konu alıyordu.


Jan Dizisinin Hikayesi
Mardin'de geçen dizi, 90'lı yıllar ile günümüz arasında geçişlerin olduğu bir hikayeye sahip. Demir ailesiyle Akgün ailesi arasında kökeni geçmişe dayanan sorunlara rağmen birbirini seven, Süryani kız Yuliana ile Kürt genci Ferat'ın aşkını anlatan dizinin her bölümünde 1990'lı yılların bölge halkı üzerinde bıraktığı tahribatlara değiniliyor. Göç, köy yakmalar, faili meçhul cinayetler, işkenceler gibi birçok bıçak sırtı konunun ele alındığı dizi, bölgede yoğun bir ilgiyle izleniyor. Bölgede yaşananların işlendiği dizi, Kürtçe bilmeyenlerin de izlemesi için aynı zamanda Türkçe dilinde de alt yazılı veriliyor.
Yönetmenliğini Yunus Emre Karadavut’un yaptığı dizinin oyuncuları arasında Berdan Mardini, Gönül Dilan, Kadir Kırıcı, Wesen İsmail, Şehmus Kartal, Cemile Ceylan, Ahmet Tekeş, Şehriban Destina, Asuman Yolcu, Enwer Karahan yer alıyor.

GERÇEK HİKAYEDEN EKRANA 'Jan' dizisinin en büyük özelliğinin gerçek Mardin'i anlatması olduğunu söyleyen Berdan Mardini ise şöyle konuştu: "Dizinin konusu gerçek bir hikayeden geliyor. O dönemlerde yaşanılan olayları eksiksiz bir şekilde ekrana taşımak en büyük amacımız. Dönemsel olayların yanı sıra aşkın da işlendiği dizide barış sürecini ele alıyoruz. Aşiret olaylarının artık çok eskilerde kaldığını, insanların dostluk içinde yaşadıklarını izleyiciye doğru bir şekilde anlatıyoruz."YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Genç Çiftlerin hayalini süsleyen kampanya

Mardin’de açılışının ikinci yılını kutlayan bir ge [...]

14 saat önce...

Midyat’ta meydana gelen kazada 4 kişi yaralandı

Mardin’in Midyat ilçesinde hafif ticari aracın odu [...]

1 gün önce...

WhatsApp sohbetlerinde yeni dönem

Facebook'un bünyesinde bulunan mesajlaşma uygulama [...]

1 gün önce...

Dolarda yeni zirve!

Dolar kuru bugün ne kadar? (26 Ekim dolar - euro f [...]

1 gün önce...

Mangal Aşkı, Az kalsın mahalleyi yakıyordu

Derik ilçesinde bir apartmanın çatı katında mangal [...]

22 saat önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN