Kaçacak Delik mi Arıyorsunuz?

31 Mart 2020 Salı Saat 17:41

Bugünlerde yeryüzünün her noktasına yayılan ve görülen virüs salgını, yeryüzünün hiçbir dilini, dinini ve ulusunu asla ama asla tanımıyor.

 İnsanlık yeryüzünde nice fekakeler yaşamış ve aynı şekilde yaşıyor ve de yaşamaya da devam edecektir. Depremler, kasırgalar, toprak kaymaları, yangınlar, çekirge istilaları, bunun yanında içinde bulunduğumuz günlerde herkesin ondan köşe bucak kaçtığı ve adeta tüm insanlığı bitirecek olan (korona virüs gibi) salgın hastalık ve de birçok felâket insanlığın başına gelmiş gelmeyede devam edecektir. Ne yazıktır ki, bu tür olayların ciddi manada büyük can ve mal kayıplarına sebebiyet verdiği gibi dünya tarihininde akışını ciddi manada değişim yönünden etkilediğini görmemiz de mümkündür.

 İşte tam da bu salgın hastlalıkların özellikle de içinde bulunduğumuz zamanda ortaya çıkan korona virüs salgını yeryüzünün her noktasında bütün insanlığı ciddi bir imtihandan geçirmektedir. Ne kadar da şiddetli ne kadar da hüzünlü günleri geçirdiğimizin kanıtı olarak insanların ölümleri, insanların kapılarını kendilerinin üzerlerine kitlemeleri, paranın, malın, mülkün, zenginliğin ne kadar da boş olduğunu, küçücük bir virüsün ne kadar acımasızca insanların canını aldığını nefessiz bıraktığını ve ne kadar da aciz insanlar olduğumuzu, ne kadar da basit sıradan insanlar olduğumuzu bir kez daha bu virüs sayesinde görmüş olduk.

 

Zenginiz diyenler, paranıza güvenenler, fakir fukaraya bakmayanlar, müslümanlık görevlerini ve insanların görevlerini yerini getirmeyenler, faiz verip yiyenler, küçücük bedenlere tecavüz edenler, kadınları öldürenler, her gün televizyonlarda, medyada şurda burda kendi bedenlerini sergileyenler, fitne fesatlık yapanlar, namusuzluk yapanlar, hainlik yapanlar, hak hukuk bilmeyenler, zalimce davrananlar, zalim olanlar, torpille en üst rütbelere gelenler, insanların hakkını yiyenler; ne oldu o kadar paranıza ne oldu o kadar zenginliğinize ne oldu o kadar mal ve mülkünüze ne oldu? O kadar hak hukuk bilmeyenlerden oldunuz ne oldu? O kadar zalimlik yaptınız, o kadar insan öldürdünüz, o kadar çocuk katili oldunuz ne oldu? Neden eğlenmelerinize devam etmiyorsunuz? Neden eskisi gibi olamıyorsunuz? Neden dışarıya çıkıp her gün kameralar karşısına çıkıp mikrofonu elinize alıp konuşmuyorsunuz?

 Ne oldu Ölüm korkusu mu sardı bedeninizi?

 Yoksa paranız sizleri kurtaramayacak mı? Dört duvar arasında kitli kalmak nasıl bir duygudur söyler misiniz?

 Harama el uzantanlar, haksız kazanç sağlayanlar, hak yiyenler, zalimce davrananlar, faiz yiyenler, faiz yapanlar, fitne fesatlık yapanlar, küçücük çocuklara tecavüz edenler, namusuzluk yapanlar, sahte işler yapanlar, kadınları öldürenler, ihtiyarları rencide edenler sizler, “çinliler haram hayvanları yerler ve onların yüzünden salgın hastalık çıktı” der durursunuz utanmadan! Yüce Allah’ın haram kıldığı her şeyi yapanlar onlarla birlikte sizler de oldunuz.  

 Ey Utanmazlar!

 Cenâbı Allah (c.c) sizleri kendi camisinden kovdu. Farkında mısınız?

 Cenâbı Allah (c.c) sizleri Peygamber Efendimizin mescidinden kovdu. Farkında mısınız?

 Kendinize hiç sordunuz mu bu soruları? Söyler misiniz bana! Ne yaptınız da Cenâbı Allah sizleri Mescidi haramdan kovdu.

 Kendi yüzlerinize aynadan bir bakın! Sahi hiç baktınız mı?

 Korona virüsü çıkmadan evvel hak yiyenler, faiz yiyenler, haram işler yapanlar, fuhuş yapanlar, kumar oynayanlar, suç işleyenler, kadınları öldürenler, çocuklara tecavüz edenler kimlerdi acaba? Sizler miydiniz yoksa yarasa ve fareleri yiyen çinliler miydi?

 Bankaların önünde faiz için izdiham yapanlar kimlerdi? O sıralara girenler kimlerdi? Fuhuşatın en pisliğini yapanlar kimlerdi sizler değil miydiniz? Faizi helalmiş gibi faizle şeytana ortak olanlar kimlerdi sizler değil miydiniz? Mazlumun emeğine göz dikenler kimlerdi sizler değil miydiniz?

 Lakin bugün korona virüsünden ötürü ağlıyor sızlıyorsunuz, evlerinizden bir adım atıp dışarıya çıkamıyorsunuz. Allâh’ın evleri olan mescidlere gidermiyorsunuz, bir ekmek almaya bile korkar oldunuz. İşte Cenâbı Allah böylesine her şeyi kapatır yüzünüze.

 Sizler Müslümanız diyorsunuz, ama; Kin var, haksızlık var, nefret var, iki yüzlülük var, fuhuş var, faiz var, cinayet var, tecavüz var, insan öldürmek var, kadın öldürmek var, çocuk öldürmek var, yaşlıyı sokağa atmak var, ihanet var, günahkarlık vebası var, göstermelik namaz kılma ve göstermelik müslümanlık var. Ne pislik ararsan var. İşte bu kadar pislik varken nasıl virüs gelmesin, nasıl bela gelmesin, nasıl ölümler olmasın.

 Böylesine felâketlerin birer ilahi cezalandırma olarak meydana gelip gelmediğiyle ilgili kesin bir yargı olmazsa bile inanılan en doğru şeyinde bu olduğu inanılmaktadır.

 Evet!

 Gün gelecek bu virüs vebasının pisliği bitecek, lakin yine aynı şekilde insanlık kendi o pis haline geri dönecektir. Yine çamura batmış eski durumuyla yüzmeye çalıştığı o pislikte keyif alarak yüzmeye devam edecektir.

 Makelemi şu temenniyle bitirmek isterim:

 “Koronavirüs salgını, genel bir şekilde İslam toplumunda bir özeleştiriye ve muhasebeye yol açması dileği ve temennisiyle…”

 Allah (c.c) bütün İslam ümmetini korusun.

 Güzel günler diliyorum.

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


YORUMLAR :::

 1. Ğursi
  14 Nisan 2020 Salı Saat 07:45 CEVAPLA
  Yazara aynen katılıyorum. Bu Milletin bundan bile ders çıkarma kabiliyetini yitirmiş olduğu yapılan fiil ve eylemlerinden anlaşılmaktadır.
 2. Karantina
  10 Nisan 2020 Cuma Saat 13:43 CEVAPLA
  Anlaşılan sizin gibi karakterden yoksun insanlar kendilerine çeki düzen vermesi gereken bir zaman içinde olduğunu unutmuş olacaksınız ki Yazar da sizler için bir yazıyı kaleme almış olacak ki, sizler yine de ne musibetlerden ne de yazılanlardan ders çıkaracak bir karakterde değilsiniz. Çünkü karakterden yoksun insanlarsınız.
  • covid-19
   24 Nisan 2020 Cuma Saat 16:18 CEVAPLA
   Takma bir adla kendi kendine yorum yapmak çok basite kaçmış, hatta zavallıca... Gerçek bir entelektüel çaba içine girip biraz kitap okumanız gerekiyor.
 3. COVID-19
  03 Nisan 2020 Cuma Saat 01:05 CEVAPLA
  Yine ahlaki çöküş edebiyatı, yine başımıza ne musibetler cezalar gelecek teranesi.
  Bu korona günlerinde her tarafı dökülen bu yazı kesinlikle karantinaya alınmalı. Yazarın da “Karantina Kitap Oluyor!” kampanyasına dâhil olup, Karantina serisinde yer alan kitapları okuması iyi olur.

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

DİĞER YAZILARI :::

Hepsini Gör
# YAZI TARİH
1. İnsanı Körleştirip Kısırlaştıran Duygu: EGO 26 Kasım 2020 Perşembe Saat 11:52
2. Erdemli Yaşamak 11 Kasım 2020 Çarşamba Saat 10:54
3. Makama Getirilen Makamsız Kişi(ler) 27 Ekim 2020 Salı Saat 11:27
4. Toplumda Birlikte Yaşama Bilinci 09 Eylül 2020 Çarşamba Saat 14:30
5. Aynı Geminin Yolcuları mıyız? 15 Ağustos 2020 Cumartesi Saat 19:57
6. “Eşcinsellik” ve “Diğer Tüm Sapkınlıkların” Sonu “Lut Kavmiyle” Aynı 27 Nisan 2020 Pazartesi Saat 17:59
7. Ateşten Bir Gömlek: Kibir! 15 Şubat 2020 Cumartesi Saat 14:00
8. Saltanatına güvenme, Egondan kurtul! 14 Ocak 2020 Salı Saat 12:07
9. Fakirliğin faizi ne oluyor! 23 Aralık 2019 Pazartesi Saat 12:01
10. İnsanların En Sevimli Oyuncağı: Yalan! 02 Aralık 2019 Pazartesi Saat 22:10

YORUMLANANLAR :::

Suriyeli anne yaşadığı “dramı'' anlattı

Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Mardin’e gelen H [...]

1 gün önce...

Büyükşehir'de yolsuzluk iddialarına tutuklama

Mardin Valisi Mustafa Yaman'ın Büyükşehir Belediye [...]

1 gün önce...

Hamit Kılıçarsalan Vefat Etti

Mardin'in tanınmış simalarından Kızıltepe'de yerle [...]

1 gün önce...

Tır, Otobüs Durağına Daldı

Mardin Kızıltepe Karayolu'nda seyir halindeki Tır' [...]

1 gün önce...

Hamit Kılıçaslan kimdir?

1948 yılında Kızıltepe’nin Smailaxa köyünde dünyay [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN


YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar