Kadim İnsanların Ülkesi İran (2)

11 Eylül 2019 Çarşamba Saat 15:52

Sınır kapısından araç ile geçmek için ilk olarak Triptik Karnesi almanız gerekiyor. Triptik Karnesi için de önceden bankaya araç değerine göre 500 ile 1000 $ teminat yatırmanız lazım. Sınır kapısında TURİNG Kurumunun ofisinden ise 400 TL karşılığında sarı renkli Triptik Karnesi alarak geçiş yaptık. Bu karne beş yapraklı olduğu içinde de sadece beş defa İran’a gidip gelebiliyorsunuz.  Harç pulu ve gümrük işlemlerinden sonra Türkiye tarafından hiç zaman geçirmeden direk İran sınırına geçtim. Burada 20 yıl önceki Habur Sınır Kapısının durumunu bilen biri olarak Türkiye’nin 20 yıl önceki görüntülerini hatırlatan bir manzara ile karşılaştım. Bütün işlemler ağır aksak yürütülüyor. Bürokratik işlemler uzadıkça uzatılıyor. Sınırdaki bu uygulamaya şahit olunca para bozdurduğum Şimal adındaki genç bize işlemlerde yardım etmek istediğini söyleyince ben de kabul ettim. İşlemler bitince de kendisine 200.000 Tümen (10 TL) vermeyi zar zor da olsa almasını kabul ettirdim.

Sınır kapısı aslında o ülkenin aynı zamanda bir aynası konumunda. Daha ilk girişte evrakları eksik olan bir şoförün pasaport arasına koyduğu 100 bin tümen karşılığında işini yaptırdığını görünce İran’daki sistemi az çok tahmin etmeye başlamıştım. Bu konuda da yanılmadığımı gezi boyunca fark ettim. Çünkü İran’da yasaklar kağıt üzerinde var, ama uygulamada hepsi hikaye.

 

Türkiye’ye karşı aşırı bir sevgi var

Amerika hariç gezdiğim bütün ülkelerde Türkiye’ye olan sevgi gösterisinin aynısına sınır kapısına daha ilk adım attığım andan itibaren burada da şahit oldum. Bana işlemler için mihmandarlık yapan ve kendisi ile Kürtçe ve Türkçe konuşarak anlaştığım Şimal, en çok görmek istediği yerin İstanbul olduğunu söyleyerek Türkiye’de yaşadığımız için de ne kadar şanslı Kürt olduğumuzu da hatırlattı.

İran’da tanıştığım insanlar sayesinde ve orada geçirdiğim süre boyunca sürekli çocukluğumu yaşıyor gibiydim. Sanki zamana bir yolculuk yapmış gibi hissediyordum kendimi. Küçüklüğümüzdeki o samimi, içten ve masum duyguları orada iliklerime kadar hissederek bir kez daha yaşadım.  Şimdiye kadar gördüğüm insanlar arasında sıcakkanlılık, yardımseverlik ve misafirperverlik konusunda kesinlikle bir numaradırlar. Belki de dışarıya yani bozulmaya kapalı bir toplum olmalarından dolayı o bozulmayan fıtrat sayesinde dünyanın en iyi insanları bu ülkede yaşıyor. İnşallah samimiyetlerini kaybetmezler.

 

Yok böyle bir misafirperverlik

Oradaki ilk diyalogları “Konuğumuz ol, Bizden olsun, Sen misafirsin.” üstüne kurulu. Gezi boyunca senin her daim ayrıcalıklı misafir olduğunu hissettirecek bir nezaket davranışı sergiliyorlar. Mesela; bakkala da gitsen, seyyar satıcıdan bir şey de alsan, taksiye de binsen, ilk parayı uzattığında nezaketlerinden ötürü “Almayayım, bizden olsun” derler. Tebriz’de İrancell hattının niçin çekmediğini öğrenmek için gittiğimiz bir turizm şirketinde hattımıza bizden habersiz para yüklemesini, Bir müzede Türkçe konuştuğumuzu duyan bir rehberin bizimle konuşmak için bulduğu bahane ile tanışıp bizleri kendi görev yaptığı belediyenin turizm otobüsüne bindirerek bütün tarihi mekanları gezdirmesi, Kum’da gideceğimiz yere fazla yürümemek adına çok uzak yere park ettik diye bir otopark görevlisinin kendi motosikleti ile arkamızdan gelmesini, Senandaj’da para bozdurma yerini sordurduğum seyyar satıcının kendisi eşlik edemediği için telefonla aradığı bir taksiciye çağırıp kendisi taksi ücreti ödeyerek beni göndermek istemesini, Kendowan’da yemek yediğimiz lokantada Türkiye’den geldiğimizi öğrenen canlı müzik ekibinin yemek yediğimiz süre boyunca bizlere Türkçe parçalarla eşlik ederek yemek ücretimizi ödemek istemelerini, Shand’da kapalı bankanın önünden ayrıldığımı gören birinin arabasını durdurup nasıl yardımcı olacağını sorması ile para bozdurmak istediğimi söylemem üzerine üç ayrı kişiyi telefonla arayıp en son para bozduran kişiyi bulunduğumuz noktaya kadar çağırıp yardımcı olması karşısında o an yaşadığım duyguları tarif edecek kelime bulamam. Ve gezi boyunca bunun gibi daha birçok güzel misafirperverlik örneği yaşadık.

Bunun yanında ülkede, özellikle inanılmaz bir şekilde evde misafir konaklama kültürü (Couchsurfing) var. İran’da özellikle de değişime açık, biraz daha yurtdışından gelecek insanlarla iletişim kurmak isteyenler, turistler ile internet sayfaları üzerinden tanışıp, onları evlerinde ağırlamak istiyorlar. Online olarak bu güzel insanlarla tanışıp, mesajlaşıp, direk evlerinde ya da neresi uygunsa buluşup onlarda kalabiliyorsunuz. Biz de geceyi konaklamak için bir kaç aileye baktık ama programımız uyuşmadığı için nasip olmadı.  

 

Süper Benzin alın

Israrla kendi evinde misafir etmek isteyen evli ve iki çocuk babası olan 20 yaşındaki Şimal’la vedalaştıktan sonra Khoy şehrine gitmek üzere yola çıktık. Tek şeritli yolda 80 kilometreye yakın yol kat ettikten sonra Khoy şehrinde hem yapılan uyarılar üzerine hem de Irak tecrübeme dayanarak zorda olsa süper benzin satan bir petrol istasyonu bularak 23 TL (480.000 Tümen) karşılığında 60 litrelik benzin deposunu fulledim. Araçların benzin almak için birçok yerde sıraya girdiği akaryakıt istasyonları burada Türkiye’nin aksine çok kirli ve bakımsız durumda. 


YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

DİĞER YAZILARI :::

Hepsini Gör
# YAZI TARİH
1. Bir babanın ardından… 19 Ekim 2019 Cumartesi Saat 18:06
2. Kadim İnsanların Ülkesi İran - Tebriz 04 Ekim 2019 Cuma Saat 17:34
3. Kadim İnsanların Ülkesi İran (3) 14 Eylül 2019 Cumartesi Saat 12:24
4. Kadim İnsanların Ülkesi İran (1) 11 Eylül 2019 Çarşamba Saat 15:30
5. Mardin'in Basınına Dair 11 Eylül 2019 Çarşamba Saat 15:29
6. Bugün günlerden...! 09 Ağustos 2019 Cuma Saat 19:01
7. Ottawa Antlaşması üzerine 16 Temmuz 2019 Salı Saat 20:23
8. Soykırımı Unutma, Unutturma... 11 Temmuz 2019 Perşembe Saat 16:54
9. Geçmişi Acılarla Dolu bir Coğrafya (2) 03 Temmuz 2019 Çarşamba Saat 19:54
10. Geçmişi Acılarla Dolu bir Coğrafya (1) 01 Temmuz 2019 Pazartesi Saat 20:05

YORUMLANANLAR :::

Demirkaya: Halk Kütüphanesi inşasına bu yıl başlanacak

AK Parti Mardin Milletvekili Cengiz Demirkaya, Kız [...]

1 gün önce...

Bakanı güldüren soru "Çeki yazılan adama kız dahi verilmiyor"

"Türkiye için Değişim Başlıyor" konulu toplantı iç [...]

1 gün önce...

Kim Bilir Bilgi Yarışması il finalleri Kızıltepe’de yapıldı

Kim Bilir sloganıyla düzenlenen Gençler Arası Bilg [...]

1 gün önce...

Gazeteci Velit Aok’un acı günü

Gazetemiz internet editörü Velit Aok’un bir süredi [...]

1 gün önce...

Araçtan hırsızlık güvenlik kamerasına yansıdı

Kızıltepe ilçesinde park halindeki hafif ticari ar [...]

4 saat önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN