Kadim İnsanların Ülkesi İran (3)

KÖŞE YAZISI
PAYLAŞ:

Bir litrelik benzinin bir litrelik su ile aynı fiyat olduğu İran’da yollar geniş ve trafik akışı da oldukça problemsiz. Çok da trafik ışığının kullanılmadığı ülkede hemen bütün kavşaklar geniş ve dikkatli geçiş ışık uyarıları sayesinde araçlar bekleme yapmadığı için yoğunluk oluşmuyor.. Trafik ve yön levhaları sayesinde çok da problem yaşamadan gezdik.    

Sınıra en yakın yerleşim yeri olan Khoy Şemsi Tebriz-i’nin doğduğu ve halen türbesinin olduğu şehir. Burada fazla durmadan Tebriz’e doğru yola çıkıyoruz. Yol üzerinde belki de Mardin ismine benzerliği olduğu içindir ki programımızda olmamasına rağmen Marand şehrine uğradık. Burada telefon hattı çıkarmak için zorunlu da olsa bir şehir turu atmak zorunda kaldık. Burada banka, PTT, GSM işlemlerinin yapıldığı bir işyerinde pasaport üzerinden özellikle navigasyonda kullanmak için İrancell’e ait bir hat çıkardım. 5 GB ve bir ay için 500 dakika bir konuşma süresi için 50 tümen (İran’da tümendeki 4 sıfırı atarak dillendiriyorlar. 500.000=50) ödeyerek çıkardığım hat sorunsuz bir şekilde bizi idare etti.  

Bankanın içindeki koruma kapısı açık ATM’den bile anlaşılacağı üzere her şey Allah’a emanet yürüyordu burada. Belki de Türkiye’den geldiğimi öğrenmesi ile biraz daha konuşmak için olacak ki 10 dakikalık işlemi iki saatte ancak bitirebilen kasiyerle Türkçe yaptığım sohbetle bölge hakkında epey bilgi aldıktan sonra akşam karanlığı ile Tebriz’e doğru yola çıktık.


İletişim sıkıntısının olmadığı ülke

Tebriz, Azeri bölgesi olduğu için iletişimde de fazla bir sıkıntı yaşamadık her yerde Türkçe konuşuluyordu. Hemen herkesle gayet güzel anlaştık. Üçte birlik bölümünü gezebildiğimiz İran’ın hiçbir yerinde aslında iletişim ve dil sıkıntısı çekmedik. Azerice ve Kürtçe konuşabilenlerle bu dil üzerinden Farsıca konuşanlarla da Kürtçe ve Türkçe kelimelerini karıştırarak anlaşabiliyorduk. Azerice Türkçesini bilenler zaten bizimle konuşmak için bahane arıyorlar gibiydiler. Gitmeden önce biraz Farsça öğrenin dediğim çocuklara bile mahcup olmuştum. “Baba burada zaten Türkçe konuşuluyor.”diyerek adeta Farsça konuşan birilerini arıyorlardı. Ülkenin her bir şehrinde özellikle Nissan qasqainin de ismini onlardan aldığı ve birkaç kelime farklı olsa da bildiğimiz Türkçe ile konuşabileceğiniz Kaşgay Türkleri ve Azeriler ile karşılaşıyorsunuz. Türkiye’den sonra sanki Azerbaycan’dan bile daha fazla Türkçe’nin konuşulduğu yer İran’dır sanırım. Yani anlayacağınız İran’da hiç yabancı bir ülkedeymişiz hissine kapılmadık.

Tebriz’e vardığımızda akşam yemeği için ilk olarak bir parkta mola verelim dedik. Araç için park yeri bulmakta sorun yaşayınca bir eğlence veya bir özel gün olduğunu düşündük. Sonradan öğrendik ki İran’da hayat ikindiden gece yarısına kadar parklarda devam ediyormuş. Piknik sepetini kapan parka koşuyor. İlk defa burada beton asfalt demeden; orta refüşte, sokak ortasında, kaldırım üstünde kilimini serip piknik yapanları gördüm. 

İkindiden sonra mesainin bitmesi ile halk adeta parklara akıyor. Sosyal hayat akşamla birlikte yerleşim yerlerinin hemen dört bir tarafında bulunan parklardan devam ediyor. Cızbız yapmanın genelde yasak olduğu parklarda İnsanlar çoluk, çocuk, yol kenarında bile olsa gölgelik buldukları yerde hatta bir caminin avlusunda, tesisin kenarında bile oturup kamp kurabiliyorlar.


Yol boyunca korna çalarak sevgilerini gösteriyorlar

İran'da Türkiye’ye ve Türkiye’den gelenlere karşı aşırı sevginin beslendiği yerlerin başında Tebriz geliyor. Gittiğimiz her yerde, Türkiye’den geldiğimizi; aracımızın plakasından anlıyor olacakları ki gece bile kimisi korna çalarak kimsi de pencereden başını çıkararak selam verip sevinç ve sevgilerini gösteriyorlardı. Yola çıkmadan ne olur ne olmaz aracımızı yarım karavanaya çevirmiştik. Bu sevgi gösterilerinden kendimizi de güvende hissettiğimizden olacak ki ilk geceyi bu parkta geçirdik.

Anaerkil yapısıyla kadının sosyal yaşamda erkekten daha çok görünür olduğu İran’da kadına dair aklınıza gelen bütün bildiklerinizi bir kenara bırakın. Şeriat, yasaklar, kurallar, kanunlar, devrim muhafızları… hepsi kağıt üzerinde. İslam adı altında kadınların başını kapatması da göstermelik, stada almamaları da. Kadınlar başlarına göstermelik bir bez bağlamak şartıyla palyaçoya dönüşecek kadar bile olsa makyaj yapıp, sokakta bele kadar yamalı kot pantolon giyebiliyor. Örtüleri de sıkça kaydığı için başları adeta açık dolaşıyorlar. Ahlak polisliği de sözde kalmış.  Toplumun hemen yarısına yakını zamanında verilen o aşırı rejim baskısının getirdiği etki tepki meselesinden olacak ki yasak bulduğu her şeyi ev partilerinde zaten yapıyorlar. Rejim de bunu bildiği için yasak konularında son zamanlarda birçok uygulamayı oldukça gevşetmiş.

   İşte, biraz da bu rahatlıktan olsa gerek, her çarşamba bir grup kadın bazı parklarda saçları açıkta olacak şekilde tepkilerini dile getirmeye başlamışlar. Bir de çoğu ek iş bile yapan genç kızların, kadınların en büyük harcaması estetik ameliyatları ve güzellik ürünlerine oluyor. Burunları sargılı birçok genç kızla karşılaştığımızda öğrendik ki burun ameliyatları alabildiğine yaygınmış. Bunu da güzelleşme uğruna yapıyorlarmış. 

Nezir Güneş

Mardin Gazeteci ve Yazarlar Derneği Kurucu Başkanı Mardin Life Dergisi ve Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Şırnak AA-TRT Muhabiri 2000-2002 Şırnak İHA Muhabiri 2002-2004 Mardin İHA Temsilcisi 2004-2

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle