Kadına Şiddetin Önüne geçmek için film çektiler

Kadına Şiddetin Önüne geçmek için film çektiler
11 Eylül 2019 Çarşamba Saat 13:38 0

Son dönemlerde Türkiye'nin gündeminden düşmeyen kadına şiddete seyirci kalmak istemeyen bir grup genç bir araya gelerek bir sinema filmi çekti. Kadına şiddeti dikkat çekmek amacıyla kamera karşısına geçen gönüllü grubun çektiği filmin fragmanı sosyal medyada izlenme rekorları kırıyor.

Mardinli üç genç kısıtlı imkanlarla sosyal farkındalık yaratmak amacıyla çektikleri "Sokakların Kanunu; Ailene iyi Bak" isimli bir film çektiler.

Gönüllü oyuncularla gerçekleştirilen projenin yapımcılığını 24 yaşındaki Halil Tuncer’in, yönetmenliğini İbrahim Yılmaz’ın ve senaristliğini ise Güler Solum’un üstlendiği kısa film, kadına şiddeti ve bağımlılığı konu alıyor.

Filmin hem senaristliğini üstlenen hem de filmde şiddete uğrayan bir kadını canlandıran Güler Solum, “Sessizce kenarda, köşede annemizin, kardeşimizin, komşumuzun, arkadaşımızın veya herhangi birisinin mutlaka acısına, sıkıntısına, şikayetine şahitlik etmişizdir. Bir şekilde kayıtsız kalmama durumu yaşıyorsunuz. Biz de aslında sessiz çığlıklar yerine sesli çığlıklar atma taraftarı olduk. Bir şekilde bu insanların sesini duyurmak için bu filmi çekme kararı aldık. Biz sesini duyuramayanların, sesi olmak için yola çıktık. Bunun yanında madde bağımlılığı daha fazla sesi duymamış acılar. Belki çok fazla örtbas edilmiş sancılar. Evet defalarca belki bu sessizliğe ses veren yapıtlar olmuş ama bu yetmiyor. Çünkü günümüzde bu acılar halen devam ediyor. Biz de bunun arkasında durup onlara bir nebze bile olsa destek olmak istedik.”dedi.

Filmde şiddete uğrayan bir kadını oynadığında çok farklı bir duyguya kapıldığını anlatan Solum, “Son zamanlarda kadınlara yaşanan şiddete dikkat çekmek için düşündüğümüz bir senaryoyu hayata geçirdik. Bu konuda gerek gerçek olayları irdeleyerek gerek basından takip ettiğimiz olayları ekrana farklı bir açıdan yansıtmak istedik. O an neler hissettiğimi tarif edecek kelime bulmakta zorlanıyorum. Empati kurdum. Kendi sancılarımla eksiklerimle bütünleştim. Aslında o caddede tek başına dolaşırken bu acıyı çok yerinde yaşadım. Ötekileştirmeden ötekileşmeyeyimin sancısını hakikaten yaşıyorsunuz. Çünkü aynı acıyı yaşayanlar bile diğer acı çekenlerin yanında çok da fazla olamıyor. Hakikaten yalnız kalıyorsunuz. Yalnızlığı en acı şekilde derinden hissettim. Aslında en derin da acı buydu.”diye konuştu.

Projenin yapımcılığını üstlenen Halil Tuncer, “Birçok insan gibi bizlerde bir kadının ötekileştirilmesine, bir çocuğun sessiz çığlığına, görünen gücün ardında farkedilmeyen eksiklere , var olma mücadelesine , aydınlıkları baskılayan karanlıklara , geçmişin esaretine boyun eğen unutulmuşlara ses olmak için yola çıktı. Elimizden geldiğince mazluma, garibe ses olmak için mesleğimiz gereği sosyal farkındalık yaratmak istedik. Projemizde büyük sıkıntılar inanılması güç olaylar ile mücadele edip cebimizdeki son kuruşa kadar kullanıp Mardin'den başlayıp İstanbul'da çekimlere devam ettik.Tüm ekip arkadaşlarımız gönüllü olarak oynadı. Hazırladığımız fragman sosyal medyada izlenme oranımız çok iyi gerçekten çok iyi bir etkileşim alıyoruz ve insanlar çok merak ediyorlar. İzledikleri görüntüler kamera arkalar ve Montajlı hali epey takdir topladı. Bütün ekip gönüllü bundan dolayı da sosyal medyadan gelen mesajlar farklı yerlerden gelerek destek verenler bizi takdir ediyorlar ve bu projenin içinde yer olmak istiyorlar.Eldeki kısıtlı imkanlara ve zor şartlara rağmen fragman çekimlerini tamamladık. Sunum için 90 dakikalık senaryomuz hazır. Senaryomuz ve oyuncularımız olarak artık desteğe ihtiyacımız var, bundan dolayı destek beklemekteyiz”dedi.

Yönetmenliğini yapan İbrahim Yılmaz, “Bu projede yer aldığım için gerçekten çok mutluyum. Kamera arkasında gerçekten çok farklı tepkiler aldık. Bir bayanın o soğuk havada çıplak ayaklarla o sokakta yürümesini gören yerli ve yabancı bütün insanların dikkatini çekti. Kimi ceketini çıkararak kadına vermeye çalıştı. Kimisi ayağındaki ayakkabıyı çıkarıp o kadına verdi. Kimisi de bizzat kendisi ile ilgilenip yardımcı olmak istemesi bizi gerçekten sevindirdi. İnsanlık daha ölmemiş dedik. Kameraları görmedikleri için herkes bir koruma içgüdüsü ile yardım etmek istedi. Biz bu duruma bir anlamda çok sevindik. Ama sadece izleyenler de olmadı değil. Ülkemizde kanayan yaralarını çok, bunları bitiremeyiz ama en azından susan sessiz suskun insanların sesi olmaya gayret edeceğiz böyle devam edeceğiz.”dedi.YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

KÜLTÜR SANAT HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Coronavirus tedavisi gören Molla Mahmut Kılınç’ın durumu iyiye gidiyor

Mardin’de Coronavirus testi pozitif çıkan ve hasta [...]

1 gün önce...

Karantinadan kaçan bir kişi tüm binanın karantinaya alınmasına neden oldu

Koronavirüs test sonucu pozitif çıkan ve İstanbul' [...]

23 saat önce...

Tarihin tanığı Gazeteci Abdulkadir Asman'ı kaybettik

Nusaybinli emektar Gazetesi Abdulkadir Asman, geçi [...]

1 gün önce...

Anne yüreği korona virüse karşı kolları sıvadı

Mardin'de bir oğlu sağlık çalışanı diğeri ise genç [...]

1 gün önce...

5 kişi yaşamını yitirdi Ünlü iş adamı 276 kişiye virüs bulaştırdı

Vaka sayılarındaki hızlı artışı değerlendiren uzma [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN


YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar
Mehmet Arasan
Mehmet Arasan

Ölüm Üzerine...

1
M.Burhan Hedbi
M.Burhan Hedbi

Toplumsal pişmanlık ...

2
Osman Yıldız
3
Kadir Üründü
4
M. Sait Ekinci
M. Sait Ekinci

Sen Neymişsin Corona

5
Mehmet Kızılkaya
Mehmet Kızılkaya

Kaçacak Delik mi Arıyorsunuz?

6
Mustafa Aydın
Mustafa Aydın

Bu Günler de Geçecek

7