Kadınlar, sorunlarını masaya yatırdılar

Kadınlar, sorunlarını masaya yatırdılar
19 Ocak 2012 Perşembe Saat 14:42 0

Güneydoğum Derneğinin öncülüğünde, Ankara'da bir araya gelen "Kadın Çalıştay Grup"u Kadının İş Gücüne Katılımını masaya yatırdı.

    Mardin 22. Dönem Milletvekili Nihat Eri'nin de konuşmacı olarak katıldığı, Güneydoğum Derneği'nin "3.Kadının İş Gücüne Katılım Çalıştayı", TOBB'un  ev sahipliğinde, Ankara'da  geniş bir katılımla yapıldı.
    Derneğin, Gazi Üniversitesinin ev sahipliğinde yaptığı ilk iki çalıştayın  katılımcılarının oluşturduğu ve süreklilik kazanan "Kadının iş gücüne Katılımı Çalıştay Grubu"nun gerçekleştirdiği 3, Çalıştaya, TOBB'un illerdeki Kadın Girişimcilerinden de katılım oldu. Bir çok ilin kadın girişimcilerinin hava muhalefeti nedeniyle katılamamasına karşın, çaliştaya kalabalık ve seçkin bir ekiple katılan Bartınlı kadın girişimciler ile Aksaray  Kadın Girişimciler başkanının katılımı çalıştaya  ayrı bir heyecan kattı.
    Siyasi partiler, Kadın STK'ları, Kamu Kurum ve Kuruluşları ve  bazı Üniversitelerden  temsilciler  ile Gönullülerden oluşan, toplumun farklı kesimlerini temsil eden  ve konuya duyarlı isimlerin oluşturduğu katılımcılar, ilk iki çalıştay sonuç raporların ışığında konuyu  tartışmaya açtılar. Bir çok konuda taban tabana zıt görüşlere sahip olmalarına rağmen, konuşmacılar Kadının iş gücüne Katılımı konusunu buyuk bir olgunlukla tartıştılar.
    İki saat süren tartışma sonunda; "Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı"nın adında "Kadın" kelimesinin de yer alması, konuşurken ve yazarken, kadına "Bayan" vs. demek yerine "Kadın" demek gerektiği, Kadın-Erkek eşitliğinin hayata geçirilmesi, Kadının eğitimine önem verilmesi ve her kötülüğün nedeni olan toplumsal yoksulluğun giderilmesi konusunda hemfikir olduklarını dile getirdiler.
    Ayrıca yapılan konuşmalarda aşağıdaki hususlara özel vurgu yapılmıştır:
      Kreşler ve bakımevlerinin, ekonomik ve ulaşılabilir bir şekilde devreye sokulması  ve çalışan kadınlara ücretsiz kreş ve yaşlı bakım hizmetinin sağlanması.
      Kadınlara çalışma hayatında pozitif ayrımcılık uygulamalarının sürdürülebilir olmasının sağlanması,
     Üst düzey yöneticiliğin ve uzun çalışma saatlerinin getirdiği gece yarısı eve ulaşım ve güvenlik sorunlarının  kadın açısından çözülmesi,
     İş garantili eğitim verilmesi,
     Kadınların kayıt dışı çalışmasını önleyecek politikaların geliştirilmesi,
     Kadın girişimciliğinin desteklenmesi,
     Kadın dostu şirketler” sertifika programlarının artırılması,
    Kadın girişimciliğinin takibini yapmak amacıyla istatistiksel veri tabanı hazırlanması, buna ilaveten hizmet veren, işveren, iş arayan, profesyonel kadın + kadın öğrenciler gibi gruplardan oluşan (sektörel ve mesleki ayrışmalar da dikkate alınarak) bir kadın veritabanı oluşturulması 
    Yoksul kadınlara mikro-kredi verilmesi ve finansal desteğin artırılmasının sağlanması,
    Kadın istihdamı konusunda çalışan dernek ve vakıfların işbirliğini sağlayacak platformun  oluşturulması,
    Kadın ve kadın istihdamıyla ilgili kurum ve kuruluşlarda özellikle bölgesel bazda kadın bakışlı işgücü piyasası analizleri ve çalışmalarının yapılması,
   Kadın girişimciliğinin teşvik edilmesi. Bu konudaki eğitim, bilgi ve finans kaynaklarının kadınların kolay erişimine sunulması ve sonuçların takip edilmesi,
   İstihdamda kadın kotası ve pozitif ayrımcılığın, devlet politikası olarak benimsenmesi.

   YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Mardin'de trafik kazası: 2 yaralı

Mardin'in Nusaybin ilçesinde sürücüsünün direksiyo [...]

1 gün önce...

Millî Eğitim Bakanlığı'ndan LGS ve YKS açıklaması

Millî Eğitim Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "L [...]

1 gün önce...

Mardin'de kısıtlamanın kalkmasının ardından yoğunluk başladı

Mardin'de sokağa çıkma kısıtlamasının sona ermesiy [...]

1 gün önce...

Mardin’de 434 aileye ayni ve nakdi yardım ulaştırdı

İnsani yardım çalışmalarına devam eden Mardin Umut [...]

1 gün önce...

Mardin Ovası’nda tarım arazilerinin imara açılmasının önüne geçilecek

Mardin Valisi Mahmut Demirtaş, Mezopotamya Ovası’n [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN


YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar