Kahraman: Hiç kimse bir diğeri gibi düşünmek zorunda değildir!

Kahraman: Hiç kimse bir diğeri gibi düşünmek zorunda değildir!
11 Ekim 2014 Cumartesi Saat 22:23 14

Mardin'in önde gelen kanaat önderlerinden Mehmet Vejdi Kahraman, son günlerde yaşanan Kobani olaylarıyla ilgili yazılı bir açıklamada bulundu.

Verilen demeçlerin toplumu karşı karşıya getirerek ayrıştırmaya yöneltiğini ifade eden Kahraman hassas dönemde herkesin daha fazla bir sorumluluk hissiyatıyla davranması gerektiğinin altını çizdi.

Kahraman açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Kobani'ye destek verelim derken bölgemizde son günlerde yasanan olaylar Kobani'ye ne kadar yaradı? Bölgemize ve halkımıza etkileri neler oldu? Yağmalanan ve yakılan isyerleri yakılan resmi binalar ve okullar Kobaniye ne kadar faydası oldu? Doğrusu merak ediyorum. Bölgemize gelecek olan turizm turlarının tamamının iptal olması Kobani'ye ne kadar faydalı olmuştur?
Ve en önemlisi ölen insanlarımızın ve yitirilen canların Kobani'ye ne kadar faydası dokunmuştur? Yani işin özü yaşanan bütün olayların bizim halkımıza insanımıza zarar vermiştir.
Halbuki Kobani eylemlerinde ilk başta toplumun her kesiminden ciddi anlamda destek bulmuşken şiddet ve yağmalama olayları vuku bulduktan sonra toplumun her kesimi tarafından verilen bu desteğin geri çekildiğini gördük.Olaylar öyle bir hal aldı ki Kobani icin birlik ve beraberlik mesaji verilmek istenirken bölge insanını karşı karşıya getirme eylemine dönüştü. İslami hassasiyeti olan insanlarımızla eylem yapan kesim karşı karşıya getirilmek istendi. Bu çok tehlikeli bir durumdur. Çünkü bu bölge daha önce bu tur sıkıntıları yaşadı ve bundan da çok zarar gördü.
Çünkü bu bölgede her kesimden ve düşünceden insanlar yaşamaktadır. Herkes benim gibi düşünmeli ve hareket etmeli görüşü bizce çok yanlış bir görüş olduğu gibi kimseye de "benim gibi düşüneceksiniz" de diyemezsiniz. Herkesin fikrine düşüncesine yaşam tarzına hepimizin saygı göstermesi gerekir. Topluma verilen mesajlara çok dikkat etmek gerekir. Bu hassas dönemde verilen mesajlar çok ağır neticeler doğurabilir. Vebali çok büyüktür ve ağırdır. Herkesin bu süreçte dikkatli ve sorumlu davranması gerekir. Allah u teala'dan dileğim birlik ve beraberliğimizi kardeşliğimizi bozmasın."


YORUMLAR :::

 1. ahmet
  14 Ekim 2014 Salı Saat 23:10 CEVAPLA
  yıllardır kötünün iyisi ak parti diyordunuz oyları veriyordunuz . şimdi verdiğimiz oylar haram olsun diyorsunuz. gene sandıktaa en iyisi akp der oy atarsınız.:))
 2. selam ozan
  14 Ekim 2014 Salı Saat 23:08 CEVAPLA
  yaşananlar üzüntü verici bir durum ama suan büyük orta doğu projesi yavaş yavaş işliyor işid denilen bela sadece kobanede kalmıcak vaadedilmiş toprakları israile hediye etmek için buraları israile temizlemek ve israile hibe etmektir.. israilin hiç açıklaması oldumu. veya ıngilterenin. bunlar perde arkasında içkilerini yudumlarken gülüyorllardır.buralarda iç savaş cıkarmak ve halkı birbirine kırdırmak. ve sonucunda onca can kaybı zarar.kimin hoşuna gider. tabiki dış ülkelerin.bunu yapan kim akp hdp ise yıllardır uyutuldu oradaki vekiller hep oyalandı veya kasti olarak bugünleri bekledi iki tarafta sağduyulu olsa. bunlar aşılır ama akp maalesef dış güçlerin piyonlgunu yapıp işide destek verdi..çünkü büyük orta doğu projesi bunu istiyor....ama çözümü şudur. halkların bu oyunu bozması sağduyulu olması.birilerin yaşasın işid demesi birilerinin de yakıp yıkması ancak iç çatışmaya mahal verecektir.tepedekilere zaten birşey olmaz olan halka olacaktır.sevgili kardeşlerim abilerim.lütfen sağduyulu.olalım birlik ıcınde bu oyunları bozalım..çünkü yıllardır ortadoğu ülkelerinde operasyonlar yapılmaktadır. somut örnek vereyım lübnan yemen filistin mısır libya ırak suriye bunlar şuan nerde ve ne alemde.bir düşünün bu ülkelerin hallerini . sırada türkiye var.uyanın artık.büyük düşünelimki. bu oyunları bozalım
 3. lalezar
  14 Ekim 2014 Salı Saat 23:08 CEVAPLA
  kahraman adam yine kahramanlığını yapmış
 4. batuhan can
  13 Ekim 2014 Pazartesi Saat 19:30 CEVAPLA
  Erdogan agzi ne olcak braz yurekli olun ama nerde
 5. kabalalı
  13 Ekim 2014 Pazartesi Saat 18:05 CEVAPLA
  cesur ve yürekli mesajınız için teşekkürler sizin gibi 3 kişi daha çıksa bu eylemleri yapacak kimse olmazdı
 6. mirza
  12 Ekim 2014 Pazar Saat 22:45 CEVAPLA
  diyap: AKP devleti derken neyi kastediyorsun?
  100 tane PKK örgütü 1 tane "AKP devleti"ne kurban olsun.
 7. Diyap alan
  12 Ekim 2014 Pazar Saat 22:43 CEVAPLA
  AKP DEVLETI VE ONLARI TUTAN VE işide yar
 8. Hatay'lı Öğretmen
  12 Ekim 2014 Pazar Saat 21:42 CEVAPLA
  Mardin’in hassas dengelerini ancak Mardin’in havasını içine iyice çekmiş insanlar anlayabilir. Mehmet Vejdi Bey bölgenin hassas dengelerini iyi bilen ve bu bölgenin havasını içine iyice çekmiş biri anlaşılan. Farklı inançtan, mezhepten ve ırktan insanların bir arada yaşadığı güzide Mardin şimdi huzursuzluğun, hüznün hakim olduğu bir şehir halini aldı. Memurundan esnafına, hastanesinden sokaklarına kadar her yerde huzursuzluk hakim. Yaşanılanların demokratik hakkın kullanılması ile yakından uzaktan ilgisi yoktur. Hiçbir vicdanın ve aklın kabul etmeyeceği derecede çevreye, esnafa, sivil halka, kamu mallarına zarar verildi. Tamamen insanlık dışı olaylar yaşandı. Artık kimsenin inancından, düşüncesinden dolayı bir diğerini yargılamadığı ve sağduyulu davrandığı günlere acilen dönmesi dileğiyle…
 9. kiziltepeli mehmet
  12 Ekim 2014 Pazar Saat 21:40 CEVAPLA
  Soylemeyeni siz soylediniz.Evet baskanim esnaf perisan oldu.Kiziltepeliler bu gunleri asla unutmayacak asla.İşidi kinayanlar işidleştiler.. sahi amac neydi anlamadim kobanemiydi Yoksa talan yağma yakma yikmamiydi.Neden bir parti yetkilileri cikipta onlari durdurmadi.olan yine bize oldu.hep kendi insanimiz zarar goruyor.ama biz hakediyoruz onlari basimiza getiren biziz.onlara verdigim oy haram olsun.Allah hepimizin sonunu hayretsin.
 10. ABDÜLHAKİM ÇELİK
  12 Ekim 2014 Pazar Saat 20:58 CEVAPLA
  Aynen katılıyorum tam isabet tebrik ediyorum herkes sizin gibi duyarlı olup üzerine düşeni yapsa iyi olurdu.
 11. Doğrusunu söylemiş tebrik ederim
  12 Ekim 2014 Pazar Saat 17:58 CEVAPLA
  Ulaş korkut
 12. Biri
  12 Ekim 2014 Pazar Saat 17:45 CEVAPLA
  En doğru açıklamayı yaptınız BDP'nin söylemediği doğruyu çünkü bunların hepsi onlar yüzünden oldu. :(
 13. kasım
  12 Ekim 2014 Pazar Saat 10:42 CEVAPLA
  güzel bir açıklama ağzınıza ve yüreğinze sağlık. sizin gibi cesur ve yürekli insanlar olduğu müddetce bir sıkıntı olmaz bu bölgede
 14. Şemseddin
  11 Ekim 2014 Cumartesi Saat 23:23 CEVAPLA
  Keşke sizin gibi barışçıl birine oy verseydim, esnafın 10 gündür anasını ağlattılar

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

POLİTİKA HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Meclis toplantısı devam ediyor

Mardin Büyükşehir Büyükşehir Belediyesi, ağustos a [...]

1 gün önce...

Türk ve Çinli çiftin çocuklarına Nusaybin'de sünnet

Türk ve Çinli çiftin çocuklarına Nusaybin'de sünne [...]

1 gün önce...

Eczacılardan Eczacıya şiddet açıklaması

Mardin’de bir süre önce bir eczacının darp edilmes [...]

1 gün önce...

Memur-Sen zam teklifine ilişkin basın açıklaması düzenledi

Hükûmetin zam teklifini kabul etmeyen Memur-Sen, k [...]

11 saat önce...

BİLSEM Sonuçları Açıklandı!

Mardin’de 2015 yılında kurulan ve Genel Yetenek/Zi [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN


YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar
Nezir Güneş
Nezir Güneş

Bugün günlerden...!

1
Faraç Çobanoğlu
Faraç Çobanoğlu

Yolum Maraş'a Düşünce

2
Fırat Ensari
Fırat Ensari

Yaşamın Adaleti

3
Mustafa Aydın
4
Kadir Üründü
Kadir Üründü

Ters Açı...

5
Abdurrahim Akdağ
Abdurrahim Akdağ

Girdi, Sermaye, Kaynak

6
Muhammed Dağ
Muhammed Dağ

Aydın(lık) Sorunsalı

7