Kalenin Açılamamasını Bakanlık Bütçesine bağladı

Kalenin Açılamamasını Bakanlık Bütçesine bağladı
12 Nisan 2018 Perşembe Saat 18:56 2

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, incelemelerde bulunduğu Mardin Kalesinde kalenin turizme açılması ile ilgili yaptığı açıklamada bakanlık bütçesinin kısıtlı olmasına Mardin Kalesi'ni öncelikli sıralamaya yerleştireceklerini söyledi.

Mardin Valisi Mustafa Yaman, TBMM İdare Amiri Ceyda Bölünmez Çankırı ve Mardin Milletvekili Orhan Miroğlu ile birlikte Mardin Kalesini ziyaret eden Bakan Kurtulmuş, kale hakkında burada görev yapan askerlerden bilgi aldı.
Burada kendisine ikram edilen sezonun ilk çağlasını da yiyen Bakan Kurtulmuş gazetecilerin kalenin ne zaman açılacağı ile ilgili sorularına cevap verdi. Bakan Kurtulmuş, "Hakikaten muhteşem bir kültürel zenginlik var bu kalenin ihya edilmesi, bu caminin yeniden ihya edilmesi, buradaki kültürel varlıkların yeniden onarılması ve özellikle de Mardin Kalesi'nin sivil halka ziyarete açılması Mardin'in önemli öncelikli turistik hedeflerinden birisi olması gerekir. Bununla ilgili olarak da bakanlık olarak çalışmalarımızı sürdürüyoruz. İnşallah önümüzdeki yıldan itibaren bu kalenin imar ve restoresi için ilgili ödenekleri de bir şekilde çıkarıp çalışmaları başlatacağız. Yerinde gördüm. Bu bakımdan da çok iyi oldu. Hakikaten büyük bir tarihi zenginliği çeşitliliğe sahip olan bir şehrimiz. Dünyanın belki de en güzel açık hava Müzesi. Sahip olduğumuz bu güzellikleri sonraki nesile daha düzgün bir şekilde aktarabilmenin gayreti içerisinde olmamız lazım. İnşallah beraber Mardin halkı da bu işi benimseyerek ve sahiplenerek Mardin'in tarihi dokusunu güçlendirir kuvvetlendiririz."dedi.
Bir gazetecinin "Kaleyi açmanın bir süresi var mı?"sorusuna Bakan Kurtulmuş, "Tabii önce niyet ve imkan meselesi. İmkanlarımız olsa bunu yarın sabahtan itibaren başlatırız. Ama nihayetinde bakanlığımızda çok kısıtlı bütçe hareket eden bakanlıklardan biri. Türkiye'nin ne yazık ki her bölgesinde yüzlerce binlerce onarılmayı restore edilmeyi bekleyen eserlerimiz var. Bunları onarmak için çok az ödenek ayırabiliyoruz. Bunları restore etmek için bir sıraya koyuyoruz. Ama Mardin Kalesi'ni öncelikli hale getirmemiz lazım. Mardin kentine yapılacak en iyi hizmetlerden bu olacağını düşünüyorum."cevabını verdi.
Mardin'in Anadolu'daki farklı medeniyetlerin, kültürlerin, kavimlerin ve insanların bir arada yaşadığı sembol şehir olduğunu, kentin birlikte barış içerisinde yaşamanın, komşu olarak aynı sokakların, mahallenin ve kentin insanları olarak bir arada yaşamanın çok güzel örneklerini tarih boyunca vermiş olan bir kent olduğunu dikkat çekti.
Bölgede terörle mücadelede gelinen noktada huzurun ve sükunetin sağlandığını vurgulayan Kurtulmuş, bunun en güzel göstergelerinden birinin Mardin'e dışarıdan gelecek ziyaretçi sayısında gerçekleşecek artışlar olduğunu, son zamanda ziyaretçilerin önemli bir derecede arttığını gördüklerini ifade etti. Mardin'in kültür ve turizm canlılığını artırmak için de hükümet olarak üzerlerine düşen her türlü desteği vermeye ve katkıda bulunmaya hazır olduklarına değinen Kurtulmuş, Mardin halkı ve yöneticileriyle beraber olduklarını göstermek için burada olduklarını bildirdi.
İnsanları ayırmanın mümkün olmadığına işaret eden Kurtulmuş, "Mardin'de yaşayan bir Arap'ın Kürt'ten, bir Türk'ü, Arap'tan ve Kürt'ten, bir Müslümanı Mardin'de yaşayan bir Süryani'den, aynı sokakta komşu iki esnaf ve yan yana yaşayan iki aileyi birbirinden ayıran nedir? Bunların arasına fitne sokmaya, aralarını açmaya kimsenin gücü yetmez. Biz Anadolu topraklarında kardeşlik, barış ve esenlik mücadelesi veriyoruz ve sonuç alıyoruz. İnşallah alacağız. Biliyoruz ki halkımız bizden yanadır." ifadesini kullandı.


YORUMLAR :::

  1. KIZILTEPELİ
    12 Nisan 2018 Perşembe Saat 23:05 CEVAPLA
    SİYASETÇİ OLAN OLMAYAN YETERKİ RESİMDE ÇIKSIN .İCRAAT YOK RESİMDE GÖRÜNMEK VAR
  2. Ğursi
    12 Nisan 2018 Perşembe Saat 21:34 CEVAPLA
    Para yok ya! Bir de bakmışız ki kaleyi satmak için ihaleye çıkartmışlar.

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

TURİZM HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Mahallesindeki ihtiyaç sahipleri için seferber oldu

Artuklu merkez Ensar Mahallesi Muhtarı İsa Dal, ke [...]

1 gün önce...

Bölünmez’den 500 bin liralık yardım

Türkiye dahil birçok ülkede etkisini gösteren Koro [...]

1 gün önce...

Molla Mahmut Kılınç dua bekliyor

Araştırmacı-Yazar Molla Mahmut Kılınç’ın Coronavir [...]

1 gün önce...

Sokağa çıkma yasağı geliyor

Kulislerden alınan bilgiye göre, 65 yaş üstü vatan [...]

1 gün önce...

Sağanak yağış sele dönüştü

Nusaybin'de meydana gelen sağanak yağış sonrası bi [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN