Kalp Dostu Alıç, Tezgahlardaki Yerini Aldı

Kalp Dostu Alıç, Tezgahlardaki Yerini Aldı
09 Kasım 2016 Çarşamba Saat 17:38 0

Sonbahar mevsiminde yetişen ve aynı zamanda kışın habercisi olarak bilinen alıç (aluç) tezgâhlardaki yerini aldı.

Mardin’de dağlık arazilerde doğal olarak yetişen ve kalp sağlığına olan faydaları ile dikkat çeken alıç meyvesi tezgahlardaki yerini aldı.
Mardin merkeze bağlı Zinnar köylerinde yetişen ve köylüler tarafından toplanarak pazarda satılan alıç meyveleri, vatandaşlardan da yoğun talep görüyor.
Dağlardan topladığı alıçları satarak geçimini sağlayan Ahmet Çakar, alıçın Mardin’de doğal şifalı meyve olarak bilindiğini söyledi. Çakar, "Kalp ve damar sağlığı olmak üzere birçok hastalığa şifa olduğu için de çok fazla talep görüyor. Mardin’de alıç çok tüketiyor. Alıç doğada kendi yetişen bir meyve ama herkesin toplamaya vakti olmuyor. Ben de dağlardan topladığım alıcı 5 liradan satıyorum." Dedi.
Yabani bir meyve olarak bilinen ve sık tüketilen alıç, soğuk havayla birlikte tezgâhlara düşen bu meyve kışın habercisi olarak da biliniyor. Dağlık kesimlerde doğal olarak yetişen alıç birçok hastalığa da deva oluyor.
Alıç'ın soğuk havaların habercisi olduğunu belirten Alıç satıcıları, aile bütçesine katkıda bulunmak için dağlardan topladığı Alıç'ı cadde üzerinde satan satıcı:
“Okuldan artan zamanlarımda dağlardan topladığım aluçları cadde üzerinde satarak aileme yardımcı oluyorum. Bu meyve vatandaşlar tarafından çok tüketiliyor. Dağlık alanlarda herhangi bir bakıma ihtiyaç duymadan kendiliğinden yetişiyor. Soğuk hava ve yağmurların başlamasıyla olgunlaşıyor. Biz bu meyveyi pet bardaklarda ve kilo işi olarak satıyoruz. Bardağını 50 kuruşa, kilosunu da 5 TL’ye satıyorum. Ama vatandaş genelde bardakla almayı tercih ediyor. Batı illerinde akrabalarına gönderenler kiloyla alıyor. Bazen 2 kilo bazen de 5 kiloya kadar sattığım oluyor. Ben şu an satışlardan memnunum.” dedi.

'Alıç'ın özellikle şeker hastalarına iyi geliyor'
Alıç’ın birçok derde de deva olduğunu, bu meyvenin özellikle şeker hastalarına iyi geldiğini belirterek, “Şeker hastaları tatlı meyveleri tüketemediği için bu meyveye yöneliyorlar. Bunun tadı ekşimsi olduğu için hem rahatsız olmuyorlar hem de hastalığa iyi geliyor. Şeker hastalığının yanısıra, kalp ritim bozuklukları, enfeksiyon hastalıklarına deva olduğu gibi idrar söktürücü ve kabız yapıcı etkileri de vardır. Bu meyve etkisini uzun süreli kullanımlar sonucunda gösterir. En az bir iki hafta kullanmak gerekir.” şeklinde konuştu.

Alıç (Ekşimuşmula)
Alıç diğer adıyla ekşimuşmula otu taşlık yerlerde çalılık arasında ya da ormanlık kesimlerde kendi kendini yetiştirebilen bir bitki türüdür. Meyveli ve çiçekli bir ağaçtır. Alıç bitkisi 10 m uzunluğa kadar büyüyebilen beyaz yada pembe çiçekli meyveleri ise 10 mm çapında yenilebilen bir bitki çeşitidir.
Evlerde süs bitkisi olarak da kullanılır. Alıç bitkisinin yapraklarından çay yapılarak özellikle kalp sağlığını korumak amacı ile kullanılır. Alıcın üzerinde yapılan araştırmalara göre içerisinde barındırdığı Triterpenoid saponinler, aminler ve flavonlar sayesinde özellikle kalp ve damar sağlığı olmak üzere bir çok hastalığa şifa olarak kullanılır.

Alıç Bitkisinin Faydaları
Alıç bitkisi kalp kaslarını güçlendirerek eklem kireçlenmelerinin de önlenmesinde bitkisel bir çözümdür.
Alıç bitkisi içerdiği C vitamini sayesinde kalp ve damar tıkanıklığına iyi gelir.
Vücutta gerçekleşen kan dolaşımımızı düzenler.
Kalbimizdeki damarları genişleterek kalbin daha rahat pompalamasını ve dolaşmasını sağlayarak kalbimize olan yükü hafifletir.
Mideyi kuvvetlendirir ve göğüs ağrılarına da iyi gelir.
Kalbimizin günlük atışını düzenleyerek düzensiz kalp atışlarının önüne geçer ve kalp krizi riskini en aza düşürür.
Damarlarımızda oluşan plakları yok eder ve oluşmasını engeller.
Yüksek olan tansyonumuzu düşürerek normal hale gelmesini sağlar.
Sakinleştirici etkisi sayesinde sinir bozuklu-ğunu dengeler ve sinir çarpıntılarını giderir.

Alıç Bitkisi Nasıl Kullanılır
Alıç bitkisinin hem yaprağı hemde meyvesi kullanılabilir. Alıç yaprağı kurutularak çay yapılır aynı zamanda da meyvesi yenilebilir. Alıç bitkisinin en çok faydalı yeri yapraklarıdır, kurutulan yapraklar sallama çay şeklinde demlenerek kullanılır, meyveleri yenmekle birlikte çaya tat verici olarak da kullanılabilir. Kurutulup kıyılmış yaprakları 1 tatlı kaşığı alarak sıcak suya koyulur 10 dk demlenmesini bekleyerek istenirse kurutulmuş meyvesi tat vermesi amaçlı bir tutam atılır. Günde 2-3 bardak içerek etkisini hissedebilirsiniz.YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

SAĞLIK HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Sulama tankerine çarpan kurye vefat etti

Kızıltepe refüjdeki ağaçları sulayan belediye araz [...]

1 gün önce...

Miroğlu: Bakanlar kurulu'ndan müjdeli haberi bekleyeceğiz!

Ankara'da AK Parti Genel Merkezi'nde Cumhurbaşkanl [...]

1 gün önce...

Mahkeme maske cezasını iptal etti: Devletin günde 3 maske vermesi lazım

Maske takmadığı için ceza yazılan kişinin cezası m [...]

1 gün önce...

Kızıltepe'nin sevilen simasi hayatını kaybetti

Kızıltepe'nin sevilen simalarından ve 40 yıldır bö [...]

12 saat önce...

Nusaybin'in Yeni Kaymakamı Emrullah Temizkan kimdir?

Resmi Gazetede yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararna [...]

11 saat önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN