Kan Basıncı Düşüklüğü Olarak da Bilinen: Tansiyon Düşüklüğü

Kan basıncı yani diğer adıyla tansiyon kanın damar içerisinde ilerlerken damar duvarlarına yaptığı basınç olarak tanımlanmaktadır.

Bu tansiyon değerleri büyük ve küçük tansiyon olarak iki şekilde değerlendirilir. Büyük tansiyon kalbin pompalama gücüne bağlı olarak damar yüzeyinde meydana gelen basınçtır. Küçük tansiyon ise kalbin gevşediği anda içerisine kan dolduğu zaman oluşan basınçtır. Tansiyon düşüklüğü nedeni nedir bunu öğrenmeden önce tansiyonun ne olduğunu ve normal değerlerini bilmek gerekmektedir.

Tansiyon değerleri bir cihaz yardımıyla (manuel veya otomatik olabilir) ölçülür ve mm/Hg cinsinden sonuçlar verir. Dünya Sağlık Örgütüne göre normal tansiyon sanırıları 120/80 mm/Hg civarındadır. Bu değerler çeşitli etkilere bağlı olarak yükselip düşebilmektedir. Normal tansiyon değerlerinin 90/60 mm/Hg’den küçük olduğu durumlar tansiyon düşüklüğü olarak adlandırılmaktadır.

Tansiyon değerleri birçok etkiye bağlı olarak düşebilmektedir ancak bazı kişilerde uzun vadede düşük tansiyon tablosu görülebilmektedir. Bu durumda kişiler normal tansiyon değerlerindeymiş gibi hiçbir rahatsızlık belirtisi göstermezler. Bu duruma uyum gösteren vücut tansiyon düşüklüğünde meydana gelen hiçbir belirti göstermezken başka bir kişide ciddi komplikasyonlar meydana gelebilmektedir.

Kan basıncı yani tansiyon, başta kalp olmak üzere birçok organ tarafından düzenlenmektedir. Örneğin bir böbrek hastasında tansiyon değerleri yüksek olurken bir hipoglisemi tablosu nedeniyle tansiyon değerleri düşüşe geçebilmektedir. Kanın damar duvarına yaptığı bu basınç hormonlar ve sinirler tarafından düzenlenmektedir.

Tansiyon Düşüklüğünün Nedenleri Nelerdir ?

Tansiyon değeri birçok nedene bağlı olarak düşüşe geçebilmektedir. Susuzluk, ilaç kullanımı veya altta yatan bir hastalığa bağlı olabileceği gibi doğuştan da tansiyon düşüklüğü problemi görülebilmektedir. Tansiyon düşüklüğüne genel olarak kardiyovasküler sistem hastalıkları, hormon bozuklukları, sinir hasarları ve gebelik gibi etmenler neden olmaktadır. Düşük tansiyonu tedavi etmek için uzman doktor tarafından tansiyona neden olan faktörün bulunması gerekmektedir.

Duruşsal nedenli düşük tansiyonlar hipotansiyon nedenleri arasında önemli bir yere sahiptir. Postural hipotansiyon olarak da adlandırılan bu durum duruş pozisyonundaki değişiklikler sonucu meydana gelmektedir. Otururken aniden ayağa kalkma gibi durumlar tansiyon düşüklüğüne neden olabilmektedir. Postural hipotansiyon sırasında hastada görüş bozukluğu, bayılma ve baş dönmesi gibi belirtiler görülebilmektedir. 

Tansiyon düşüklüğü sinirsel nedenli olarak da görülebilmektedir. Özellikle sinir sistemi hasarları ile beraber uzun süre ayakta durma gibi nedenlerle sıklıkla tansiyon düşüklüğü meydana gelebilmektedir. Duygusal baskılar ve stresler bu sorunu etkileyebilmektedir.

Tansiyon düşüklüğünde beyin ve kalp arasındaki iletişimde zayıflamalar görülür. Bazı durumlarda ise şok ile ilişkili olarak düşük tansiyon tablosu görülebilmektedir. Bu tansiyon düşüklüğü diğerlerine göre daha şiddetlidir ve ancak acil müdahale ile eski haline dönmektedir. İşte düşük tansiyona neden olan şok çeşitleri;

Aşırı kan kaybı

Enfeksiyon veya zehirlenme gibi durumlara bağlı olarak septik şok

Ciddi yanıklar veya ishal nedeniyle oluşan diyare

Kalp krizi veya akciğer embolisi nedeniyle kalpte meydana gelen şok

Anaflaksi, kafa travması ve karaciğer yetmezliği gibi şok tablolarında düşük tansiyon görülebilmektedir.

Düşük Tansiyonun Belirtileri Nelerdir ?

Kan, dolaşım sistemiyle beraber bütün dokulara ve organlara yeterli besini ve oksijeni götürür. Eğer kişide tansiyon düşüklüğü meydana gelirse yeterince kan vücuda gönderilemez ve çeşitli belirtiler ortaya çıkar. İşte tansiyon düşüklüğünde görülen genel belirti ve bulgular;

Baş dönmesi

Algı bozukluğu

Güçsüzlük

Yorgunluk

Baygınlık hissi

Kalp çarpıntısı

Eklemlerde ağrı

Dolgun olmayan fakat hızlı çarpan kalp

Oksijen yetersizliğine bağlı olarak görülen siyanoz ve sonucunda mavi cilt

Huzursuzluk

Uykuya meyillilik

Bilinç kaybı

Soğumuş ve terlemiş cilt gibi belirtiler düşük tansiyon hastalarında sıklıkla görülen belirti ve bulgulardandır.

Tansiyon Düşüklüğünün Tedavisi Nasıldır ?

Tansiyon düşüklüğü ciddi belirtiler ortaya çıkarmadığı sürece hastalara çok da fazla etkisi olmayan bir durumdur. Tansiyon düşüklüğü yaşam tarzında değişikliklere gidilerek veya altta yatan neden tespit edilerek ona yönelik tedavilerle ortadan kaldırılabilir.

Alanında uzman dahiliye doktorları hastaların yaşam tarzlarında ve beslenme düzenlerinde değişikliğe gidilerek bu durumun ortadan kaldırılacağını düşünmektedirler. Bazı durumlarda ek olarak ilaç tedavisi de verilebilmektedir.

Hızlı ayağa kalkmak ani olarak tansiyon değerlerini düşürebilmektedir. Ortostatik hipotansiyon olarak da adlandırılan bu durum tansiyonun düşmesiyle beraber bayılmalara da yol açabilmektedir. Bu nedenle tansiyon düşüklüğü yaşayan kişilerin bu hususa dikkat etmeleri gerekmektedir.

Uzun süre ayakta durmaktan kaçınılmalı ve sıkmayan çoraplar kullanılmalıdır. Bu şekilde hareketle meydana gelen düşük tansiyon olguları son bulabilmektedir.

Tuz kullanımının bir miktar arttırılması tansiyon düşüklüğünü önleyebilecektir bununla beraber düşük karbonhidrarlı beslenme düzenine su da eklenerek düşük tansiyon durumu ortadan kaldırılabilir.

İlaç tedavisi ise altta yatan nedene göre değişiklik gösterse de genel olarak tuz oranını düzenleyen ve kan basıncını ayarlayan ilaçlar kullanılmaktadır.

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle