Kan Davasını Milletvekilleri Tatlıya Bağladı

Kan Davasını Milletvekilleri Tatlıya Bağladı
13 Mart 2011 Pazar Saat 18:23 0

Mazıdağı İlçesinde Ekinci ile Eymür aileleri arasında yaklaşık 12 yıldır süren kan davası barışla bitti.

Mardin’in Mazıdağı ilçesinde Karalın köyü’nde ikamet eden Eymür ailesi ile Ekinci aileleri arasında Kız kaçırmadan çıktığı anlaşılan husumette her iki aileden de yaşamını yitirenler olmuştu. Yaklaşık 12 yıldır süren iki ailenin arasındaki husumetin bitmesi için AK Parti Mardin Milletvekilleri Mehmet Halit Demir ile Cüneyt Yüksel’in araya girmesiyle taraflar barış için ellerini buluşturdu.

Mazıdağı YİBO'da gerçekleştirilen Barış töreni çevre ilçelerden gelen aşiretlerin ileri gelenleri ile vatandaşların katılımıyla gerçekleşti. Okunan Kur’anı kerim tilavetinin ardından verdikleri karardan ötürü her iki ailelerin bireylerini tebrik eden ilçe Kaymakamı Serdar Kaya’dan sonra  AK Parti Mardin Milletvekili Cüneyt Yüksel, peygamber efendimizin hadislerinden örnekler vererek yaptığı konuşmasında en iyi ticaretin insanların gönlünü almak, rızalarını kazanmak olduğunun altını çizerek, barış kararı vererek birbirlerine sarılan her iki ailenin bir ömür boyu mutlu bir birliktelik içerisinde barış içerisinde yaşamalarını temennisinde bulundu.

Mardin Milletvekili Mehmet Halit Demir ise, “Her iki ailenin aradan geçen zamanda çok zor günler yaşadıklarına işaret ederek, “Ben iki aile arasında 12 yıl önce yaşananlara Husumet değil de, anlaşmazlık diyeceğim. Zira, Husumet sözcüğünün temelinde kin vardır. Ben bugün barış için bu kadar insanın huzurunda bütünleşen ailelerin kalbinde kin’e haset’e yada kötüye dair yorulabilecek hiçbir davranışa yer olmadığını düşünüyor ve buna da içtenlikle inanıyorum. Barış’a katkıda bulunmak isteyenlerin talebine olumlu yaklaşıp, şahitler huzurunda ellerini buluşturan bu aileleri herkesin huzurunda tebrik ediyorum. Bu güzel, manzaranın anlaşmazlığı süren yöredeki diğer ailelere de örnek olmasını temenni ediyorum.” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından yapılan dualar eşliğinde Ekinci Ailesi’nden Mehmet Ekinci İle Eymür Ailesi’nden Ahmet Eymür’ün herkesin huzurunda birbirleriyle kucaklaşmalarının ardından her iki aileye mensup diğer fertler de tokalaşarak aralarındaki husumete şahitler huzurunda son verdiler.

Yapılan barış merasiminin ardından hazırlanan barış yemeğine yaklaşık bin kişinin katılımıyla yenildikten sonra taraflar birlikte hatıra fotoğrafı çektirdiler.YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

POLİTİKA HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Yaralı at yol kenarına terk edilmiş halde bulundu

Savur ilçesinde yol kenarına terk edilmiş yaralı a [...]

1 gün önce...

Yeğenine cinsel istismarda bulunan şahıs tutuklandı

Kızıltepe ilçesinde, 16 yaşındaki yeğenine cinsel [...]

1 gün önce...

Başkan Erdem'den Başkan Şahin’e Plaket

Midyat Belediye Başkanı Veysi Şahin, Midyat Sokak [...]

1 gün önce...

Tedbirlerine uymayan işçi tazminatsız kovulabilir

Kanuna göre işveren işçilerini koronavirüse karşı [...]

1 gün önce...

Kantin işletmecileri, can suyu paketi istiyor

Kantinciler, “Bağ-Kur primi, SGK, vergi borcu, ele [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN


YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar
Dilan Özgün Uzm. Diyetisyen
Dilan Özgün Uzm. Diyetisyen

Ergenlik Döneminde Beslenme

2
Fırat Ensari
Fırat Ensari

Nefes Zamanı…

4
Nezir Güneş
Nezir Güneş

Korona Deyip Geçmeyin!

5
A.Vahap Kaya
A.Vahap Kaya

Nezaket

6
Gürsel Ekmen Miroğlu
Gürsel Ekmen Miroğlu

Arabuluculuk Kurumu ve Kavramı 

7