Kanaat Önderi!...

13 Şubat 2017 Pazartesi Saat 13:42

    Milletçe tarihi bir süreçten geçiyoruz. Şer  odakları  ortadoğuyu ve özellikle Müslüman ülkelerini hedef seçmişler; Cezair, Somali, Myanmar, Sudan, Yemen, Libya, Mısır, Filistin, Irak ve Suriye gibi ülkeleri önce refüze edip, sonra iç savaşa sürükleyerek nihai hedef olarak Türkiye'nin kapısına dayanmış bulunmaktadırlar. Yürüttükleri vekalet savaşları, etnik ve mezhebi fay hatlarını harekete geçirme planlarına karşı, Türkiye'nin toplumsal namusu siyasi, ekonomik ve askeri alanda sahaya inip,  karşı hamle yapması ile şer ittifakının hesaplarını ve gizledikleri planlarını ters yüz edip, açığa çıkardı yani takke düştü kel göründü misali.  

     Türkiye savunmadan taarruza geçme pozisyonu ile  bir taraftan şeytanı taşlarken diğer taraftan tavafını tamamlamaya çalışıyor. Yaralarını sarmak için ARGE çalışmalarının yanı sıra, toplumsal karşılığı olan sanatçı, siyasetçi, akademisyen, sivil toplum kuruluşları ve kanaat önderlerini sürece katarak ülke sorunlarına çare aramaktadır. 

    Birey olarak düşünüyorum; sanatçı, akademisyen ve sivil toplum kuruluşlarının kategorik yapıları bellidir; Lakin kanaat önderinin tespit ve liyakat noktasında hangi ölçüleri baz aldıklarını düşünmeden edemiyorum. Kanaat ve önderlik içi dolu iki kavramdır dolayısıyla liyakat, misyon, erdem, bilgi, fedakarlık, hasbilik, cesaret vs gibi meziyetlere sahip olması lazım. Amacım kimseyi küçük düşürmek değildir, İşin hakkını verenleri tenzih ediyorum lakin bunların  bir kısmı bırakın çare bulmayı, toplumsal talebi anlamaktan aciz oldukları gibi, bölgenin akademik algısına da zarar vermektedirler. Amaç Beştepe'yi görmek ve ilerideki siyasi emellerine referans oluşturmak için sayın cumhurbaşkanı ile aynı karede görünmek, bol yıldızlı otellerde konaklamak ve topluma kanaat önderi cakasını satmak olmamalı. Dolayısı ile yöre halkının taleplerini objektif aktarabilecek kanaat önderlerini tespit etmek için, toplum katmanlarının görüşüne ivedilikle baş vurulmalı, gerekirse anket veya mülakat sonucu ile belirlenmelidir, yoksa maksat hasıl olmaz. 

       Dimağı dolu, akan kardeş kanını durdurma reçetesi  ve çabası olan, toplum taleplerine sentez oluşturabilen, toplumsal namusa sahip, güneydoğunun gerçek yansıması olanlar seçilmeli. Sayın Cumhurbaşkanımızın aradığı profil bu olsa gerek. Aksi takdirde oluşan tarihi fırsat ve sürece, toplumsal beklentiye, ülkenin muhtaç olduğu birlik ve beraberliğe, akan kardeş kanına yazık etmiş oluruz.    
    
       Nasrettin hocaya sormuşlar; hiç evde helva yaptın mı?  hoca hayır demiş nedeni sorulunca hoca; bazen  yağ, şeker vardı un yoktu bazen hepsi vardı ben yoktum. Şimdi, ustamız mevcut, yağ, un ve şekerimiz de var, KURBAN OLURUM Ne olur! Lütfen! bu millete  helva tattıralım artık. Vesselam. 


YORUMLAR :::

 1. mardinli
  18 Şubat 2017 Cumartesi Saat 19:50 CEVAPLA
  ilimiz genelinde kendini kanaat önderi gören kaç kişi bölgedeki kan davasını başlamadan bitirmiş kaç kişi bölgenin huzuru barışı için çabalamış fakiri doyurmuş giydirmiş. cebinde parası olan kanaat önderiyim diyor ve maalesef yerel basın da bunları ön plana çıkarıyor.
 2. Şehmus Öztürk
  14 Şubat 2017 Salı Saat 22:05 CEVAPLA
  Kanaat önderi diye bir tâbirin olmaması lazım. Kanaat önderi ne arkadaş ?
  Cumhuriyet yönetimlerinde ve laik rejimlerde bu tür uygulamalar yasaklanmış ve suç unsuru olarak görülmüştür.

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

DİĞER YAZILARI :::

Hepsini Gör
# YAZI TARİH
1. Toplumsal Hafızamız Nerede? 02 Mayıs 2019 Perşembe Saat 10:47
2. Sel Gider Kum Kalır 20 Nisan 2019 Cumartesi Saat 13:54
3. Topal Molla Devrimi 13 Nisan 2019 Cumartesi Saat 13:51
4. Yetiş Sinbat Ülken Yanıyor! 27 Mart 2019 Çarşamba Saat 17:33
5. Sorunlu Dizilerin Kıskacında Mardin! 05 Mart 2019 Salı Saat 12:49
6. Münacaat ve Metafor 19 Şubat 2019 Salı Saat 12:25
7. Dünaysır Serencamı 11 Ekim 2018 Perşembe Saat 16:02
8. İlham Dağısın Mardin! 22 Eylül 2018 Cumartesi Saat 12:34
9. Politik Siyaset Yorumu 09 Mayıs 2018 Çarşamba Saat 15:25
10. Hey Gidi Değirmenci Amca 17 Nisan 2018 Salı Saat 15:16

YORUMLANANLAR :::

Mardin Barosundan Kayyum Açıklaması

Mardin barosu yaptığı basın açıklaması ile Mardin' [...]

21 saat önce...

Belediye Başkanvekili Kafkas yeniden göreve başladı

Derik İlçesinde terör örgütüne destek verdiği gere [...]

1 gün önce...

Zergan Deresinde Temizlik Çalışması Yapıldı

Cumhuriyet Mahallesi içerisinden geçen Zergan Dere [...]

1 gün önce...

Haber-Yorum Kızıltepe - Ceylanpınar Karayolu Can Almaya Devam Ediyor

Kızıltepe - Ceylanpınar Karayolu can almaya devam [...]

1 gün önce...

Kalkan, Mazıdağı'nın yeni kaymakamı oldu

Adıyaman vali Yardımcılığı görevine atanan Mazıdağ [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN