Kaplan'dan provakasyon uyarısı: Bakanlar gelmesin

Kaplan'dan provakasyon uyarısı: Bakanlar gelmesin
31 Aralık 2011 Cumartesi Saat 14:43 0

Uludere İlçesi’nin Irak sınırında hava operasyonunda ölen 35 kişi için kurulan taziye çadırında konuşan BDP Grup Başkan Vekili ve Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, taziye için bir bakanın bölgeye gelmesi halinde ’büyük provokasyon’ çıkacağını ileri sürdü.

Kaplan, "Provokasyona zemin oluşturacak bu geliş korkunç durumlara yol açacaktır. Gelmelerini istemiyoruz. Halk failleri bulsunlar, sonra gelsinler diyor. Bir provokasyon olursa artık gençleri biz değil, hiç kimse durduramaz. Burada, bu dağlarda herkeste silah var" dedi.

Operasyonda ölen 35 köylü için Şırnak’ın Uludere İlçesi Gülyazı Köyü’nde halı sahada taziye çadırı kuruldu. Taziye çadırın yanındaki bir eve de olayda yaşamını yitirenlerin fotoğraflarının üzerine ’Erdoğan’ın 33 kurşunu, 38 Dersim, Zilan, Ağrı bugün Kılaban (Uludere) Katil Erdoğan’ yazılı pankart asıldı.

KAPLAN: BAKANLAR GELMESİN

Taziye çadırını ziyaret eden BDP Grup Başkan Vekili ve Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, bugün taziye için Gülyazı’ya gidecekleri açıklanan Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay ve bakanları gelmemeleri uyarısında bulundu. Köylülerin, olayın onları failleri bulmadan bakanların taziyeye gelmelerini istemediğini söyleyen Kaplan, Bakanların bölgedeki Ak Partililer ve kendilerine yakın korucular ile büyük bir konvoy ile gelme hazırlığı yaptıklarını ve bunun da büyük bir provokasyona yol açabileceğini söyledi. Kaplan, şöyle dedi:

"Onlardan gelmelerini istemiyoruz. Halkımız kendi gelenek ve göreneklerine göre taziyeleri kabul ediyor. Provokasyona zemin oluşturacak bu geliş korkunç durumlara yol açacaktır. Gelmelerini istemiyoruz. Halk failleri bulsunlar sonra gelsinler diyor. Bir provokasyon olursa artık gençleri biz değil hiç kimse durduramaz. Burada bu dağlarda herkeste silah var. Ben bakanları sağduyuya davet ediyorum ve taziye için gelmemelerini istiyorum. Geliş biçimleri büyük bir provokasyon ile bizi karşı karşıya bırakabilir."

Taziye çadırının yanındaki taziye kabulü için oturan kadınlar ise gözyaşları arasında duygularını anlatırken, olayda 2 ay önce askerden gelen kardeşi Seyithan Encü’yü kaybeden Hatun Encü, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve diğer yetkililere seslendi. Hatun Encü, 2 ay önce askerden gelen kardeşinin 50 lira para kazanmak için kar kış demeden sınırı geçtiğini ve uçaklar tarafından bombalandığını belirterek, şunları söyledi:

"Kardeşlerimizin bir suçu yoktu. Hepimiz kardeşiz. Sayın Başbakan feryadımı duyun. Biz bunların haklarını istiyoruz. Bizim ekmeğimiz olsaydı çocuklarımız kar kış demeden sınırları geçer miydi? 35 güvercin bir bidon benzin için öldü. Türk- Kürt kardeştir, biz müslümanız. Bu katliamı gerçekleştirenleri Allah’a havale ediyoruz. Bizim uçağımız, paramız yok ama Allahımız vardır. Bu yapılanın müslümanlıkla ilgisi yoktur. Bize ilk günden beri sahip çıkan BDP Genel Başkanı ve milletvekillerine teşekkür ederiz. Bu kin ve nefret nereye kadar?"

Hava saldırısında kardeşini ve akrabalarını kaybeden Ferhat Encü ise 1980 ve 1990’lı yıllarda kaçakçılık yaptıkları için askerler tarafından işkenceye maruz kaldıklarını, daha sonra korucu olduklarını, bölgede her hangi bir olayın yaşanmaması karşılığında kaçakçılığa göz yumulduğunu ileri sürdü.

Encü, bölgedeki güvenlik güçleriyle aralarında yazılı olmayan bir anlaşma olduğunu kaçakçılık için bu nedenle kendilerine göz yumulduğunu iddia ederek, "Ama olay planlı bir katliamdır. Asker onları orada durdurarak uçaklarla bombalattı. Saldırıdan önce bölgedeki karakol boşaltıldı ve öğretmenler askeriyeye alınmış. Biz cani miyiz öğretmenleri vuralım. Sorumlular ortaya çıkarılsın" dedi.YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

İşadamı Hadi Kahraman'dan Eğitime arsa desteği

Kızıltepe ilçesinde hayırsever, okul için arsa hib [...]

1 gün önce...

Derik'te Muhtarlar Günü Kutlandı

Derik İlçesinde ‘Muhtarlar Günü’ düzenlenen törenl [...]

1 gün önce...

İstanbul İş İnsanları MTDF ve Hububat Ticaret Merkezini Ziyaret Etti

İstanbul Sanayici ve İş İnsanları Dernekleri Feder [...]

1 gün önce...

Ödüllü kuaförün salon açılışını Kaymakam Çam, yaptı

Kızıltepe ilçesinde kuaförlük yapan saç ve tasarım [...]

1 gün önce...

Mardinli öğrencilere motivasyon otobüsü

Türkiye'de bir ilk olan, kırsal bölgelerde eğitim [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN