Kar yağışı ulaşımı olumsuz etkiledi

Kar yağışı ulaşımı olumsuz etkiledi
13 Şubat 2020 Perşembe Saat 17:12 0

Meteoroloji 15. Bölge Müdürlüğü, Mardin'in de aralarında bulunduğu bölge illeri için önceden uyarıda bulunduğu yoğun kar yağışı, Mardin'de etkili oldu.

Çarşamba günü akşamında başlayan ve gecenin ilerleyen saatlerinde Mardin'de ve bağlı ilçelerde etkisini arttıran kar yağışı nedeniyle Mardin Valiliği'nce eğitime bir gün ara verildi, İstanbul, Ankara ve İzmir'den Mardin Hava Limanını inmesi gereken 4 uçak hava şartları nedeniyle uçuşlarını iptal etti. 

Yoğun kar yağışı nedeniyle Mardin'de 370 yerleşim birimi ile ulaşım sağlanamadı, Mardin Büyükşehir Belediyesi ekipleri, 100 kişilik ekip ve 50 araçla 10 ilçede yolların ulaşıma açılması için yoğun çalışma yürüttü.

"24 SAAT ESASINA GÖRE"

Vali Mustafa Yaman, yaptığı açıklamada, 10 ilçe ve 4 bin 700 kilometre yol ağında ulaşımın aksamaması için personelin 24 saat esasına göre canla başla çalıştığını belirtti.

Yaman, “Merkez Artuklu ilçesi başta olmak üzere diğer tüm ilçe ve kırsal mahallelerimizde kar ve buzlanmaya karşı çalışmalarımızı yürütüyoruz. Büyükşehir Belediyesi 50 araç ve 100 personel ile sahadayız. Vatandaşlarımızın mağdur olmaması için 24 saat esasına göre aralıksız çalışıyoruz. Çağrı merkezimize gelen taleplere kısa zamanda cevap vererek sorunları zamanında çözüyoruz.” dedi.

Mardin merkez Artuklu ilçesinde ise; Artuklu Belediyesine ait ekipler gece boyunca ulaşımın aksamaması için yal açma ve tuzlama çalışmalarını sürdürdü, Yapılan çalışmalara Artuklu Belediye Başkanı Abdulkadir Tutaşı'nın da eşlik etmesi dikkat çekti.

BEKLENEN UÇAKLAR LİMANA İNMEDİ!

Kar yağışı kara ulaşımının yanı sıra hava ulaşımında da aksamalara yol açtı. İstanbul Havalimanından THY, İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanından Anadolu Jet, İzmir Adnan Menderes Havalimanından Pegasus ve Ankara Havalimanından Anadolu Jet havayollarının Mardin Havalimanına gelmesi beklenen planlı yolcu uçuşları iptal edildi.

Beyaza bürünen tarihi kentte bazı yollarda buzlanma meydana geldi. Kış lastiği ve zinciri bulunmadığı için yağan yoğun kara hazırlıksız yakalanan bazı sürücüler, yukarı Mardin olarak tabir edilen 1. cadde ve hava radar mevki ile savur kapı ile meydan başı mahallelerinde yaşanan buzlanma nedeniyle yolda kalmaları dikkat çekti.

Mardin İl Emniyet Müdürü Hakan Çetinkaya'nın himayesinde gece boyu çalışan Mardin İl Emniyet trafik ekipleri, trafik akışını sağlamak için denetimlerini sürdürürdü.

Kar yağışından 7 yıl sonra nasibini alan Nusaybin ile 8 yıl sonra ilk yağan kar'la yeniden buluşan Kızıltepe'de de yoğun kar yağışı nedeniyle eğitime ara verilen ilçeler arasında bulundu. Eğitime ara verilmesini fırsat bilerek sokaklara çıkan çocuklar, kar topu oynadı, kardan adam yaparak karın sevincini doyasıya yaşadı.
YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Elektriği kesilen çiftçiler, yolu trafiğe kapattı

Mardin’de elektriği kesilen çiftçiler, Kızıltepe-C [...]

14 saat önce...

Kızıltepe'nin sevilen simasi hayatını kaybetti

Kızıltepe'nin sevilen simalarından ve 40 yıldır bö [...]

1 gün önce...

Nusaybin'in Yeni Kaymakamı Emrullah Temizkan kimdir?

Resmi Gazetede yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararna [...]

1 gün önce...

Kaymakamlar Kararnamesi Resmi Gazete'de

Mülki İdare Amirleri Atama Kararnamesi Resmi Gazet [...]

1 gün önce...

Mülki İdare Amirleri Atama Kararnamesi Resmi Gazete'de yayımlandı

Resmi Gazete'de yayımlanan Mülki İdare Amirleri At [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN