Karayolları; Mardin’i üvey evlat mı görüyor?

Mardin, genel olarak karayolları hizmet ağı kapsamında bugüne kadar hep üvey evlat muamelesi gördü ve görmeye de devam ediyor.

ÖNE ÇIKANLAR KÖŞE YAZISI
PAYLAŞ:

Son yazımda özellikle altyapı eksikliği ve yollar ile alakalı sorunların bir türlü çözüme ulaşmaması ile alakalı Ortaköy sakinlerinin sorularını gündeme getirmiştim. Yazıda dikkat çektiğim üzere Ortaköy’ün içinden geçen yolda 61 kişinin hayatını kaybettiğine inanmayanları da köyün ileri gelenlere yönlendirmiştim. Hayatını kaybedenlerin tek tek isimlerini ve kaza tarihini alarak anca ikna olmuşlardı.  

Bu gün de son günlerde artış gösteren başıboş köpeklerin saldırısını yazacaktım ancak bunu biraz erteleyip Mardin genelindeki karayollarını yazmaya karar verdim.

Mardin, genel olarak karayolları hizmet ağı kapsamında bugüne kadar hep üvey evlat muamelesi gördü ve görmeye de devam ediyor.

İl genelinde vatandaş yıllardır doğru düzgün yol hizmeti alamamaktan şikâyetçi.

Vatandaşın Mardin ile Şanlıurfa, Diyarbakır, Batman ve Şırnak’ın yollarını ve çevre düzenlemeleri ile karşılaştırdığında isyan etmemesi elde değil.

Son dönemde köylerde yapılan ve yapılacak yol çalışmaları vatandaşın yüzünü bir nebze de olsa güldürürken, aynı hizmeti şehirlerarası yollar ve şehirlerin içinden geçen anayollar için söylemek ne yazık ki mümkün değil.

Zira Mardin’deki yolları bırakın illeri, komşu ilçelerin ana artel yolları ile kıyaslandığında Mardin üvey evlat muamelesi mi görüyor?’ sorusunu akıllara getiriyor.

Gerek şehir merkezinden geçen ana arterler, gerekse de şehirlerarasındaki yollar açısından Karayolları Bölge Müdürlüğü komşu illere oranla Mardin’de hep sınıfta kalmıştır.

Bilindiği üzere 200 bine yakın nüfuslu Artuklu’nun merkezinden geçen ve karayolları sorumluluğunda olan tek caddesi var. O da Vali Ozan Caddesi.

Sabah, öğle ve akşam saatlerinde özellikle mesai saatlerinde şehrin tek caddesi olmasına rağmen trafik adeta durma noktasına geliyor.

Caddede yapılacak birkaç ufak dokunuşla, keşmekeşliğin önüne geçilebilir.

Yeter ki birileri dert edinsin.

Ya da birileri kafa yorsun.

Karayollarından bir görevli zahmet edip de tıkanan noktaları tespit etmek için bir sabah yola çıksa!

Buna yönelik bir de reçete sunabilse…!

Mesela cadde üzerinde yolcu indir-bindir yaparken yolu tıkayan şehir içi minibüslerine bir cepli durak yapmayı düşünebilse.(DEDAŞ ve Kaymakamlık önü gibi)

Viranşehir, Bismil, Kızıltepe, Cizre hatta Gercüş gibi ilçelerin içinden geçen şehirlerarası yolların üç şeritli olduğunu hatırlayıp Artuklu için de böyle bir proje hazırlayabilse.

Sinyalizasyon sistemine biraz kafa yorup yeniden uyarlayabilse. (Belediyenin önünde olduğu gibi)

Işıklarda yaşanan yoğunluğa çözüm için sağa dönüşlerde yan yol yapmayı(İşbank önünden 13 Mart tarafına geçişlerde), sola dönüşler için de orta refüjü enini küçültüp oradan bir cep yapmayı akledebilse. (TOKİ tarafından gelirken hastane tarafına geçişlerde olduğu gibi)

Bir sabah DİKA kavşağından geçerek orada meydana gelen kazaları ya da sürücülerin yaşadığı cambazlıkları kendi gözü ile görebilse.

Adeta şehri ikiye bölen Battı-Çıktı giriş ve çıkışındaki yan yolların düzensizliğinin fotoğrafını çekebilse.

Daha iki yıl önce caddede yapılan iki üst yaya geçidinin de hem işlevsiz hem de kullanışsız olduğunu tespit edebilse.(Engelli ve yaya yoğunluğu için)

Başka bir sabah da erken uyanıp 10 dakikalık TOKİ’den Park Hastanesi giden yolu, 45 dakikada nasıl gidebildiğini de not edebilse.

Bisiklet yolu olarak yapılan bölümün gösterişten öteye gidemediğini, kaldırımların engelli vatandaşların yürüyüşüne uygun olmadığını, Artuklu Belediyesinden Valiliğe kadar ki yüksek kaldırımlardan kaç kişinin düştüğünün bilgisini alabilse.

Hani yolların bozukluğunu, düzensizliğini ve bazı yerlerde patates tarlalarını arattırmadığını yazmasa da olur…

Sadece aldığı notlarını raporlaştırıp bir yetkilinin önüne koyabilse yeterli.

O yetkili de koltuğundan kalkıp Mardin’e bir tur atsa.

Kızıltepe ve Artuklu’nun çevre yollarına ne kadar da ihtiyaç duyduğunu kendi arabası ile test edebilse?

Daha sonra Midyat-Mardin yolunun halini kendi gözü ile görse?

Savur – Hop Geçidi yolunu kullansa, Ortaköy’ün de içinden geçen Nusaybin yolunun durumunu köyde bir evin kapısını çalıp ikram edecekleri bir çay eşliğinde dinlese?

Sonra da bunları vicdan meselesi yapıp çözmek için projelendirerek bir bir uygulamaya koysa...

Ne güzel olurdu değil mi?

***

Yazıma, tüm dünyayı saran virüs salgını ile birlikte Türkiye haritasında ilimizin mavi renge boyanmasında ve virüse karşı başta sağlık çalışanlarımız olmak üzere verilen ortak mücadele sonucunda ulaşılan başarıda emeği geçen herkese teşekkür etmek istiyorum.

 

 

Nezir Güneş

Mardin Gazeteci ve Yazarlar Derneği Kurucu Başkanı Mardin Life Dergisi ve Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Şırnak AA-TRT Muhabiri 2000-2002 Şırnak İHA Muhabiri 2002-2004 Mardin İHA Temsilcisi 2004-2

YORUMLAR

  • Öncelikle yazdıkların için sana teşekkür ederim.Aynen bende yazılanlar a bende katılıyorum.sizin gibi düşünüyorum. Ben bir şirkette şoför olarak çalışıyorum. Yaklaşık on onbeş yıl önce ortaköy yolunun duble yol yapılacağını söyledi. Bunca yıldır neden yapılmadığı akıllarda soru işareti bırakıyor. İnşallah yetkililer sesimizi bir an önce duyar

    AĞZINA SAĞLIK NEZİR BEY....BU MARDİN YOL TRAFİK SORUNU ANCAK BU KADAR GÜZEL NET DETAYLI ANLATILABİLİR. UMARIM YETKİLİLER SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİ BU SESE KULAK VERİRLER ...ÇÜNKÜ HEP ANLATILIR AMA KİMSE B, DOKUNUŞ YAPMAZ....

    • En çok da dika yolu kesinlikle ışık koymaları gerekir hergun kaza oluyor orda

Yorum Ekle