Karıncaların yollarını bulmak için ilginç bir strateji kullandığı ortaya çıktı

Karıncaların yollarını bulmak için ilginç bir strateji kullandığı ortaya çıktı
03 Ocak 2020 Cuma Saat 10:41 0

Bilim adamları, karıncaların yuvalarına dönerken yollarını nasıl bulduklarıyla ilgili yaptığı araştırmada, ilginç bir bulguyu ortaya çıkardı. Bilim adamları, karıncaların yollarını bulmak için ‘yol entegrasyonu’ adlı bir strateji kullandığını keşfettiler.

Bilim adamları, karıncaların yuvalarına dönerken yollarını nasıl bulduklarıyla ilgili yaptığı araştırmada, ilginç bir bulguyu ortaya çıkardı. Bilim adamları, karıncaların yollarını bulmak için ‘yol entegrasyonu' adlı bir strateji kullandığını keşfettiler.

Karıncaların garip bir şekilde yuvalarından çıkıp yine aynı yoldan muntazam şekilde geri dönüşleri bilim adamlarının merakını tetikledi.

Bir araştırmacı ekibi tarafından yapılan araştırmaya göre, karıncalar yollarını bulmak için çeşitli yollar kullanırlar ve geri çekildiklerinde bile tanıdık manzaraları tanıyabilirler, bu kadar küçük bir böcek için yüksek düzeyde görsel gelişim.

Almanya'daki Julius Maximilian Üniversitesi'nden bir nörobilimci olan Pauline Fleischmann'a göre, bunlar karıncaların doğal ortamlarında yüksek becerilerle nasıl hareket ettiklerini gördüğümüzde güzel davranış deneyimleridir.

Science Magazine'in ayrıntılarını yayınladığı çalışma, karıncaların "yol entegrasyonu" adlı bir strateji kullandığını, burada yaptığı dönüşümleri, dönüşleri ve yuvadan attığı adımların sayısını hatırladığını ve aynı zamanda en hızlı yolu hesaplamak için kullandığını belirtti.

Karıncalar ayrıca güneşin konumlarını belirleme pozisyonuna, aldıkları yolun etrafına bakmaya ve dönüş yolculuğunda onlara yardımcı olabilecek bazı özellikleri hatırlamaya bağlıdır.

Karıncalar ayrıca yiyeceklerini bırakarak, kırıntıları tekrar seçmeden önce yolu görmek için dönerek ve yürüyüş parkurlarını tamamlayarak yuvaya geri dönüş yolunu bilirler.

Bu sonuçlar hakkında yorum yapan Paul Sabatier Üniversitesi'nden bir bilim adamı olan Sebastian Schwarz, “Karıncaların geriye doğru yürürken görsel olarak bir şey bilip bilmediklerini öğrenmek istedik.” dedi.

Schwarz ve meslektaşları, çölde yuvalarına geri yürürken karıncaların geriye doğru yürüdüğünü, yol hakkında bilgi sahibi olduklarını ve dönüş yolunda onlardan faydalandıklarını keşfettiler.

Bilim adamlarının da ulaştığı heyecan verici bilgiler arasında, karıncaların gözlerinin yaklaşık 360 derece geniş bir görüş açısına sahip olmaları, insanlar ise başlarını çevirmeden çevrelerinin sadece üçte birini görebiliyorlar.YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

BİLİM HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Mardin’den Corona virüsten dolayı 2 kişi hayatını kaybetti

Mardin’den Corona virüsten dolayı 2 kişi hayatını [...]

1 gün önce...

Molla Mahmut Kılınç dua bekliyor

Araştırmacı-Yazar Molla Mahmut Kılınç’ın Coronavir [...]

12 saat önce...

Mahallesindeki ihtiyaç sahipleri için seferber oldu

Artuklu merkez Ensar Mahallesi Muhtarı İsa Dal, ke [...]

4 saat önce...

Sağanak, su baskınlarına neden oldu

Nusaybin ilçesinde etkili olan sağanak, bazı ev ve [...]

1 gün önce...

Ağzının tadı değişince virüse yakalandığın anladı

Yediği domates salçasının metalik tatta olduğunu h [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN