Kaybedenler Kazananlar (III)

Yerel seçimlerin üzerinden yaklaşık 2 ay geçti. Bu süre zarfında seçim sonuçları ile ilgili özelikle de AK Parti cephesi için çok çeşitli görüşler dile getirildi. Köşe yazılarından analizlere, yorumlardan yüz yüze görüşmelere, kahve dedikodularından dost meclislerindeki sohbetlere kadar, oldukça geniş bir yelpazede seçim sonuçları konuşuldu tartışıldı. Aslında bugüne kadar yazılan, çizilen, dile getirilen görüşler, öneriler sadece bizlerin kişisel görüşleri değil. Gazeteciler olarak her zaman halkın arasında, halkla iç içe yaşayan, olayları yorumları bire bir halktan dinleyen insanlarız. Ki bunları belirli bir partiyle değil her kesimle yapıyoruz. Herkesle temas halindeyiz. Halkın gözü kulağı sesiyiz derken onların düşüncelerini aktardığımız için bunu söylüyoruz. Böylesine önemli bir seçimde, elbette ki salt kendi görüşlerimizi değil, Mardinlilerin duygularına da tercümanlık yapıyoruz...

Ben de üç yazıdır seçimin kaybeden ve kazananları hakkındaki düşünce görüşlerimi yazmaya devam ediyordum. Geçen yazılarımda BDP ve Ahmet Türk’ü ele almış ve farklı kesimlerden oluşan okuyucularımdan gerek olumlu gerekse de olumsuz tepkiler almıştım. Tabi destekleyenler olduğu kadar eleştirenler de olmadı değil. "Sen Büyükşehir Başkanı Sayın Ahmet Türk’ü nasıl eleştirirsin" serzenişleriyle ile tepki gösterenler olduğu gibi; beni AK Parti'nin tetikçiliği ile itham edenler oldu. İnanıyorum ki bu yazıdan sonra da birileri beni başka başka şekillerle itham edip, eleştireceklerdir.

Şimdi gelelim AK Parti’nin yerel seçimlerdeki kaybeden ve kazananlarına…

Türkiye genelinde büyük bir başarı kazanan AK Parti Mardin’de oy oranını kâğıt üzerinde artırmış olsa da yaşadığı hezimete istatistiki anlamda kılıf uydurulmak istense de büyük bir kayıp yaşadı.


BAŞARI ORANI YÜZDE 15

Büyükşehir belediyesi ile birlikte seçim öncesi İl başkanının 11’de 11 yapacağız söyleminden geriye sadece 2 belediyeyi alması bile bence hezimetin en görünür yanı.

AK Parti cephesinde kaybeden çok olmasına rağmen herkesin kazananlar tarafında kendisini göstermesi de çok ilginç. Başta il ve ilçe başkanları ile teşkilatlar olmak üzere, adaylar ve milletvekilleri bile büyük bir zafer kazanmış edası ile hareket ediyorlar. Sanki il genelinde 50 bin oy farkını yiyen, partilerinin kalesi olarak gördükleri Artuklu’yu bile kaybeden başka partiymiş gibi hareket ediliyor. İl yönetiminin bugüne kadar kendi içerisinde bir öz eleştiri yapmamasına, revizyona gitmemesine hatta her şeyin güllük gülistanlık gibi göstermelerine bir anlam vermek mümkün değil.

AK Partiyi kendi tekeline çeviren bazı isimler, bencil hırslarının kötü sonuçlarını görmezden gelerek mazeret uydurmaya devam ediyorlar. Dostlar alışverişte görsün misali sayıları bir elin parmağını geçmeyen ve her ne hikmetse her zaman sabit olan göstermelik esnaf ziyaretleri ile bu seçim sürecini atlattılar. Amaç sözde çalışıyoruz mesajını vermekti. Bu sonuçlar, AK partide birçok kişiyi yerinden edeceği, bazı istifaların olacağı beklentisi de boşuna çıktı. Bir parti kişisel egoların tatmin edileceği yer olmamalı partide birileri canını ortaya koyarken birileri de göstermelik riyakârlıklarla seçim çalışması yaptı. Uzunca yapılabilecek değerlendirmelerin özünde bu iki cümle yatıyor.


KAYBEDENİ ÇOK

AK Parti açısından kaybedeni çok olan bu seçimde Ak Parti son yıllarda ister bir önceki genel seçim olsun ister şimdiki yerel seçim olsun Mardin’de istenilen performansı gösteremedi. Genel merkezin iktidarın Mardin’e yaptığı hizmetleri anlatmasında, sahiplenmesinde yerele yansıtmasında başarılı olamadı. AK Partinin bölge üzerindeki stratejini doğru okuyamayan bir yönetimin çözüm sürecine sahiplenmesini zaten kimse bekleyemezdi, ki bunun için de BDP karşısında ne politik bir söylem üretebildiler ne de kendilerini anlatabildiler.

Ki genel merkezin Mardin’e gönderdiği koordinatörlerin hiçbiri de Mardin’in ve halkının nabzını iyi tutamamalarından kaynaklanıyor olacak ki onlar da seçim sonuçlarını iyi okuyamadılar. İl yönetiminin farklı yerlerden doğrulatma ihtiyacına gitmediklerinden de yaşanan hezimeti kendileri de görmezden geldi. Yani bu seçimde AK Parti yönetimi kadar AK Parti’nin koordinatör milletvekilleri de kaybetti.


DIŞLADIKLARI İÇİN KAYBETTİLER

Yönetimin her şeyi ben bilirim, ben her şeye hakimim, ben her şeyi yaparım düşüncesi kaybettirdi. Ben yönetimdeyim sen değilsin diyerek geri kalan kesimi dışladığı için kaybetti yönetim. Partide geçmiş dönemlerde görev yapmış insanlar başta olmak üzere, partiye gönül veren, sempati duyan, ilgisi olan, aynı zihin dünyasındaki insanlar bırakın can-ı gönülden kucaklanmaları onları dışladıkları için kaybettiler. Partinin vizyon ve misyonuna sahip aidiyet, mensubiyet duygusu taşıyan insanlar yönetimde olmadığı için kaybettiler.

Değer veren, kucaklayan, her türlü kibir ve azametten uzak, gönül bağı kurarak, sevgiyle isteyerek iş yaptırabilen bir zihniyetle çalışmadıkları için kaybettiler.

Siyasetteki birliğin, beraberliğin, bütünlüğün en büyük handikabı olan; dargınlık, küskünlük, kırgınlık, hayal kırıklığı önce partililer arasında daha sonra da Mardinliler arasında dalga, dalga yayıldığı için kaybettiler. Bir de özellikle aday adayları için bu durum bilinçli olarak oluşturuldu. Bu çatlağı onarma ve toparlanma sürecine dikkat edilmedi, özen gösterilemedi, gönüller alınamadığı için kaybettiler. Bir diğer husus yönetim ve adaylar açısından iletişim sıkıntısı yaşandı. Arandılar ulaşılamadılar, not bırakıldılar dönüş yapılmadı gibi daha birçok bağlamda bu sıkıntılar, şikâyetler sık sık dile getirildi ancak çözüm üretilemediği için kaybettiler. Siz karşı tarafa değer vermez, önemsemezseniz karşı tarafta size değer vermez, sizi önemsemez. Kimse kimseye muhtaç değil ki.

Diğer partililer, aday adayları ya da kurumlar arasındaki iletişim kopukluğu insanlar nezdinde değersizleştirmeye gidildi. İletişimden yoksun kalan kişi ya da kurum, kendisine değer verilmediğini, daha da vahimi, önemsenmediğini düşünerek başka partilere yönlendirildiler.


CİDDİYE ALMADIKLARI İÇİN KAYBETTİLER

Parti yönetimi ve adaylar muhataplarına ''Ben seni önemsiyorum, benimsiyorum, ciddiye alıyorum, sen benim için önemlisin, ben sana değer veriyorum'' mesajını doğru ve samimi bir şekilde verilmediği için kaybettiler.

Zaman mevhumuna dikkat edilmedi, hiçbir şey zamanında ve yerinde yapılmadığı için kaybettiler.  Toplum arasına çıkıp onların taziyelerinde acılarına ortak olacaklarına birlikte arazilerde ortak olmayı tercih ettikleri için kaybettiler. İnsanlar aileler arasındaki kırgınlıklarda küskünlüklerde gönül alma yerine yeni imarlarla katlar almayı tercih ettikleri için kaybettiler. Yaptıkları seçim ziyaretlerinde oy isteyecekleri hane sahibinin dertleriyle hemhal olma yerine Tespih çekip, kendi aralarında tespih takası pazarlığında bulundukları için kaybettiler.  

Yönetimdekilerin büyük bir bölümü önceki ortamlardaki beraberliklerini kendi ilişkilerinin devamı ile partiyi yönetmeye çalıştıkları için kaybettiler. Öncelikleri ahbap-çavuş ilişkisi olduğu için kaybettiler. Belli bir çevrenin dışına çıkamadıkları için kaybettiler. Kendileri teşkilatın başındayken eşleri başka partilerin organizasyonlarında boy gösterdiği için, rakip partinin başındaki isimlerle iş ortaklıkları, rant devşirmeleri yapıldığı için kaybettiler.

Küçük olsun benim olsun hesabı ile hareket ettikleri için kaybettiler. Bu ilişkilerin bozulmamasını hesaba katarak sandıklara sahip çıkmadıkları için kaybettiler, Sandığa giden yolda şehri ziyaret eden parti yetkililerini, her seçim öncesinde olduğu gibi yine ezberlenmiş adreslerde, ezberlenmiş esnaflarla görüştürdükleri için kaybettiler.  Kaybetmeyi baştan beri kabullendikleri için kaybettiler.  Kaybetmelerine baştan beri kılıf buldukları için kaybettiler.

Bunları uzatmak mümkün ancak kendilerinin bunlardan ders çıkarmayacaklarını bildiğim için fazla uzatmanın da anlamı yok.

Adayları değerlendirdiğim yazının diğer bölümünde görüşmek üzere selam ve dua ile…

Nezir Güneş

Mardin Gazeteci ve Yazarlar Derneği Kurucu BaşkanıMardin DHA İl TemsilcisiMardin Life Dergisi ve Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni,

YORUMLAR

 • Başbakan bunların mal varlığını niye araştırmıyor bakıyorsun bir kaç sene önce adamlar çayın hesabını yapıyordu şimdi arabaları var, daireleri var dükkanları var. Varda var. Sanki Ak parti yannızca onların.Başbakan bunların temizlemezse milletin vicdanını rahatlatmassa kendisi de kaybeder zaten belediyede bunlar yüzünden kaybetti. Herkes başbakanlığa yazssın ne görmüşsse ne duymuşsa. Kim rüşvet vermiş, kim rüşvet almış kim tayin işleriyle uğraşmış ak parti neden mardinde kaybediyoryazmak lazım. Yoksa bir iki müfettiş geliyor onları da bir iki yere göttürüyorlar iş bitiyor.

  Öncelikle sayın yazar yerinde,objektif ve iyi analiz edilmiş bir köşe yazısını kaleme almış. Birçok insanın duygularına tercüman olmuş adeta.Ben çok umutsuz olunmamasını tavsiye ederek,yakın zamandaki gelişmeleri beklemek gerektiğini söyleyelim sadece...

  ya bunların kaç yüzü var halen istifa etmemişler mi yahu
  sen çok beklersin sesini duyar gibiyim.

  Sayın Başbakanım;

  Sizere olan bağlılım ve size olan inancım büyük çünkü sizleri Allah rızası için seviyorum.Çünkü^''Allah sizi bize sevdirdi''. bundan daha güzel bir şey olabilirmi, müminin mümini sevmesi kadar...

  Sayın Başbakanım;

   Ben sarhoşa, tefeciye ve ahlaksıza oy vermem dedim.. Ama  sayenizde verdim??? Milli iradeye sahip çıkmak için sizlere sahip çıkmak için…… ve yüzde 45 oy aldık.Ama yüzde 45'lik oy veren vatandaşların içinde soru işareti olan insanlardan biriyim.Bu gün içimizde bir soru işareti var peki yarın iki ve üç soru işareti olursa ne olacak.. ben ne olacağını söyliyeyim (Milli iradeye sahip çıkamadınız) demek.. OLACAK. Neden bunları söylüyorum.Kazanma  pahasına ve maddi çıkarlar üzerine mardin'de dönen dolaplar? Hani demiştiniz ya fıratın yanındaki koyundan ben mesulüm diye.Mardinde dönen imar ve inşaat rantı, becerisizlik, sandıklara sahip çıkamamak.... bunların bedelini size oy veren mazlum insanlar ödüyor VE asla bu şahısların umrunda bile değil bu durum.Allah rızası için şu mardine bir el atın artık.

  Sayın  Başbakanım;

  SARHOŞA TEFECİYE VE AHLAKSIZA SİZLER YÜZÜNDEN BİR DAHA OY VERMEK DURUMUNDA KALMAK İSTEMİYORUM. Bu şahısları koruyan ve rant tezgahından nemalanan yetkililer ve iş adamları var??? sizleri yanıltıyorlar. VEEE hala içimiz de soru iŞaretleri var??
  Yazar eksik bile yazmış hepsi doğru ve tarafsız bir şekilde kaleme almış. .

  NEZİR BEY SİZİ TEBRİK EDERİM. KAYBEDENLER SIRASI EĞİTİM BİR SEN E GELECEK. EĞİTİTM BİR-SEN SADECE BİRKAÇ KİŞİNİN SENDİKASIYMIŞ GİBİ HAREKET EDİYOR. BELLİ BİR GRUBUN ÇUKARLARI İÇİN MÜCADELE EDİYOR. YÖNETİCİLERİ GÖREVLENDİRME KONUSUNDA HERKES BİR YANA BELLİ BİR GRUP BİR YANA. ÖNCEDEN KENDİLERNİN ŞİKAYET ETTİKLERİ DAVLANIŞLARI MİSLİLE KENDİLERİ YAPIYOR. BAŞKASINI YOK SAYMA POLİTİKALARI İLE KAYBEDENLER SIRASI MAALESEF EĞİTİM BİR-SENE GELİYOR.

  Vallahide billahide yıllardır ailece ak partiye oy veriyoruz. Sırf rantçılar seçim bürosunun ön saflarında gidip kuruluyordular ya ondan dolayı hiç kimse seçim büroslarına gitmedi. Adamlar sürekli ihale rant ruhsat daire ve rüşvet peşinden koşmuş memleketi batırmış akşam oluyor gidiyorlar oraya.Siz milleti aptalmı zannettiniz

  Nezir bey, Seçimi AKP belediyesinin başarısız ve sadece ranta hedeflenen yöneticileri de kaybettirdi. Rüşvet, arazi, rant ve daire hesapları da insanlara illallah dedirtti. Bu da yetmezmiş gibi gizliden veyahut aleni saadet partisinin adayına destek verildi. Sadece eşleri başka partiye değil kızkardeşleri damatları ve en yakınlarının saadete çalıştığı akp'li yöneticiler de vardı kendisi akp bürolarına dostlar alışverişte görsün yakınlarıda nuhoğlunun bürosuna gittiler. Para karşılığında medya sorumluluğu bile yaptılar.Hükümet dönüp sormuyormu sen bu kadar yıl benim sayemde bir yerlere geldin bir şeyler elde ettin işin bittiğinde bana ihanet edip belediye başkanlığının başka partiye geçmesi için neden çalıştınız.

  Nezir beyin bugüne kadar yazdığı en cesur yazılarından biri. kendisini tebrik ediyorum. Genel merkezin de bu yazıları dikkate alması için bizzat ben kendim çıktısını alıp götüreceğim. kendisini yazılarından tanıyorum ancak yazar olmak, rant peşinde koşmak yerine memleket sorunlarını dile getirmek budur işte. seçimle ilgili en az 20 tane yazı okudum ancak bu üç yazı kadar isabetli ve yerinde başka yazı görmedim. yazılarının devamını bekliyorum. inşallah vekillere ve adaylara da hakkını verirsin. Memleket için sorumluluk duygusu taşımak da budur doğrusu.

  Mardin 300 yatakli hastanenin onundeki bahceye nasil ruhsat verildi ve hemen kime verildi butun mardin biliyor .orasi yol hergun kaza olacak be kim vebalini oder rant rant.masalah kim il baskani olduysa hepsi trilyonluk bu isin maasi da olmaz nasil zengin oldular.vekiler neden mufetis cagirmiyor.herkes duymus o saksakciyi ben malimlan mulkumlen yaninizdayim demis bdp ye.akp sayesinde adam olmuslar.yazik.ates nerede insan orada yeni yapacak inssaatlar icin.bunlar super valiyi bile bitirdiler be yazik degilmi bu valiye .o mardine hizmet eti ya siz

  HELAL OLSUN, HER ŞEYE DEĞİNMİŞSİN. YALNIZ SEÇİMDEN SONRA AK PARTİNİN MİLİTANI GİBİ GÖRÜNEN BİR KAÇ ŞAK ŞAKÇI AHMET TÜRKE GİZLİDEN HAYIRLI OLSUN VE İTAAT SÖZÜ GÖNDERMİŞLER, AHMET TÜRK KURT SİYASETÇİDİR, BU KAYPAKLARA HER HALDE YÜZ VERMEZ İMARLARDA RANTLARINA KOLAYLIK SAĞLAMAZ . BİRDE ATAMALAR KONUSUNU ES GEÇMİŞSİNİZ, ATAMALARA HARCADIKLARI ZAMANIN YARISINI SEÇİME HARCASALARDI, BU HEZİMET OLMAZDI, GENEL MERKEZ MARDİN TEŞKİLATINI YAKINDA ALACAK AMA KİMİ ATAYALIM KONUSUNDA ÇOK KAYGILILAR, HEPSİ HARAMİ OLUNÇA HALİYLE İŞİN EHLİ BİR VATANDAŞI BULMAK GÜÇLEŞİYOR. DUA İLE

  kesinlikle mardin il teşkilatı ile k tepe nusaybin ilçe teşkilatı dahil istifa etmesi gerekir ben her gün genel merkeze yazıyorm inşallah görevden alınırlar kimseye hikaye anlatmasınlar akpartiyi seviyorlarsa görevi bıraksınlar ben bunun mücadelesini yapacam

Yorum Ekle