Kemal Burkay: ‘PKK’nın tehdidi trajikomik’

Kemal Burkay: ‘PKK’nın tehdidi trajikomik’
11 Mart 2011 Cuma Saat 12:37 0

Sanmayın ki adaletsizlik, hoyratlık, yeni geldi memlekete. Nedim Şener ve Ahmet Şık’ın terörist gibi tutuklandığı hafta, sistemin en eski mağdurlarından biri, uzunca zamandır beklediği güzel bir haber alıyordu.

Sanmayın ki adaletsizlik, hoyratlık, yeni geldi memlekete. Nedim Şener ve Ahmet Şık’ın terörist gibi tutuklandığı hafta, sistemin en eski mağdurlarından biri, uzunca zamandır beklediği güzel bir haber alıyordu.
Kemal Burkay...
Hayatının büyük bölümünü sürgünde geçiren Kürt aydını, dün tam 37 yıl önce açılmış bir davada hakkındaki “takipsizlik” kararı verildiğini öğrendi.
Böylece onca yıl PKK’ya direnen, tehditler alan ve her şeye rağmen şiirleri ve Kürt sorununun çözümüne yönelik yazılarıyla düşünce dünyasındaki ağırlığını korumayı başaran Burkay, yurda dönüş için hazırlıklara başladı.
Dün 32 yıldır yaşadığı Stockholm’den kendisine telefonla ulaştığımda, hâlâ hangi davadan kurtulduğunu tam çözememişti. “Şimdi internetten öğrendim ama zaten bu seçimlerden sonra Türkiye’ye dönme kararı almıştım. Seçimden önce gelmem spekülasyon yaratabilir. Telaşım yok. Anı kitabımın baskı hazırlıkları tamamlanınca geleceğim” dedi.
Burkay’ı geçen ağustos ayında İçişleri Bakanı Beşir Atalay telefonla arayarak artık yurda dönebileceğini haber vermiş. “Onun dışında hükümet ya da Ak Parti’yle diyaloğum yok, gerek de yok. Ben ülkeye döneceksem dönerim.”
“Risk yok mu? Var” diyor Burkay, “Yıllarca hapis yatan İsmail Beşikçi yeniden ceza aldı. Türkiye’de hâlâ tam düşünce özgürlüğünden söz edemeyiz. Kimin ne zaman vuracağını bilemezsiniz.”
Kemal Burkay’ın Türkiye Kürdistan Sosyalist Partisi, 70’li yılların sonunda daha adı sanı bile duyulmamış PKK’nın ilk hedefleri arasındaydı. Burkay, Kürt sorununun çözümü için şiddeti reddederken, Öcalan’ın PKK’sı şiddeti meşru bir yöntem olarak benimsemişti. 12 Eylül darbesinden hemen önce Burkay hakkında tutuklama kararı çıktı. Böylece bizlere Sezen Aksu’nun “Gülümse” şarkısını, “Bir kedim bile yok” dizesini hediye eden şair, hem PKK hem de devletin gazabından korunabilmek için Avrupa yolunu tuttu.
Ancak geçen yıllarda ne Kemal Burkay PKK’yı eleştirmekten, ne de PKK onu tehdit etmekten vazgeçti.
Burkay’a PKK’nın Muhsin Kızılkaya, Ümit Fırat ve diğer bağımsız Kürt aydınlarına yönelik tehditlerini sordum. PKK’yla ilintili TAK isimli şahin grup, Kürt şairi açıkça hedef almış durumda. “Bu ilk kez olmuyor. Siyasi hayata başladığımızdan beri, özellikle PKK çıkalı beri bu tehditler var. Trajikomik bir durum. Kürt halkını kurtarmak iddiasıyla çıkan bir örgüt kendisini alkışlamayan Kürt aydınlarını düşman ilan ediyor.”
“Ancak” diyor Burkay telefonda zor duyulan ince sesiyle, “Mesele sadece PKK’nın tutumu değil. Barış sürecinin demokratikleşme sürecini engellemek isteyen güçler var.”
Burkay TAK’ın bir biçimde “egemen güçler”, “derin devlet” ve hatta “Ergenekon” tarafından yönlendirildiğine inanıyor. Hatta daha da ilerisine: “PKK devletin ürünüdür. Bunu açıkça kamuoyunun gözünün önünde kirli oyunlarla 30 yıldır yaptılar. PKK vasıtasıyla Kürt sorununu terörize ettiler. Bu güçler mücadele alanlarını terk etmiş değiller. Kimin eli kimin cebinde belli değil” diyor. Bu yüzden de Ergenekon ve Balyoz soruşturmalarını destekliyor.
İnandığı şablon, Ergenekon savcılarının inandığı şablondan çok farklı değil. Derin devlet bütün kötülüklerin anası. O da Silivri’de yatıyor ama her an, her saniye hortlamaya hazır.
Abdullah Öcalan konusunda sert ifadeleri var. “Bu güçler Öcalan eliyle Kürt hareketini de teslim almaya çalıştılar. Abdullah Öcalan özgür bir insan değil. Ne isteniyorsa onu yapıyor. İmralı’da son döneme kadar derin devlet tarafından kontrol ediliyordu. Ergenekon’dan yargılananlar onu yönetiyordu. Bu koşullarda kendisine nelerin yaptırılacağı çok açıktı. Devlet, onu itirafçı ve tutsak gibi kullandı” diyor.
Burkay’a Ak Parti’nin Kürt açılımını destekleyip desteklemediğini soruyorum. “Hükümetin olumlu adımlarını destekliyorum ama kararlı olamayışını ve radikal çözümlere yanaşmamasını eleştiriyorum. Başbakan da süreci cesaretle devam ettiremeyip geri çekildi. AKP’ye koşulsuz destek vermiyorum.”


KAYNAK: Aslı Aydıntaşbaş / Milliyet


YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

ETKİNLİKLER HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Ömerli ilçesinin alt yapısı yenilenecek

Mardin Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İd [...]

4 saat önce...

Mardin'de “Eğitim Çalıştayı” başladı

Artuklu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü öncülüğünde [...]

1 gün önce...

Gelecek Partisi AK Parti'nin Açıklamasına Cevap verdi

Gelecek Partisi Mardin İl Başkanı Cesur Yücedağ, A [...]

1 gün önce...

Mardin'de bal hasadı başladı

Muş Malazgirt, Siirt Pervari ve Hakkari Yüksekova [...]

1 gün önce...

AK Partili Gençlerde Kongre Heyecanı

AK Parti Gençlik Kolları’nda, 6. Olağan Kongre Sür [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN