KESK'ten HDP'li milletvekillerine destek açıklaması

KESK'ten HDP'li milletvekillerine  destek açıklaması
09 Kasım 2016 Çarşamba Saat 17:40 0

KESK ve bileşenleri tarafından düzenlenen basın açıklaması ile tutuklanan HDP'li milletvekillerine destek açıklamasında bulundular.

Türkiye'nin geleceği ve demokrasi açısından geri dönülemez bir noktaya doğru ilerlediklerinin göstergesi olan gelişmeler yaşadıklarını ileri sürülen açıklamada bu gelişmelerin endişe verici boyuta geldiği de iddia edildi.
KESK'in yanında DİSK Genel-İş, TMMOB ve TTB'nin de destek verdiği açıklamada şu ifadelere yer verildi:
"Mecliste onca yolsuzluk fezlekeleri varken, HDP Eş Genel Başkanlarının ve milletvekillerinin gece yarısı operasyonlarıyla gözaltına alınmaları, HDP Genel Merkezinin polis kuşatmasına alınması, Türkiye'deki halkların, ezilenlerin, ötekilerin iradesini yok saymadır. Halkların iradesine ve demokratik siyaset kanallarına yapılan bir darbedir. Aralarında HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ'ın da bulunduğu HDP'li 11 milletvekili gece yarısı operasyonu ile gözaltına alındı. Baskınlarda, Eş Başkanlar Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş, Diyarbakır Milletvekilleri Nursel Aydoğan ve Ziya Pir, Şırnak milletvekilleri Leyla Birlik ve Ferhat Encü, Hakkari Milletvekili Selma Irmak, Mardin Milletvekili Gülser Yıldırım, Hakkari Miletvekili Abdullah Zeydan, Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder ve Diyarbakır Milletvekili İdris Baluken ve İmam Taşçıer gözaltına alınmış ve eş başkanların dahil olduğu dokuz miletvekili tutuklanmışlardır. Bu durumu protesto eden DBP eş başkanı Sabahat Tuncel de tutuklanmıştır. Demokratik siyaset kanallarını kapatmak faşizmin ve diktatörlüğün ulaştığı boyutu gözler önüne sermektedir. Faşizm, bütün aygıt ve mekanizmalarıyla toplumu nefessiz bırakmaya, fiili rejimini meşrulaştırmaya çalışmaktadır. Bu ülkenin geleceği normsuzluğa, hukuksuzluğa ve faşizme teslim edilemez. Çözüm darbe ve sivil darbe uygulamaları değil tam demokratikleşmedir. Gün, daha fazla zaman kaybetmeden demokrasiden yana, faşizme karşı birleşik mücadele günüdür. Tutuklanan Eş Genel Başkanlar ve milletvekilleri derhal serbest bırakılsın!”
HDP’li Vekiller Neden Tutuklandı? 6-8 Ekim’de Neler Yaşandı?
3 Kasım’ı 4 Kasım’a bağlayan gece düzenlenen operasyonlarla yakalanan ve savcı karşısına çıkartılan HDP’li Milletvekillerinden 11’i hakkında tutuklanmaları kararı alındı.
Milletvekilleri Neden Tutuklandı?
Geçtiğimiz aylarda Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığında büyük tartışmalar ve spekülasyonlarla kabul edilen Milletvekili dokunulmazlıklarının kaldırılmasından sonra, Cumhuriyet Başsavcılıkları, isimleri belirtilen Milletvekillerini, 6-8 Ekim olayları sonrasında başlatılan soruşturma kapsamında ifade vermeye davet edildi.
Cumhuriyet Savcılıkları tarafından yapılan bu çağrıya uymayan ve ifade vermeye gitmeyen Milletvekilleri, Cumhuriyet Başsavcılıkları tarafından çıkartılan yakalama kararları ile adliyelere getirildi. Emniyet ekipleri tarafından eş zamanlı ve gece yarısı yapılan operasyonlar gözaltına alınan HDP’li 13 Milletvekili, savcı karşısına çıktı.
Savcılıkta alınan ifadelerin ardından 11 Vekil hakkında tutuklanmaları kararı alınırken 2 vekil hakkında da adli kontrol şartı ile serbest bırakılma kararı alındı.

6-8 Ekim’de Neler Yaşandı?
Kobani eylemi olarak da adlandırılan olayda, IŞİD güçlerinin, Kürt halkının yaşadığı Kobani’yi kuşatması üzerine YPG militanları, silah nakli yapmak ve IŞİD’e karşı direnmek için Türkiye sınırlarında kendilerine bir koridor açılmasını ve bu koridordan silah naklinin yapılmasını istedi. Ancak dönemin Hükumeti, YPG’nin bu istediği kabul etmedi ve silah nakli için Türkiye sınırlarında bir koridor açmanın mümkün olmadığını belirtti.
Hükumetin aldığı bu karara tepki göstermek amacıyla HDP Merkez Yürütme Kurulu 6 Ekim’de bir karar aldı ve ‘halkımızı sokağa çıkmaya davet ediyoruz’ çağrısı yaptı.
HDP’nin bu çağrısı ile sokağa çıkıldı. Ancak bu protestolar, bir yerden sonra silahlı çatışmalara dönüştü.
HDP’nin çağrısı ile sokağa dökülen halkın başlattığı silahlı çatışmalar YDH-H üyelerinin öncülüğünde başlamış.
Silahlı çatışmalarda 46 kişi hayatını kaybederken 682 kişi de yaralandı. Öte yandan 323 kişi hakkında da tutuklama kararı alınırken 1113 bina da olaylardan zarar gördü ve birçok ATM ile işyeri yağmalandı.


YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

İşadamı Hadi Kahraman'dan Eğitime arsa desteği

Kızıltepe ilçesinde hayırsever, okul için arsa hib [...]

1 gün önce...

Kızıltepe’de inşaatı tamamlanan 7 okul eğitim-öğretime açıldı

Mardin’in Kızıltepe İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet [...]

7 saat önce...

2020 asgari geçim indirimi 2020 AGİ ücreti ne kadar oldu?

Asgari ücretin belirlenmesinden sonra, Asgari Geçi [...]

1 gün önce...

Kredi kartı kullananlar dikkat!

Ticaret Bakanlığı, internet ve telefon aracılığıyl [...]

1 gün önce...

Erdoğan'dan Eğitim Özeleştirisi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İbn Haldun Üniversitesi Kül [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN