Kılıçdaroğlu Mardin'den AK Parti ve BDP'ye yüklendi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla Mardin’de düzenlenen etkinlikte konuştu.

POLİTİKA
PAYLAŞ:
Konuşması öncesinde 4 dilde hazırlanan ve Aile Sigortasını anlatan sinevizyon gösterisi yapıldı. Adeta CHP’nin Kürtçe açılımı şeklinde değerlendirilen Kılıçdaroğlu’nun Mardin’de ziyareti yine aynı şekilde için Kürtçe, Arapça, Türkçe ve Süryanice dillerde yazılan pankartlarla karşılandı. Esnaf ziyaretinde vatandaşların sorunlarını Kürtçe dinleyerek notlar aldıran Kılıçdaroğlu, vatandaşların barış istiyoruz söylemlerine “Hepimizin özlemi barıştır. Hep birlikte el ele verip barışı beraber getireceğiz.”dedi.


Spor salonunda konuşmasında Aile Sigortasını Mardin’de anlatan Kılıçdaroğlu, sigorta kapsamında ihtiyacı olan her aileye en az 600 lira verileceğini, ailede fert sayısı arttıkça yapılan yardım miktarının da artacağını ifade etti. Konuşmasında BDP ve AK Parti’ye göndermelerde bulunan Kılıçdaroğlu, etnik ve din üzerinden siyasete yapanların önüne keseceklerini iddia etti. Doğru siyaseti yapmanın mücadelesini verdiğini ifade eden Kılıçdaroğlu, “Sizin inançlarınızı sömürenlere oy vermeyin. Etnik kimliğinizi üzerinden siyaset yapanlara oy vermeyin. Hiç kimsenin kendi anne babasını seçme hakkı yok mu? Ama hepimiz annemiz ve babamızla iftihar ediyoruz. Annemizi babamızı soyumuzu sopumuzu severiz. Allah ile kul arasına kimse girmez. Kimin daha çok müslüman olduğu ve ya başka inançta olduğuna kimse karar veremez. O manevi duyguya siyasetçinin girme hakkı yoktur.  Siyasetçinin görevi açlık mı var onu yok etmektir. İşsizlik mi var siyasetçinin görev onu yok etmektir.”dedi.

 Bölgedeki faili meçhul cinayetlere de dikkat çeken Kılıçdaroğlu, “Bu bölgede önemli olan bir şeye daha dikkatinizi çekmek istiyorum. Ailede huzursuzluğun acısını kadın çeker ama eşi, babası, kardeşi çocuğu faili meçhule gitmişse yine dramı kalacaktır. Doğu güneydoğu’daki bütün kadınlara söz veriyorum. O faili meçhulleri mutlaka aydınlatacağız. Bunların hesaplarını soracağız. Altı sefer önerge verdim. Gelin açıklayalım. Meçhuller varsa üzerlerin gidelim. Demokrasi diyorsunuz, özgürlük diyorsunuz gelin failleri meçhulleri aydınlatalım. Yazık günah değil mi anaların gözyaşlarına.”ifadelerini kullandı.  

Kılıçdaroğlu konuşmasında şu mesajları verdi:

“Mardin’deyiz. Dinlerin buluştuğu, dillerin kaynaştığı dünyanın en güzel kentindeyiz. Dünya Kadınlar Günü diyoruz. Acaba kadınlar için sadece 1 günü mü ayırmalıyız. Hayır. Annelerimizin, bacılarımızın, eşlerimizin dertlerini acılarını paylaşmak zorundayız. Şiddeti reddedeceğiz. Kadınlara şiddeti her ortamda reddedeceğiz. Kadınları bu toplumun en güçlü unsuru haline getireceğiz. Hayatın yarısı kadınlar. Elmanın yarısı gibi. Çocuklar babaya biraz mesafeli. Dillerini anneden öğrenirler. Dertlerini anneye anlatırlar. Yapacağımız bir şey var: Kadınların okuması. Erkekler eğitildiği zaman kadını baş tacı ederler.

İHTİYACI OLAN AİLEYE EN AZ 600 LİRA

Biz bir proje geliştirdik. Aile sigortası getireceğiz dedik. CHP iktidarında hiçbir ailenin geliri ayda 600 liranın altına düşmeyecek. Kadınlarımıza ekonomik güvence vereceğiz. Bu güvencenin miktarı en az 600 lira. Evde kalan sayısı fazla olursa bu miktar artacak. Özelliği şu, “önümüzdeki ay olacak mı olmayacak mı” diye kimse düşünmeyecek. Bu para kadının hesabına yatacak. Böylece kadın ailenin temel unsuru olacak. Çoluk, çocuk, kadını kimseye minnet ettirmeyeceğiz. Yoksulluk varsa kadının günahı ne. Bu politikalar Türkiye’deki yoksul sayısını arttırdı. Türkiye’de yoksul sayısı 12 milyon 705 bin kişi. Başbakan bir de diyor ki, “Bu yoksul sayısı az bir de kayıt dışı yoksul var.”

Diyorlar ki Aile sigortası için parayı nereden bulacaksınız. Size söz ben bu parayı bulacağım. Bu para birilerinin dediği gibi öyle çok değil. Bütün kamu harcamaları arasında küçük bir orana tekabül ediyor. Bu sizin hakkınızdır. Anayasanın 63. maddesi, “Herkes sosyal güvenlik hakkına sahiptir” der.”

                Konuşmasında taşeron firmaları da sona erdireceğini dikkat çeken Kılıçdaroğlu, “Çalışan her işçi sendikalı olacak. Herkesi örgütlü olacak. İŞ güvencesi herkes için geçerli olacak. 80 yıldır bir sorunu çözemediler. 4 milyon kadınımız okuma yazma bilmiyor. Bu ülkeyi yönetenlerin ayıbıdır. Onlar okuyacaklar. Benim iktidarımda hiçbir kız çocuğumuz eğitimsiz kalmayacak.”şeklinde konuştu.

                Kılıçdaroğlu daha sonra Kürtçe, Arapça ve Türkçe şarkıları seslendiren Züleyha’nın konserini dinledi. Kılıçdaroğlu spor salonu çıkışında ise Meydan başı ÇATOM bünyesinde çalışan kadınları ziyaret ederek Kadınlar Günlerini tebrik etti. Burada bakır işlemeciliğini öğrenen kadınlarla bir süre sohbet eden Kılıçdaroğlu’na Meydanbaşı Çatom Sorumlusu Leyla Gün tarafından kendisine hediye edilen Şahmaran motifli bakır işlemeli tepsisini alarak ayrıldı.   

Nezir Güneş, Kadir Üründü, Murat Akgül, Şeyhmus Edis, Ekrem Arslan

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle