Kırılma Noktası…

Veysi Elmasoğlu


[email protected]

Kırılma Noktası…

04 Mayıs 2018 Cuma Saat 13:53

Son bilmem kaç seçimdir, çok tekrar eden yargılar oldu: “Bu seçim Türkiye için bir kırılma noktası”, “… bir dönüm noktası.”, “Bu seçim hayati.” Önümüzdeki seçim için de aynı şey söylendi. Ancak bunun böyle olduğuna bir türlü inanamıyorum.

Neden?

Çünkü durup dururken seçime gittik. Çünkü yürütmenin önünde hiçbir engel yoktu. Çünkü biz dört yıllık yetki vermiştik. Çünkü hazırlıksız yakalandı insanlar. Çünkü hukukun üstünlüğüne inanan biri olarak, uyum yasaları oluşmamışken seçim yapmanın dürüst olmadığını düşünüyorum. Çünkü peşinize takmaktan çok, peşine takıldığınız zat sıkıntılı.

Son yazımda, yani Bahçeli erken seçim istemeden bir gün önce, ‘Bahçeli’nin artık hükümet icraatlarına grup toplantılarından yön verdiğini’ söylemiştim. Daha önce de ‘Bahçeli’nin hesaplarıyla hareket etmenin pek faydalı olamayacağını’ yazmıştım.

İttifak ortağı, gece uykusundan zorla uyandırılmış bir adamın ses tonuyla ve yüz ifadesiyle ülkenin politikalarına yön veriyor, maalesef. Salı sabahı gazeteciler ittifak hakkında soru soruyor, “Bunu bilmiyorum, arkadaşlar üzerine çalışıyor.” diyor. Sonrasında “Peki, genel başkanların imzasıyla mı teklif sunulacak?” sorusuna da “İmza atmam gerekirse atarım.” diyor. Bugün de “fetönün seçmen ayağı” gibi dahiyane(!) bir teori atıyor ortaya ve İçişleri Bakanı ile Adalet Bakanını yüz bin imzaya katılacakları teker teker incelemeyi teklif ediyor. Bu zekâya, bu ileri demokrasi anlayışına bakar mısınız? Hatta kol kola girdiğiniz adama bakar mısınız?

Nasıl bir yola girilmiş ve nasıl bir sonuçla karşılaşırız? Muhalefetin en büyük başarısı ikinci tura götürebilmek olur. Anketlere bakıldığında Erdoğan’ın 1. turda çok rahat seçimi alacağını görüyoruz. Şahsi oyu AK Parti ve MHP’nin toplamından fazla gözükürken, “Peki Erdoğan’a karşı kim olursa desteklersiniz?” sorusuna ise “Erdoğan’ın karşısındakinin önemi yok.” diyorlar. Erdoğan’ın bunu bile bile neden MHP’ye tevessül ettiğine bir yorum getirmek biraz zor. Aslında AK Parti’nin en büyük handikabı budur. Erdoğan, aradan çekilince AK Parti’nin ne olacağını kimse kestiremiyor. İki üç parça olacağı en basit öngörü olur. Dolaysıyla bu dönemde artık “kişi” değil, parti üzerinden söylem geliştirmeyi başarmalıdırlar.

Şimdi ikinci tura kalma gibi bir başarısızlıkla karşılaşılmasa bile seçim sonrası ittifakın nedameti büyük olabilir. Seçmen memleketi MHP’nin yönetmesini isteseydi gider ona oy verirdi. Koalisyon ortakları biraz kadrolaşmayı umuyor. Kadrolaşmanın akıbeti pek hayırlı olmaz. Hem de herkes açısından…

AK Parti çevresinde ikbal için dolananları, kafası olmamasına rağmen fikri olanları, iki zıt düşünceyi art arda alkışlamayı başaranları, dine imana küfredip inşallah-maşallah diyerek işlerini yürütenleri, sırtını birilerine dayayarak her türlü haksız kazancı sağlayanları……….. kapı dışarı etmedikçe “Yeni Türkiye” iddiasını bir masal olmaktan kurtaramayacaktır.

Başta da dediğim gibi seçmen artık “bu seçim…” gibi aynı şeyleri tekrar etmekten yorulmuş. Birileri her zaman yoruluyor, birileri de işkembesini dolduruyor. Birileri “dava” diyerek kendini yıpratıyor,  birileri de “para” diyerek iktidarı yıpratıyor. En azından 28 Şubatçıların beraati üzerine bir açıklama bekliyorduk. Fakat heyhat…

Genelde bakışım çok özet haliye böyle. Yerelde ortakçılardan dolayı oy kaybı yaşanabilir. Aday adaylarına baktığımda “yine bir ben eksiğim” izlenimi oluştu. Önceki dönem yaşanan liste krizinin tekrar etmemesi gerekir. Genel kanaat Bölünmez’in liste başı yapılması yönünde. Yanında,  referandumda başaranlara görev verilmesi isabetli olabilir. 


YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

DİĞER YAZILARI :::

Hepsini Gör
# YAZI TARİH
1. CHP İş’i 24 Eylül 2018 Pazartesi Saat 13:59
2. Ekonomik Savaş 21 Ağustos 2018 Salı Saat 00:53
3. Beklentiler… 04 Temmuz 2018 Çarşamba Saat 18:43
4. Sistem Yeni, Muhabbet Eski Olmasın 24 Haziran 2018 Pazar Saat 23:29
5. Seçim Yorgunluğu 15 Haziran 2018 Cuma Saat 22:29
6. Koalisyon Arası Referandum 16 Nisan 2018 Pazartesi Saat 18:28
7. Açıklama Borçlusunuz 09 Mart 2018 Cuma Saat 13:49
8. Bayramınız mübarek ve mesrur olsun 27 Haziran 2017 Salı Saat 18:05
9. Çıkmaz Sokak 16 Mayıs 2017 Salı Saat 23:07
10. Emeklerin Emeklisi 05 Mayıs 2017 Cuma Saat 17:40

YORUMLANANLAR :::

Sumak alabilmek için birbirleri ile yarıştılar

Sumak alabilmek için birbirleri ile yarıştılar Sum [...]

15 saat önce...

Olacağı Buydu Sumak alabilmek için birbirleri ile yarıştılar

Sumağın korona virüse karşı iyi geldiği iddiaların [...]

1 gün önce...

Korona ihlallerine polis anında müdahale ediyor

Polis ve zabıta ekipleri, şehir merkezinde gezerek [...]

1 gün önce...

Soylu'dan sokağa çıkma yasağı sorusuna yanıt: OHAL'e gerek yok demem

Son dakika: İçişler Bakanı Süleyman Soylu, "Sokağa [...]

1 gün önce...

Ulaştırma Bakanı Cahit Turan görevden alındı

Ulaştırma Bakanı Mehmet Cahit Turan'ın yerine Adil [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN