Kış aylarının vazgeçilmesi tezgahlarda

Kış aylarının vazgeçilmesi tezgahlarda
07 Aralık 2015 Pazartesi Saat 17:22 0

Midyat'ın meşhur bağbozumu üzümlerinden elde edilen kuru üzüm, sucuk, pestil ve kesmenin yapım çalışmalarının ardından pazardaki yerlerini aldı.

Yaz mevsimi sonunda bağbozumu üzümlerinden elde edilen genellikle kış mevsimlerinde tüketilen kuru üzüm, pekmez, sucuk çeşitleri, kesme, pestil gibi yerli kış ürünleri kuruyemişçi esnaflarının tezgâhlarında yerlerini aldı. Tamamı yerli olan bu ürünler Midyat ve köylerinde yetiştirilen üzümden elde ediliyor ve halkın vazgeçilmezleri arasında yer almasıyla birlikte uzun kış gecelerinin vazgeçilmezleri arasında yer alıyor.

Bunların dışında dört mevsim tüketilen sumak, leblebi, yerli fıstık, tarhana, yoğurt kurusu, şurtan, peynir, dolmalık biber ve patlıcan, turşu, badem, melengiç, kedide, kavun ve karpuz çekirdekleri de halkın rağbet ettiği ürünler arasında.

Tarihi şehirde 25 yıldır kuruyemiş esnaflığını yapan Hacı Murat Soyal, kış ürünleri ile ilgili verdiği bilgide “Yıllardan beri bu işle uğraşıyoruz. Ürünlerimiz organik ve yerlidir. Köylülerimizin emekleriyle en güzel şekilde üretilip bizlerin aracılığıyla halkımızın hizmetine sunuyoruz. Ama bu kadar emeğe karşılık kuruyemiş ürünlerine hak ettikleri fiyat biçilmiyor. Bu konuda sıkıntımız var. Aynı üzümden üretilen haram içeceklerin fiyatı bizim ürünlerin 10 katı kadardır. Bu fiyat uçurumunun sebebini anlamış değiliz.” dedi.

Bölgede yaşanan olayların kendilerini de etkilediğini dile getiren Soyal, konuşmasına şöyle devam etti: “25 yıllık esnaflık hayatımda şu 3-5 ayda çektiğimiz sıkıntıyı hiçbir zaman çekmedik. Artık toptancılar uğramıyor. Ödemelerimizi yapamıyoruz. Artık bölgede bu tür olaylar yaşansın istemiyoruz. Esnafın dükkanlarını yakmak, nakliye araçlarını yakmak kimseye bir fayda sağlamıyor. Halkın maslahatı için olmayan hiçbir şeyi tasvip etmiyoruz. Artık olaylar son bulsun istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Vatandaşlardan Behiye Gümüş ise “ Kışın soğuk günlerinde tüketiyoruz. Özel misafirlerimiz geldiğinde de ikram ediyoruz. Cevizli sucuk,pekmez ve pestil gibi yiyecekleri akraba ve aile dostlarımıza hediye olarak yolluyoruz.” İfadelerini kullandı.

Öte yandan tezgahlarda yerini alan ve halk arasında çok ilgi gören cevizli sucuğun kilosu 18 tl ile 35 tl arasında satışa sunuluyor. Pekmez ise kilosu 10 tl ile 15 tl arasında değişiyor.YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

MHP ilk defa Yeşilli'de Kongre yaptı

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Artuklu ilçesinin [...]

6 saat önce...

Bakım Onarım ve Temizlik Asil Liste İşte Artuklu İŞ-KUR LİSTESİ

Artuklu İlçe Mil. Eğt. Md. Bakım Onarım ve Temizli [...]

1 gün önce...

DİKA, Dara'yı restore ederek dünyaya tanıtacak

Mardin Müze Müdürlüğü tarafından, Sanayi ve Teknol [...]

5 saat önce...

İki çift bir düğünde evlendi

Demirtaş kardeşler, pandemi nedeniyle aynı düğünde [...]

1 gün önce...

İpekyolunda iki tır kafa kafaya çarpıştı

İpekyolunda sürücüsünün direksiyon hakimiyetini ka [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN


YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar
Dilan Özgün Uzm. Diyetisyen
Dilan Özgün Uzm. Diyetisyen

Ergenlik Döneminde Beslenme

1
Fırat Ensari
Fırat Ensari

Nefes Zamanı…

3
Nezir Güneş
Nezir Güneş

Korona Deyip Geçmeyin!

4
A.Vahap Kaya
A.Vahap Kaya

Nezaket

5
Gürsel Ekmen Miroğlu
Gürsel Ekmen Miroğlu

Arabuluculuk Kurumu ve Kavramı 

7