# Türk Mitolojisi - Nuray Bilgili Kitap özeti, konusu ve incelemesi

> Türk Mitolojisi kimin eseri? Türk Mitolojisi kitabının yazarı kimdir? Türk Mitolojisi konusu ve anafikri nedir? Türk Mitolojisi kitabı ne anlatıyor? Türk Mitolojisi PDF indirme linki var mı?  Türk Mitolojisi kitabının yazarı Nuray Bilgili kimdir? İşte Türk Mitolojisi kitabı özeti, sözleri, yorumları ve incelemesi...

- Kaynak: Mardin Life
- URL: https://www.mardinlife.com/kitap/turk-mitolojisi-nuray-bilgili-kitap-ozeti-konusu-ve-incelemesi
- Dil: tr-TR
- Yayın tarihi: 2022-10-09T17:00:03+03:00
- Güncelleme: 2022-10-09T17:00:03+03:00
- Yazar: Mardin Life
- Kategori: Kitap
- Görsel: https://cdn.mardinlife.com/2022/10/09/nuray-bilgili-kimdir-nuray-bilgili-kitaplari-ve-sozleri-330182.jpg

Kitap Künyesi
 Yazar: Nuray Bilgili 
 Yayın Evi: Kripto 
 İSBN: 9786054991563 
 Sayfa Sayısı: 320 
--reklam--
Türk Mitolojisi Ne Anlatıyor? Konusu, Ana Fikri, Özeti
Türk mitoloji, destan ve efsanelerindeki “Şifreler” diyebileceğimiz, “Arketipler ve Motifler”, olabildiğince bilimsel kaynaklar referans alınarak çözümlenmeye çalışılan bu eserde, Türk evren tasarımı ve Türk düşünce ve mantık sistemi, Türk yaratılış mitolojileri dediğimiz Altay ve Yakut Türklerinin söylence kültüründeki anlatıları ve bu anlatılarda adı geçen Tanrı ve Tanrıçalar, Göktürk ve Uygur Türeyiş mitolojilerindeki ayrıntılar, bir kozmoloji mit’i olan ve evrenin yaratılışı alegorik bir dille ve şifreli olarak anlatılan Oğuz Kağan Destanı ilginç detay ve fotoğraflarla incelenmiştir.

 Bir toplumun düşünce biçimini anlamak için, bilinçaltında kalan ve kuşaktan kuşağa aktarılan söylencelerini bilmemizin gerekmektedir. Örneğin yeni doğum yapmış kadına neden kırmızı eşarp bağlandığını, albasmasının ne olduğunu, ya da neden rüyada saç kesmenin ölüm olarak yorumlandığını anlamak için Türk Mitlerini de bilmek gerekir. Mitolojiler ile bağlantılı bütün imgeler ve simgeler topluluğu, gerçekte o toplumun bilinçaltının kalbidir ve bilinenden çok daha önemli işlevlere sahiptir. En önemli ve temel işlevi bilincimizi evrimleştirmek, Tanrıyla bütünleşmek ve ufkumuzu sonsuzluğa açmaktır.
--reklam--
Türk Mitolojisi Alıntıları - Sözleri
“Zaman daima insanı tüketir.”
“Balık sonsuz sular ve kaos ile ilişkilendirilir.”
“Irk kelimesi Türkçe “IR” kelimesi ile baglantilidir. IR, türkü ezgi anlamindadir. Irlamak ezgi söylemek demektir.”
Uygur türklerinde 4 yön Evren’i “çeviren” ya da “eviren” dört hayvan ile ilişkilendirilir. Bunlar dört yöne yerleştirilen sabit takımyıldızlardır. Fakat bu dört hayvan daima evren anlamınada gelen ejderha ikonografi şeklinde ifade edilmiş ve resimlenmiştir. Kuş-evren Ankakuşu dediğimiz kızıl Saksağanın takımyıldızı, yılan-evren, kaplumbağa yılan takımyıldızı, pars-evren, pars takımyıldızı, Ejder-Evren, Kök Luu yani Ejderha takımyıldızı ile bağlantılıdır.
“ At zaman ile ilişkilendirilir. Atlar zamanı sürer. Türkçe “süre” kelimesi de zaten “zaman” anlamına gelir.
“Gök 9 katlı yer ise 8 köşelidir. Yakutlar’da toplam 17 katlı gök düşüncesi olmasının nedeni budur. Yani 17 sayısı gök ve yerin sayısal toplamıdır. Gökte 9 tanrı, yerde 8 yer-su vardır.”
Selvi agaci, Hayat Agaci ile iliskilendirilir ve yeniden doğuşu simgeler. Türk mezarlıkları selvi ağaçları ile doludur ve boynunun bükük olması, ölüler icin yas tutması olarak yorumlanır.
“Türklerde 5. unsur merkezde yer alan Oğ Han’dır. Dört unsur 4 yön ile bağlantılıdır: kuzey-su, güney-ateş, doğu-aç ve batı-demir.”
“Ben niçin olmayayım, Tanrı’dan daha yüksek
Tanrı neden dolayı, göklerde olsun bir tek!
Ben niçin olmayayım, hem kuvvetli, hem yüce,
Bu bir kabahat midir, ben doğduysam yenice?”
“ Altay Türklerine göre Erklik‘in yeryüzündeki mekanı, çöp ve leşlerin atıldığı yerlerdir. Şamanlar hayvan ahırının kapısında, bulaşık sularının konulduğu kabının yanında ona ayin düzenler. Bu bölgeler körmöslerin toplandığı yerler olarak kabul edilir.￼ Bu uygulamalar günümüzdeki çöplerin ve kapı eşiklerinin uğursuz sayılması, cinlerin ve kötü ruhların pis yerlerde bulunduğu inancı ile bağlantılıdır.”￼
--reklam--
Türk Mitolojisi İncelemesi - Şahsi Yorumlar
Çok bilgilendirici ve keyifli bir kitaptı. Kitaba başlarken acaba bilmediğim bir şey öğrenecek miyim şeklinde bir önyargıyla başlayıp bilmediğim birçok şey öğrendim. Kitabın neredeyse her sayfasına post it yapıştırdım ve notlar aldım.
Özellikle birçok örnek resim bulunması çok hoşuma gitti. Anlatılan konunun pekiştirilmesi açısından çok faydalıydı.

Mitolojiye ilgili olan herkesin severek okuyabileceği bir kitap. Özellikle “Türk mitolojisi diye bir şey mi var sanki ya???” diyen herkese okuyup öğrenmeleri için bu kitabı tavsiye ediyorum. (Gamze) 
Nuray hanımı Facebook üzerinden takip ediyorum verdiği bilgiler görsel belgeler, Rus ve Türk mitoloji kaynakçaları eserinin de çok iyi olduğunu düşünmekteyim. Türk mitolojisi konusunda oldukça eksik olduğumuzu üzülerek söylüyorum. Yunan, İskandinav hatta Mısır tanrılarından en az bir kaçının ismini bildiğiniz gibi Türk mitolojisi hakkında bir çoğumuz eksik. İlk fırsatta okuyup bu platform üzerinden paylaşım yapmayı planlıyorum. (atlasbey) 
--reklam--
Türk Mitolojisi PDF indirme linki var mı?
--reklam--
Nuray Bilgili - Türk Mitolojisi kitabı için internette en çok yapılan aramalardan birisi de Türk Mitolojisi PDF linkidir. İnternette ücretli olarak satılan çoğu kitabın PDFleri bulunmaktadır. Ancak bu PDF'leri yasal olmayan yollarla indirmek ve kullanmak hem yasalara hem de ahlaka aykırıdır. Yayın evlerinin sitesinden PDF satılıyorsa indirebilirsiniz.
Kitabın Yazarı Nuray Bilgili Kimdir?
Uzman resim öğretmeni, mitoloji bilimci ve sanat tarihi ile ilgilenen Nuray Bilgili'nin 
mitoloji ile ilgili çizimleri ve araştırmaları dikkate alınmalıdır.
--reklam--
Nuray Bilgili Kitapları - Eserleri
Türk Mitolojisi
Türklerde 5 Element
Gök Tanrının Gölgesi Şaman
Türklerin Kozmik Sembolleri Tamgalar
--reklam--
Nuray Bilgili Alıntıları - Sözleri
“ At zaman ile ilişkilendirilir. Atlar zamanı sürer. Türkçe “süre” kelimesi de zaten “zaman” anlamına gelir. (Türk Mitolojisi)
Moğollar şamanları tabu olarak gördüğü için, onlara "bö" ya da "böge" der. Biz Türkler birbirimizi "böööö" diye korkuturuz. (Gök Tanrının Gölgesi Şaman)
"Güneş, ay ve yıldızlar, çoğunlukla dönemin ataları ile özdeşleştirilir ve söylenceler, semboller, simgeler bunlara göre yaratılır. Fakat bunlar, mitolojilerde gizli örtülü bir biçimde anlatılır." (Türklerin Kozmik Sembolleri Tamgalar)
Uygur türklerinde 4 yön Evren’i “çeviren” ya da “eviren” dört hayvan ile ilişkilendirilir. Bunlar dört yöne yerleştirilen sabit takımyıldızlardır. Fakat bu dört hayvan daima evren anlamınada gelen ejderha ikonografi şeklinde ifade edilmiş ve resimlenmiştir. Kuş-evren Ankakuşu dediğimiz kızıl Saksağanın takımyıldızı, yılan-evren, kaplumbağa yılan takımyıldızı, pars-evren, pars takımyıldızı, Ejder-Evren, Kök Luu yani Ejderha takımyıldızı ile bağlantılıdır. (Türk Mitolojisi)
Ağaçlar, Türk mitolojisinde üç kozmik bölgeyi yani -gökyüzü, yeryüzü ve yeraltını- birbirine bağlayan kutsal bedenlerdir. (Gök Tanrının Gölgesi Şaman)
"Türk runik alfabesinde(Orhun Alfabesi) "z" sesi veren ve "oz" olarak okunan harfin göksel izdüşümü Orion Takımyıldızıdır." (Türklerin Kozmik Sembolleri Tamgalar)
Geleneksel inanca göre çarşamba karısı, salı akşamları ev ev dolaşmaya başlar. Yarım kalmış işleri bozar ve karıştırır. Bundan dolayı salı gecesinden çarşamba gününe yarım kalmış iş bırakılmaz...
"Çarşamba pazarına dönmek" deyimi
"Perşembenin gelişi çarşambadan belli olur" sözü, çarşamba gününe yüklenen olumsuz anlam ile bağlantılıdır. (Türklerde 5 Element)
“Balık sonsuz sular ve kaos ile ilişkilendirilir.” (Türk Mitolojisi)
"Türkler savaşı iyi bilir ve Mars onların sahibidir." der, ünlü astronom ve astrolog El-Kazvini (Türklerde 5 Element)
Türk şaman davullarının iç kısmındaki, çoğunlukla kukla benzeri insan figürü, kollarını iki yana açmış, yukarı-aşağıya doğru uzamış şekildedir ve "dört" yöne hâkim görünür. Bu sembolizm Tanri'ya ulaşmış "kâmil insan" görüntüsü de verir. Türkçemiz deki "dört dörtlük insan" ya da "dört başı mamur insan" tabirleri, dört sayısının bu anlamdaki kullanımıyla ilgilidir. (Gök Tanrının Gölgesi Şaman)
Selvi agaci, Hayat Agaci ile iliskilendirilir ve yeniden doğuşu simgeler. Türk mezarlıkları selvi ağaçları ile doludur ve boynunun bükük olması, ölüler icin yas tutması olarak yorumlanır. (Türk Mitolojisi)
“Ben niçin olmayayım, Tanrı’dan daha yüksek
Tanrı neden dolayı, göklerde olsun bir tek!
Ben niçin olmayayım, hem kuvvetli, hem yüce,
Bu bir kabahat midir, ben doğduysam yenice?” (Türk Mitolojisi)
"Alp yıldızı yani Ülker Takımyıldızı, kuzeyli göçebelere benzetilir ve uzun örgülü saçları olan bir savaşçı gibi düşünülürdü." (Türklerin Kozmik Sembolleri Tamgalar)
"Kızıl Elma" ya da "Altın Elma" kavramı, Türk mitolojisinde önemli bir yere sahiptir. "Kızıl" sözcüğü altın anlamındadır. Altın ve küre, hakanlara ait bir semboldür ve Tanrı'nın alegorisidir. Altın, madenlerin en kamili; küre ise cisimlerin en kusursuz olanıdır. Altın Elma " dünya hakimiyetini " sembolize eder. (Türklerde 5 Element)
“Gök 9 katlı yer ise 8 köşelidir. Yakutlar’da toplam 17 katlı gök düşüncesi olmasının nedeni budur. Yani 17 sayısı gök ve yerin sayısal toplamıdır. Gökte 9 tanrı, yerde 8 yer-su vardır.” (Türk Mitolojisi)
"Türkler gerçekten isimleri gibi "gök" milletiydi ve kullandıkları tamgalardaki geometrik şekiller, büyük oranda gökyüzündeki takımyıldızlar, gezegenler ve yıldız açıları görünümleriyle ilgilidir." (Türklerin Kozmik Sembolleri Tamgalar)
“Türklerde 5. unsur merkezde yer alan Oğ Han’dır. Dört unsur 4 yön ile bağlantılıdır: kuzey-su, güney-ateş, doğu-aç ve batı-demir.” (Türk Mitolojisi)
Ağaç çevresinde yapılan uygulamalar ve törenler asla ağaca tapınma değildir, ağaçlar kutsalın tezahürüdür. (Türklerde 5 Element)
“Irk kelimesi Türkçe “IR” kelimesi ile baglantilidir. IR, türkü ezgi anlamindadir. Irlamak ezgi söylemek demektir.” (Türk Mitolojisi)
Zaman Tanrısı yaşar, insanlar hep ölmek için doğmuş (Gök Tanrının Gölgesi Şaman)

---
Kaynak: [Mardin Life](https://www.mardinlife.com/kitap/turk-mitolojisi-nuray-bilgili-kitap-ozeti-konusu-ve-incelemesi)