Kızıltepe “Kuş Evleri” Projesi

Kızıltepe “Kuş Evleri” Projesi
08 Haziran 2011 Çarşamba Saat 22:13 0

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nün doğayı ve canlıları korumak amacıyla hazırladığı ve Kızıltepe Belediyesi'nin destek verdiği "Kuş Evleri" projesinin stardı verildi. Proje kapsamında ilçedeki bütün ağaçlara cadde ve sokaklara "Kuş evleri" yapılarak, kuşların korunması hedefleniyor.

Projenin stardı Kızıltepe Özgürlük Meydan Parkı'nda yapılan bir törenle verildi. Etkinliğe Emek, Demokrasi Bloğu Mardin Milletvekili Adayı Ahmet Türk, Saadet Partisi Milletvekili Adayı Doğan Bekin, Belediye Başkanvekili Şerife Alp, Belediye Başkan Yardımcısı Burhan Kurhan, Milli Eğitim Müdürü İbrahim Bahçıvancı, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Ahmet Karaboğa, Abdulkadir Yağmur, Şükrü Yücedağ, Lokman Kızıldağ, Eğitim-Sen Şube Sekreteri Salih Kuday, Eğitim Bir-Sen Şube Başkanı M.Nur Akkurt, Yerel Gündem 21 Genel Sekreteri Aslan Başboğa, Çev-Gör Başkanı Menduh Çakır, Milli Eğitim Şube müdürleri, Belediye Mali İşler Müdür Şeymus Bayram,Basın Halkla İlişkiler Müdürü Abdurrahim Aslan, Okul Müdürleri, öğretmenler ve çok saydı yurttaş katıldı.

Törende kısa bir konuşma yapan Milli Eğitim Müdürü İbrahim Bahçıvancı, "Söz konusu proje Fransa'nın ardından Türkiye'de ilk kez Kızıltepe'de kurumumuzca uygulanıyor. Bizler her canlının yaşam sevincine saygı duyma zorundayız. Bugün bu projenin bir çok hayvansever tarafından ilgi görmesi bizleri fazlasıyla mutlu etmiştir. Doğrusu bu ilgi karşısında duygulanmamak elde değil.  İlçe Kaymakamımız Sayın Erkaya Yırık bey'in bizlere verdiği talimatla uygulamaya koyduğumuz projemiz, merkez Cumhuriyet İlköğretim Okulumuzun ardından ilçe merkezimizdeki bütün okullara yayma kararlılığındayız" diye konuştu

Türk: Bir kültür yaratacak

Daha sonra söz alan, Emek, Demokrasi Bloğu Mardin Milletvekili Adayı Ahmet Türk ise şunları belirtti: "Doğayı korumaya yönelik bir çalışma başlatmak, insanlığa ve bütün canlılara bir hizmet olacaktır. Bugün yeni nesil bu konularda çok büyük çalışmalar yapıyor. Hem hayvanlarla ilgili, hem doğayla ilgili, yine kent sularının temiz kalması ile ilgili çalışmalar yapılıyor. Denizlere baktığımızda, deniz hayvanlarına yönelik büyük çalışmalar yapılmaktadır. Sivil duyarlılık insanlarımızın daha temiz daha rahat olması demektir. İnsanların ahlaklı yetişmesinde çok katkı sunuyorlar. Köpek ve insan arasındaki, ya da çocuk ve güvercin arasındaki duygusal bağ insanı aynı zamanda terbiye eder. Kapitalist sistemin yarattığı çarpıklık ve canavarlığa karşı, doğayı sevenler, hayvanları sevenlerin duyarlılıkları, bir kültürü yaratır."

Kızıltepe Belediye Başkanvekili Şerife Alp ise, "Bu ülkede denge eğer insanların veya canlıların yaşanması için elverişli değilse, o zaman doğal yaşamdan söz etmenin pek anlamı olmaz. Doğal yaşam yaratmamız için belediye olarak elimizden bir katkı gelmişse elbette ki çok sevindik. Bunun devam etmesini diliyoruz" dedi.

 
Kızıltepe Güvercinler Derneği Başkanı Refik Akay; Kızıltepe Güvercin Derneği olarak Milli Eğitim Müdürlüğünün koordinasyonun da gelişen “Kuş Evleri” projesine destek olmaya çalıştık. Güvercin sevenler derneği olarak Derneğimiz şiarı olan ne savaş nede egemenlik kardeşçe bir dünya ıcın uçuyorum. Düşüncesi ile insana yapılan yatırım en büyük yatırımdır. soylenmıs olmasına rağmen ben çıtaya biraz daha yükseklere çekerek her canlıya yapılan yatırım en büyük yarımdır Diyerek bu kapsama doğayı ve hayvanlarında almak istiyorum.
 
Konuşmaların ardından parktaki ağaça ilk “ kuş evleri” Belediye Başkan Yardımcısı Burhan Kurhan tarafndan yapıldı. yapıldı.YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

EĞİTİM HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

TYPli Okul Güvenlikleri İşlerinde Süreklilik İstiyor

Toplum yararına proje (TYP) kapsamında İşkura bağl [...]

16 saat önce...

Akrabaları tarafından linç edilmek istendi

Mardin’de bir kişi arazi antlaşmazlığından dolayı [...]

19 saat önce...

Kızıltepeli bir genç 35 aileyi sevindirdi

Tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs sebebiy [...]

17 saat önce...

Pazar girişlerinde ücretsiz maske ve eldiven dağıtıyor

Toplu alanlarda maske takılmasının zorunlu hale ge [...]

1 gün önce...

Büyükşehir Belediyesinden koronavirüs çalışmaları

Büyükşehir Belediyesi yeni koronavirüs (Covid-19) [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN


YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar