Kızıltepe Belediyesi'ni İlk Kez Bir Bakan Ziyaret Etti

12 yıldır BDP ve BDP'nin siyasal çizgisine mensup partiler tarafından yönetilen Kızıltepe Belediyesi, ilk kez bir bakan tarafından ziyaret edildi.

Bazı incelemelerde bulunmak üzere Mardin'in Kızıltepe ilçesi'ne gelen Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir, İlçeye Bağlı Fesleğen Köyü'nde onuruna verilen yemeğe katıldı.

 Mardin Milletvekili Mehmet Halit Demir'in Kızıltepe'de hastalık saçan Zergan Deresi'nin ıslah sorunu için  yapılan çalışmaları Belediye'de incelemek üzere Kızıltepe Belediyesine bir ziyaretin gerçekleştirilmesi gerektiğini ifade etmesinin ardından programını değiştiren bakan Demir, BDP'li belediyeyi ziyaret ederek bir ilke de imza atmış oldu. 12 yıldan beri BDP ve BDP'nin siyasal çizgisine mensup partiler tarafından yönetilen Kızıltepe Belediyesi, ilk kez bir bakan tarafından ziyaret edilmiş oldu.

Belediye ziyaretine Bakan Mustafa Demir'in yanısıra,  Ak Parti Mardin Milletvekilleri Gönül Bekin Şahkulubey, Mehmet Halit Demir, Cüneyt Yüksel, Mardin Vali Vekili Şenol Koca, Mardin Belediye Başkanı Av. Mehmet Beşir Ayanoğlu, Kızıltepe Kaymakamlığına vekâlet eden Derik Kaymakamı Hüseyin Avcı ve yetkililer de katıldılar.

Kızıltepe Belediye Başkan vekili Şerife Alp, tarafından karşılanan Bakan Demir'e Zergan Deresi'nin ıslahıyla ilgili yürütülen çalışmalar ve gelinen aşamayla ilgili bir brifink verildi.

Belediye Başkan vekili Alp, “Zergan konusunda istenen projelerin hazırlanmış olmasına ve Ocak ayında onaylanması sözü almalarına rağmen, dün Ankara’dan dönen arkadaşlarımız projenin kabul edilmediği sadece istinat duvarlarının yapımı konusunda destek olacaklarını belirtmişler, DSİ zaten bunu yapacaktı bunun için bir projeye gerek yoktu, o zaman bizden neden proje istediler, o projede parklar ve köprüler var, biz parklara karışmıyoruz sadece duvarlarını yapacağız açıklamasında bulunmuşlar ancak DSİ bölge müdürlüğü bu projeyi kabul etmişti” şeklindeki sözleri üzerine Bakan Demir, bakanlıklarına bağlı genel müdürlüklerin belli bir prosedürü olduğunu ve buna göre bir çalışma yapıldığının altını çizerek, "sizin projenizin konusunu araştıracağım"dedi.  

Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir, “Islah çalışması konusunda iller bankası bölge müdürümüzle görüşün, ben kendilerine gerekli talimatı vereceğim. Gördüğüm kadarıyla Kızıltepe gelişmeye çok müsait bir ilçemiz, fakat mevcut yapılaşma doğrusu çok elverişsiz gördüm. Benim tavsiyem, mevcut imar planı varsa bile müracaat edin. Size iller bankası kaynaklarından hibe yolu ile yeni bir imar planı yaptıralım, derenin ıslah çalışmasında siz kamulaştırmaya başlayın yettiği kadarını yapın yetmediği yerde biz size iller bankasından kamulaştırma kredisi sağlayalım, dere ıslahını DSİ yapar bu konuda biz gereken talimatları vereceğiz ancak kamulaştırma yapamalıyız, bunu ancak maliye bakanlığı bakanlar kururlu kararıyla böyle bir kamulaştırma yapabilir, bu yolda şimdiye kadar hiç denenmedi uygulanmadı”diye konuştu.

Alp:"Savcılığa Suç Duyurusunda Bulunduk"

Bakan Demir’ın açıklamaları üzerine Başkan Şerife Alp, “Kamulaştırmaya toplam da 30 trilyona yakın bir ödenek gerekiyor, dere ıslah olmayacaksa kamulaştırma yapmanın bir anlamı olmayacak ancak siz ıslah çalışmasını başlatacaksanız bizde kamulaştırmayı yapmaya hazırız,”diyen Başkan Alp, ayrıca Zergan deresine akıtılan sanayi atıklarını da gündeme getirerek şunları söyledi: "Zergan konusunda bir sıkıntımız daha var. Mardin kanalizasyon hattına organize sanayi bölgesindeki fabrikaların kimyasal sanayi artıkları akıtılmaktadır. Bu atıklarda Zergan deresine tahliye edilmekte, bunun sonucunda şehir merkezine gelen bu atıklar insanları rahatsız edecek seviyede koku ve hastalık saçıp akşamları oksijeni sıfır derecesine düşürmekte, bu konuda ne kadar girişimlerde bulunduysak da bir sonuç alamayınca sonucu Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunmakta bulduk" dedi.

 Vali Yardımcısı Hak Verdi

Alp’ın açıklamasıyla ilgili söz alan Mardin Vali Yardımcısı Şenol Koca, “Sayın başkanımız söylediği konularda tamamen haklı, bize yapılan başvuru üzerine biz bunu tahlil ettirdik, tahlillerde yüksek derecede kimyasal atıkların çıkması sonucu valimizin talimatları doğrultusunda sanayi organize bölgesine arıtma tesisi kurulması çalışması başlattık, dedi.

Başkanlar Arasında Kısa Polemik Yaşandı.

Konuyla ilgili söz alan Mardin belediye Başkanı Beşir Ayanoğlu’da Mardin Belediyesi olarak güney arıtma sistemini ihaleye çıkarıyoruz ama bu çözüm değil bunun için organize kendi ön arıtma tesisini kurması lazım. Organize sanayi bölgesi atıkları bizden izinsiz kanalizasyon hattımıza bağlanmış şeklindeki sözleri üzerine Kızıltepe belediye Başkan vekili Şerife Alp “Madem sizin izniniz olmadan bağlanmış o zaman kanalizasyon borularınıza yapılan bağlantıları kesin, borularınızın vasıtasıyla bu kimyasal atıklar ilçemize gelmektedir” sözleri üzerine Bayındır Bakanı Mustafa Demir araya girerek, "bu konu için koordineli bir şekilde işbirliği içinde çalışıp, çözmeniz gereken bir sorun bu yerel yönetimlerin çözmesi gereken bir sıkıntı" diyerek bu konuda Belediyeler ve Valiliğin işbirliği içinde olmasını istedi.

 

"Bütün Belediyeler Bizim İçin Aynıdır"

Bakan Demir “Yerel yönetimlerde meydana gelen bazı sıkıntılar merkez çözülmediğinde muhalif belediyeler iktidar yanlısı olmadıkları için cezalandırılıyoruz diye açıklamalarda bulunuyor, aynı sıkıntıları partimize mensup belediyelerimiz de yaşamakta ancak iktidar suçlayamadıklarından her işleri yürüyor izlenimini yaratmakta, ancak bizim için hangi parti olmasından çok vatandaşlarımızın daha iyi bir yaşam ve kaliteli hizmet almaları önemlidir.” dedi.

 

Ziyaretin sonun da Bakan Aydın Başkan vekili Alp’a yapılacak çalışmalardaki aksaklıkların giderilmesi için gereken desteği vereceğini belirtip randevu almadan her zaman kendisini ziyaret edip, Ankara da kapım her zaman size açık açıklamalarında bulundu.

 
 
 

YORUMLAR

  • Bir Kızıltepe\'li olarak Bakanimiza İlçemizi ziyaret ettiğin için tşk ederim. Bu tur ziyaretlerin devamlı canil gönulden isterim. Ayrica kızıltepe\'li veklimiz Mehmet Halit DEMİR\'e sonsuz şukrallarim sunarim .Bunu belirtmeden geçemek mümkün deyil. Mardin Belidiye Başkanı sayin Beşir AYANOĞLU yaptiği açiklama, kendini kurtarmak adına bir açiklamdır. Bence belediyeciliği bilmiyor.

    Kızıltepedeki zergan sorunu çözmek tıpkı BDP nin olduğu gibi bütün partilerin bir görevidir. Siyasal iktidarda olan bir partinin milletvekili aracılığıyla bakan düzeyinde bu soruna eğiliyor olup sorunun çözümü için bakanın verdiği talimat önemlidir. Her şey insanca yaşamak için değilmidir.

Yorum Ekle