Kızıltepe Coğrafi Yapısı

 Kızıltepe İlçesi Mardin İlinin güneybatısında yer alır. Doğusunda Mardin ve Nusaybin, batısında Derik ve Ceylanpınar İlçeleri, kuzeyinde Mazıdağı İlçesi ile güneyinde Suriye Arap Cumhuriyeti devleti sınırları ile çevrilidir. İlçe İl Merkezine 27 Km  mesafededir. İklimi Akdeniz iklimine benzer özellikler taşır.Yazları çok sıcak ve kurak kışları ise yağışlı ve ılımandır.Yıllık yağış ortalama 350 mm.dır.Yağışın az olması nedeniyle zaman zaman kuraklıklar yaşanmaktadır İlçemizde çok kaliteli hububat üretimi özellikle makarnalık buğday üretimi yanında son yıllarda pamuk ve ikinci ürün mısır üretimi önem kazanmaktadır. Bunun yanında arpa,mercimek bölgenin genel ürünlerindendir.Tabii bitki yönünden fakirdir. İlçemizde   nemlilik oranı 0 sayılabilecek bir orandadır.

    İlçemizin yüzölçümü 1.401 701 dekar alandır.Bu alanın 1 319 250 dekarlık alanı tarım alanıdır.Faal nüfusun % 75 'i çiftçilikle uğraşmaktadır. Bu takiben hayvancılık , Küçük esnaf ve sanatkarlar ile ticari faaliyetlerde uğraşanlar gelmektedir.

    Yine ilçemizde yem fabrikası,mercimek fabrikası, Kidaş iplik fabrikası olarak kurulup, özelleştirildikten sonra tavuk üretme çiftliklerinin preparatlarının ve damıtma sistemlerinin  üretilip geliştirildiği fabrikaya çevrilen bir fabrika, un fabrikasının bulunması ve Irak'a yük taşıyıp, Irak’tan mazot getiren kamyonların seyri seferi iş hayatında canlılık yaratmaktadır.

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle